"שירה היא חלק מהביטוי שלי": ראיון מיוחד עם ריקה רזאל

ריקה רזאל, האחות של האחים יונתן ורזאל, עובדת על אלבום משל עצמה לציבור הנשים. כעת היא מדברת עם סמדר בנטוב על הסערה שחולל אחיה, ועל החלומות המוזיקליים שלה

ריקה רזאל על הצורך לחזור ליצור ולכתוב שירה, חלום ישן שמתחיל להתגשם, וגם על הסערה שעורר השבוע אחיה הגדול,  יונתן רזאל

ריקה רזאל, אחות למשפחה המוזיקלית ואחותם של יונתן ואהרן, מוציאה כעת סינגל חדש משלה "בדיוק מושלם", בתזמון מושלם אחרי השיימינג שחטף השבוע אחיה יונתן רזאל ברשתות החברתיות, לאחר שבחר לשים על עיניו מסקנטייפ שחור בזמן הופעה מול נשים שרקדו מולו, צעד שחרדים בהחלט הבינו, אבל התפרש לא נכון בקרב הציבור הכללי.

ספרי לנו מי את, ריקה?

"בתור נערה הייתה לנו להקה, להקת רזאל, כל האחים, עם יונתן רזאל ואהרן רזאל. היינו מופיעים בכל הארץ, הוצאנו אלבום, הופענו בכל הארץ בטלויזיה וכו'. קראו לנו "הג'קסונים הדתיים". זה היה חלק מאוד גדול מהחיים שלי. כשיונתן התגייס הלהקה התפרקה, ואז גם אני התגייסתי, התחתנתי, וילדתי 8 ילדים, ב"ה… למי היה זמן למוזיקה בכלל?… הקמתי עסק נדל"ן והתרכזתי בעיקר בלגדל הילדים ולפרנס את המשפחה. אבל כל הזמן המוזיקה בערה בי בשקט… תמיד כתבתי מוזיקה וחלמתי על היום שאחזור לשיר, אחזור להופיע. הבמה זה המקום שאני מרגישה הכי בבית בו…

להקת רזאל, של האחים רזאל

"אומרים שבגיל 40 יש "משבר גיל העמידה". בעברית משבר זה לידה. זה המקום שאישה יולדת בו. ובאמת, בגיל 40 אני הרגשתי שאני יולדת את עצמי, יותר מתחברת למה שאני ומה אני רוצה. עצרתי רגע מהמרוץ של החיים ושאלתי את עצמי: למה אני רצה? מה חשוב לי? והבנתי שאני חייבת לחזור למוזיקה, ולהוציא את השירים שכתבתי במשך השנים".

מהי שירה בשבילך?

"שירה ומוזיקה הן בעצם חלק מאוד גדול ממני. כשאני עצובה או שמחה, תמיד אני רוצה לבטא את זה בלנגן ולכתוב מוזיקה.

"שירה זה חלק מהביטוי שלי. מוזיקה זה כלי שמחבר בין אנשים, שיכול לרגש אותך, אפילו לפעמים גם כשאתה לא מבין את המילים".

החלטת לחזור לשירה ולהופיע בפני נשים. מה היה הרגע שקיבלת את ההחלטה?

"אז שנים שאני מסתכלת על אחים שלי בגאווה ענקית, בהערצה גדולה, אבל עמוק בלב גם במין עצב ורצון לחזור לבמה ולהופיע. ויום אחד, היה ליל חורף מושלג, אווירה מיוחדת כזו. היינו בשמחה של חברים והאחים שלי כמובן עלו לבמה, ניגנו וריגשו את הקהל. ופתאום כל כך רציתי להיות שם איתם… ופתאום הרגשתי את כל הכאב שהיה לי כל השנים שכל כך רציתי לחזור להיות על הבמה. והחלטתי באותו רגע שאני חוזרת, שאני אמצא את הדרך, אבל אני לא אוותר. אני לא אוותר על רצון, תשוקה, חלום, אם תרצי, כל כך גדול".

היום יש המון מקום למוזיקה של נשים.

