חילונים, שימו לב: הכדור במגרש שלכם

בנושא שילוב החרדים בתעסוקה, מתחולל מהפך, לפחות בחשיבה ובכך שמדובר בו רבות. אביגדור רבינוביץ' שפעיל במשחק כבר זמן רב, בועט את הכדור למגרש שממול ומציב דרישות, תובנות והשגות. אז קדימה, נראה אתכם, מצליחים להבקיע את החומה

בשנה האחרונה דובר רבות בנושא שילוב חרדים בתעסוקה. חברי כנסת, אנשי ציבור, ואפילו סתם "עמך", כולם הצטרפו לחגיגה. אם בעבר, צמד המילים, חרדים ותעסוקה היה נשמע אחת לחצי שנה, הרי שבשנה האחרונה, תופס הנושא כותרות לעיתים קרובות.

החברה הישראלית באה בטענות כלפי החרדים- "מדוע אינכם משרתים בצבא? למה אתם לא יוצאים לעבוד? ואולי כבר תפסיקו לחיות בין חומות סגורות וללא התערות בחברה הכללית?

טענות דומות, העלה בפניי, חילוני שפגשתי בשבוע שעבר. אם להגיד את האמת, הוא די כעס, בלשון המעטה.

"ברצוני, לחדש לך, אדוני היקר", אמרתי לו, "כיום, הכדור במשחק הזה כבר עבר למגרש שלכם(רק שאתם לא יודעים זאת.) הציבור החרדי, עשה כבר צעדים ברורים על מנת להיכנס לשוק העבודה ולחברה הישראלית. גם הסקרים והמחקרים מוכיחים זאת- למעלה מ 10,000 חרדים סטודנטים מסיימים בימים אלה את התואר/ ההכשרה שלהם, ואליהם מצטרפים בכל שנה אלפי חרדים שגודשים את האוניברסיטאות בכל יום. ובנוסף, אלפי חרדים שסיימו שירות צבאי/לאומי ומנסים למצוא עבודה, שלא לדבר על הרצון העז של חרדים שאינם בעלי הכשרה להיכנס למעגל התעסוקה.

והשבוע נחשפתי שוב אל חוסר ההבנה שיש לחילונים כלפי המגזר החרדי.

זומנתי לפגישה עם סמנכ"ל של אחת החברות הגדולות בארץ, לישיבה וחשיבה משותפת כיצד תקבל החברה שלהם עוד חרדים לעבודה.

"תקשיב", הוא אמר לי, "אנחנו נוכל לתת סביבת עבודה מצוינת לחרדי שירצה לעבוד אצלנו, במחסן שלנו נקים הפרדה מלאה בין גברים לנשים, נעשה לכם בית כנסת שתוכלו להתפלל וכן על זה הדרך".

בדבריי, ניסיתי להסביר לו את השינוי במגזר שלנו: "ראשית, כל הכבוד על הרצון והאכפתיות שיש לך כלפי העובדים החרדים, זה ממש מבורך. אבל החרדים כבר ממזמן לא במקום הזה שאתה מדבר. אמנם הם מעדיפים סביבת עבודה חרדית ובית כנסת צמוד, אבל משכורות המינימום ועבודת הכפיים הם נחלת העבר עבורם.

השאלה הגדולה- מתי תכניס מנהל חשבונות חרדי עם זקן וכובע לעבודה במשרדי החברה שלכם בת"א? מתי תכניס סמנכלי"ת שיווק חרדית אם ל-4 ילדים ? ולא, היא חייבת לעבוד רק במחלקת הפרסום למגזר החרדי. זה שהיא חרדית, לא אומר שהיא מבינה רק את שוק הפרסום החרדי, ממש לא".

ישנן הרבה דעות קדומות על המגזר החרדי שאינם משקפות את המצב בשטח. עם זאת, יש לציין שבשנים האחרונות הדעות האלה הולכות ודועכות.

החברה החרדית עוברת שינוי ואיתה הגיע הזמן שהחברה החילונית תפנים.

הכדור במשחק הזה- במגרש שלכם!

הכותב הינו מנהל פרויקט עבודות לחרדים

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. לא חסר חרדים עם תארים ומוכשרים מאוד.

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב