שכחת ילדים ברכב: המחדל של כץ

גורם במשרד התחבורה מסביר כי בהחלטה שקיבל השר ישראל כץ הוחלט להתמקד בהסברה רחבה, אבל לא לאלץ הורים להתקין מערכת בתשלום. { "מתמקדים בהסברה"}

בתוך כחודשיים אירעו לא פחות מחמישה מקרי מוות של פעוטות שנשכחו ברכב על ידי בני משפחותיהם.

על פי בדיקת חדשות 2  קיימים בשוק פתרונות בטיחותיים זמינים ולא יקרים במיוחד, מבדיקת חדשות 2 עולה כי המדינה לא צפויה לחייב הורים לעשות זאת, ורוב ההורים לא עושים זאת מיוזמתם ועל חשבונם.

גורם במשרד התחבורה מסביר כי בהחלטה שקיבל השר ישראל כץ  הוחלט להתמקד בהסברה רחבה, אבל לא לאלץ הורים להתקין מערכת בתשלום. "יש אחריות הורית", אמר הגורם לחדשות 2 Online. "אנחנו לא יכולים לאלץ הורים להתקין את המערכת. התפקיד שלנו היה לגרום לכך שיהיה תקן ישראלי, ואת זה עשינו ביוזמת השר". יש לציין כי קיימות גם מערכות התראה הניתנות להורדה בחינם לסמארטפון.

יו"ר הוועדה לזכויות הילד בכנסת, ח"כ יפעת שאשא-ביטון (כולנו), הגישה הצעת חוק לפיה גננות יהיו מחויבות להתקשר להורים אחרי שעה ממועד פתיחת הגן, אם בנם לא הגיע עד אז. אולם, הגננות התנגדו להצעה וטענו כי בכך האחריות ההורית תעבור למעשה אליהן, והצעת החוק נגנזה.

אלא שלמרות הכל יש פתרון שכבר הולך ומסתמן, בוחנים במשרד האוצר הצעה אחרת שלפיה ביטוח הרכב יוזל לאנשים שיחליטו להתקין מערכות שימנעו את שכחת הילדים במכוניות. מחר תקיים הוועדה לזכויות הילד דיון דחוף בנושא.

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "המשרד גיבש לפני כשנה תקן ישראלי ראשון מסוגו בעולם, למערכת אלקטרונית מיוחדת המתריעה על שכחת ילדים בכלי רכב. השר כץ החליט לחייב בתקנות מיוחדות את רכבי הסעות הילדים להתקין את מערכת ההתרעה על שכחת ילדים בכלי רכב, כתנאי לקבלת רישיון להסעת ילדים. התקנות יוגשו בקרוב לאישור ועדת הכלכלה של הכנסת וייכנסו לתוקף עם אישורן. משרדנו פועל לעודד רכישת מערכות אלה גם בקרב הרכב הפרטי ופנה למשרד האוצר להכליל את המערכת במסגרת הטבות המס והתמריצים הניתנים כיום למערכות בטיחות של כלי רכב".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.