"כן, ב"ה יש פריחה מאוד גדולה של התחום הזה. יש הרבה נשים דתיות עכשיו שיוצרות וכותבות ושרות, וזה כיף לראות. לא ידעתי שלעשות מופע לנשים זה כל כך כיף. יש אנרגיה עוצמתית באולם מלא נשים. זה כח מחבק, מקבל, אוהב ומתרגש ביחד איתך. וכשאני שרה את השירים שלי אנשים מגיעים אלי אחרי ההופעה ואומרים לי "וואו הרגשתי, שאני כתבתי את השירים"… אי מבינה שאנשים מתחברים אליהם. אלו שירים שיוצאים מהלב ונכנסים אל הלב. בסופו של דבר כולנו עוברים פחות או יותר את אותם דברים".

ריקה רזאל בהופעה

האם את מחברת את השירה, מילים ולחן?

"כן, יש לי כבר די הרבה שירים שמוקלטים ברמת הסקיצות, ואני כבר מחכה להוציא את האלבום. יש לי שירים שאני כותבת גם באנגלית שהיא שפת האם שלי.

"אני רואה את עצמי דבר ראשון כיוצרת ולא כזמרת. לאחרונה כתבתי שיר דואט לי ולבת הגדולה שלי מיכל (ששרה מדהים!), שמדבר על המורכבות של היחסים של אמא שרוצה לשמור על הבת, והבת מבינה את זה אבל גם רוצה לעשות את הצעדים העצמאיים שלה. אני מקווה להקליט בקרוב את השיר הזה".

מה יש לך להגיד לנו על העיתוי בו שחררת את הסינגל? שבוע בו אחיך יונתן היה בכותרות.

"לה' דרכים נסתרות. אני קבעתי את ההוצאה של השיר כבר לפני שבועיים בערך… ולשיר קוראים "בדיוק מושלם" וזה היה כל כך בדיוק מושלם עם כל הסיפור של יונתן והמסקנקטייפ, שבעיניי יצא מכלל פרופורציה. את מבינה שזה ממש לא היה מכוון, אבל יצא לי טוב… אמרתי בצחוק שאני ביקשתי ממנו לשים את הדבק. ומה אח לא עושה בשביל אחות שצריכה קצת רייטינג?…".

וברצינות, מה את אומרת על הצעד המעניין שלו?

"הערב ההוא, כשהוא שם את המסקנטייפ על העיניים, היה בערב מדהים של "צמאה", שהוא כנס חסידות. רוב האנשים שמגיעים לשם הם אנשים חרדיים, וגם הנשים חרדיות ודתיות לאומיות, שממש לא אוהבות לרקוד ליד גברים, מתוך צניעות. ליונתן, בתור גבר חרדי, נשוי, אב ל-6, היו כמה ברירות: או להגביל את הנשים ולבקש שלא ירקדו, או לשים מחיצה, או לסגור את העיניים. הוא יכל גם להסתובב או לעצום עיניים, אבל בחר בדרך קוריוזית ומצחיקה (בעיניו), למרוט לעצמו את הגבות עם מסקנטייפ. ובכך הוא לא הגביל הנשים אלא נתן להן חופש לרקוד ולהשתגע עד השמיים. וכך היה. עצוב לי לראות את הפער בין המגזרים ואת התפיסה הכל כך שונה של שני המגזרים".

ולסיום, ספרי על לי על החלומות שלך?

"אז לפני יומיים העליתי את קמפיין ההדסטארט שלי (מאוד אשמח שתכנסו ותתמכו!), פרויקט גיוס המונים לאלבום שלי. הדסטארט זו דרך מצויינת לממן אלבום וליצור סביב העניין באזז. אני מקווה לסיים את הפרוייקט (בעזרתכם), לגייס את הכסף לאלבום, להקליט אותו, ולצאת לסיבוב הופעות בכל הארץ. החלום שלי הוא להופיע כמה שיותר להפיץ טוב ולנגוע בכמה שיותר לבבות. מבחינתי לכתוב שיר זה לקבל מתנה מה' ואני מתפללת שה' ישלח לי הרבה מתנות".

ובמילה אחת: אישה היא?

"אין על נשים. נשים הן מלכות!".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.