"שכר השבת – שערוריה שלא תיאמן"

"אם ייאכף החוק שאומר שאסור לכפות על אדם לעבוד בשבת בשום מקום ויהיה איסור על מתן 400% כתוספת שכר שבת, 90% מחילולי השבת ייעלמו"

ח"כ ישראל אייכלר, חבר ועדת הארבעה, יצא הבוקר (א') חוצץ נגד שכר השבת שניתן  על ידי המדינה לעובדים במגזר הציבורי בשבת, בסך של 400% יותר מהשכר הרגיל. את הדברים אמר בראיון לנועם זיגמן ויעקב גרודקה בקול ברמה, על רקע חילולי השבת בעבודות הרכבת, שחוזרים שוב ושוב.

מתי נודע לך מכך שהולכות להיות עבודות של רכבת ישראל לצורך חשמול לטובת תחנת רכבת ירושלים? נשאל אייכלר

"בפועל, רק ביום חמישי שמעתי הודעה רשמית של המשטרה שהולכים לסגור כבישים בצורה גלויה לצורך העבודות בשב, כאילו שאין בכלל שבת ישראל. מדינת ישראל החילונית שמה פס על הסטטוס קוו שהיא עצמה קבעה".

כלומר, למרות כל המודעות שאמרו שהולכים לסגור כמה תחנות בשבת בשל העבודות, אתם ידעתם רק ביום חמישי.

"אכן. קיבלתי את הידיעה ביום חמישי, והתבקשתי ע"י החברים לכתוב נוסח של פניה לראה"מ, שיידע שלמרות שזה תחת  אחריות השר ישראל כץ ובעצם שני ה'כצים' השרים, הוא האחראי, כי הוא היחיד שיכול למנוע את זה מאחר והם כבר חושבים שמותר להם, כי 'נעשה להם כהיתר'. יש להם טענה שכבר 7 שנים חופרים ליד שער הגיא מול השכונות החרדיות, ולאף אחד לא אכפת. בכל מקרה, עד עתה לא קיבלנו אף תשובה מאנשי ראש הממשלה, זאת למרות שבדקנו שהוא קיבל את המסר והמכתב. האם הוא קרא את כל הפסוקים שכתבתי? אני לא בטוח, אבל כתבתי בפירוש שידע שארץ ישראל בסכנה, שיש מטעם המדינה זלזול בציבור גדול שמאמין, ובמיוחד באלה שיודעים מה חמור חילול שבת בפרהסיה לשלומו של עם ישראל, וכתבתי כי הוא צריך לקרוא לשני השרים ולהגיד שאין אף היתר של עבודה בשבת. נקודה".

לא נמאס לכם מה'פינג פונג' הזה עם נתניהו, על חשבון השבת?

"אתה שואל שאלות אישיות, אם נמאס לי. מה, באתי לעבודה להתענג בתענוגים ברבורים ושליו ודגים? תודה על העצה להתפטר"…

אולי ועדת הארבעה שאתה מוביל למען השבת, תצליח לעשות משהו?

"לא מדובר פה בקדושת השבת, אלא בקדושת הסטטוס קוו של המדינה החילונית, שהוא דבר מאד מורכב. מה שאני מציע, הוא לאסור את זה שהמדינה תשלם מהכסף שלנו שכר שבת, שזה תוספת של 400% שכר שבת, מה שגורם לאנשים לרצות לעבוד לשבת. אם יהיה, כמו שהחוק אומר, שאסור לכפות על אדם לעבוד בשבת בשום מקום ויהיה איסור על מתן ה-400% האלה כתוספת שכר שבת, 90% מחילולי השבת יירדו, לבד כמובן מהעובדים בשביל פיקוח נפש, כמו בבתי החולים וכדו'.

"אני מדבר כמובן על המגזר הציבורי, לא על המגזר הפרטי שהמדינה לא מתעסקת בו ואף מחוקק לא יכול להתערב בזה. אבל המגזר הציבורי מונה מיליון עובדים, וזה שהמדינה משלמת שכר שבת של 400% – זו שערורייה שאסור לה להיות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.