שינויים בסימון מוצרי המזון

התקנות אושרו סופית ולא יתאפשר כל שינוי נוסף בהן

רפורמת סימון מוצרי המזון הארוזים מראש: בדיון על בקשות לדיון מחודש ("רביזיות") שהתקיים היום בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בסעיפי התקנות, אישרה הוועדה את הצעת מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, לפיה יחידת מזון ששטח קדמת האריזה שלה אינו גדול מ-25 סמ"ר תישאר פטורה מסימון במדבקה אדומה, אולם הסימון התזונתי (ערכים קלוריים וכו') לא יוסר ממנה ובנוסף תצוין במספר כמות כפיות הסוכר שמכיל המוצר. ההצעה אושרה ברוב של 9 תומכים מול 3 מתנגדים, בעקבות בקשה של ח"כ נורית קורן (הליכוד) לדיון מחדש בנושא.
עוד נקבע כי ב"תקופת ההסתגלות" בת השנה, סך הסוכרים ב-100 גרם מזון מוצק שיחייב סימון על ידי מדבקה אדומה, יעמוד על 13.5 גרם, ולא 12 כפי שאישרה הוועדה בדיון קודם. "זה עדיין יותר נמוך מ-15 גרם, הסך אותו ביקשנו לקבוע בתחילה, אולם אחרי בדיקה מעמיקה, גם עם התעשיינים, החלטנו שזו הכמות הסבירה", אמר בר סימן טוב, והוועדה אישרה פה אחד את בקשתו. הקלה נוספת לתעשיינים שאושרה: יוסר הסעיף לפיו "משווק גדול לא ימכור מזון שיש לסמנו, אלא לאחר שקיבל ממעביר המזון הצהרה של היצרן או היבואן כי בידיו המסמכים המעידים על דרכי החישוב או על בדיקות המעבדה שעליהם התבסס הסימון התזונתי של המזון". בקשתה של ח"כ מירב בן-ארי (כולנו) לדון מחדש בסעיף זה התייתרה, לאחר שמנכ"ל משרד הבריאות הודיע כי הסעיף "לא נדרש ומיותר".
בקשה לדון מחדש בקיומה של "תקופת הסתגלות", ובה הקלות על התעשיינים בתנאים לסימון המוצרים, אשר הוגשה ע"י ח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת נדחתה ברוב של 6 נגד 4. "במקום לבלבל הן את הציבור והן את התעשייה, עלינו לקבוע משטר סופי ואחיד ללא שלבי ביניים", טען ח"כ חנין. לעומתו ביקש יו"ר איגוד תעשיות המזון, שלום זיידלר, להאריך את תקופת הביניים לשנה וחצי. "ייקח זמן לשנות תקנים המגבילים אותנו ביישום התקנות, כמו למשל הפחתת סוכר בריבות", אמר. אולם הוועדה הותירה כאמור את תקופת הביניים למשך שנה.
בקשה לדון מחדש בסעיף לפיו כמות הנתרן ב-100 מ"ל מזון נוזלי המחייבת סימון אדום תעמוד על 300 מ"ג ולא פחות, אשר הוגשה ע"י ח"כ יעל כהן-פארן מהמחנה הציוני, נדחתה ברוב של 6 חברי כנסת נגד 3. "המספר הזה נותן פטור לסימון אבקות מרק. איך זה מסתדר עם התכנית הלאומית לצמצום צריכת נתרן של משרד הבריאות?", תהתה ח"כ כהן-פארן. "זה סביר ומידתי, נבדוק את ההשפעה על צריכת הנתרן, ואם יהיה צורך – נשנה", השיב בר סימן טוב.
לבקשת יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), הצביעה הוועדה שוב על התקנות בכללותן, כולל השינויים שבוצעו ואישרה אותן פה אחד. בכך לא יתאפשר עוד לחברי כנסת להגיש בקשות לדיון מחודש בתקנות באף סעיף. "לא הוועדה קבעה כי יישום התקנות יידחה ויתחיל ב-2020, אלא החוק שיזמה השרה איילת שקד הוא שלא איפשר להקדים את יישומן. עם זאת, שנתיים היא תקופת המקסימום המחייבת, ועל כל הצדדים להתחיל ברפורמה בהקדם האפשרי ולא להמתין למועד המחייב", הדגיש ח"כ אלאלוף.
אתמול הודיע ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) כי הוא מסיר את בקשתו לדיון מחודש באי החרגת הגבינות הצהובות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.