שיפוץ בתל אביב: מתיחת פנים בגיל שישים

שינויים משמעותיים בבית שעובר שיפוץ לא תמיד חייבים להיות מלווים בהריסת קירות. מסתבר שאפשר גם לשמור חלק מהעבר. הנה ההוכחה.

מאת: שני הררי
צילום: עוזי פורת

בניין ודיור

בדרך כלל שיפוץ של דירה עירונית כולל שינוי של התכנית המקורית, אבל במקרה של הדירה שתכנן האדריכל אמיר נאור בשכונה בצפון תל אביב, השינויים היו מינוריים מתוך התחשבות בדיירת. בעלת הבית, אישה בשנות השישים לחייה, שמתגוררת בדירה שנים רבות פנתה לנאור כדי שיתכנן את השיפוץ וביקשה ממנו להכניס רוח חדשה ועדכנית לעיצוב המיושן וליצור כמה שיותר אזורים פתוחים ללא מחיצות.

נקודת המוצא כאן היתה ההבנה שחללים פתוחים לרווחה ועיצוב סופר מודרני הם אולי אופנתיים, אבל לא ממש מתאימים לדיירת ולא לצרכים שלה ולא להרגליה. היא אישה מבוגרת שחיה לבד, שמצד אחד רוצה לחדש ומצד שני קשורה מאוד להרבה חפצים ורהיטים וכדיירת יחידה בדירה גדולה כמו שלה, ביטול חדרים ושינויים גדלים מדי היו יוצרים אצלה תחושה מאוד לא נעימה. לכן, בדירה נשאר אותו מספר חדרים (שלושה וחצי) גם אחרי השיפוץ, אך בחלוקה קצת שונה.

סלון- צילום- עוזי פורת

סלון 3 צילום- עוזי פורת

סלון2 - צילום- עוזי פורת

המסדרון הארוך שמוביל מהסלון לחדרי השינה בוטל ובמקומו תכנן מבואה קטנה לפני חדר השינה, הכוללת חדר אמבטיה וחדר ארונות. הכניסה לחדר נוסף, המיועד לאורחים ונכדים, הועתקה לקצה הסלון והמטבח אוחד עם פינת האוכל, תוך שנשארה המחיצה הגדולה שהפרידה באופן חלקי בין הסלון 'הרשמי' לפינת הטלוויזיה. עם זאת, עברה המחיצה מתיחת פנים והפכה לאלמנט פרקטי יותר.

בית - צילום- עוזי פורת

מטבח - צילום- עוזי פורת

בית 2 צילום - עוזי פורת

חדר שינה - צילום- עוזי פורת

השינוי הסגנוני שעברה הדירה בא לידי ביטוי בעיקר באופן שבו היא הפכה למאווררת ולמוארת, הרבה בזכות המטבח הפתוח והבהיר, נגיעות הצבע הירוקות והאדומות, המופיעות בארונות המטבח ובפינת העבודה, וגופי התאורה המרכזיים, שעם האור הטבעי החודר מבחוץ מאירים היטב את הדירה וגורמים לה להיראות רעננה ומודרנית. עם זאת, הרצפה, שהוחלפה בפרקט כהה, והרהיטים, שמלווים את בעלת הבית כבר עשרות שנים, וכן אביזרים, תמונות ומזכרות משפחתיות, מקנים לדירה את תחושת החמימות הביתית שאותה היה לנאור חשוב במיוחד לשמר. לא פשוט לעשות שינוי דרסטי בסביבה הביתית בגיל מבוגר יחסית, אבל התוצאה הייתה כל כך נוחה וגרמה לדיירת להמשיך להרגיש בבית. רק עם הבדל אחד – הבית נראה הרבה יותר טוב.

בית 3 צילום- עוזי פורת

אמבטיה - צילום- עוזי פורת

אמבטיה -צילום - עוזי פורת

אמבטיה 3- צילום - עוזי פורת

חדר שינה 2 צילום- עוזי פורת

 

לצפייה בעוד כתבות:

דירת שיכון משופצת

דירת גג מעוצבת בתל אביב

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.