שלא נדע: נחנך בית חיים חדש וגדול במוסקבה

הקפות, תפילות ותקיעת שופר בידי רבה של רוסיה וחברי החברה קדישא המרכזית של מוסקבה – כך נחנך בית הקברות החדש בבירה הרוסית, שנבנה בשיא ההידורים ההלכתיים * עיריית מוסקבה השקיעה כעשר שנים בפיתוח השטח ובניית המבנים הנלווים

לאחר כ-10 שנים של פיתוח השטח הגדול והשקעה מרובה במבנים הדרושים, נחנך "בית החיים היהודי החדש של מוסקבה", באזור הדרומי של 'ווסטריאקובסקי'. בית העלמין החדש נמצא סמוך ונראה לבית הקברות הוותיק באזור, שהתמלא זה מכבר וכל חלקת קבר בו עולה הון תועפות.

את בית החיים החדש בנתה עיריית מוסקבה, מתוך ידיעה ורגישות לצרכי היהודים הגרים בבירת רוסיה, עם הכוונה הלכתית צמודה מרבה של רוסיה הגאון רבי בערל לאזאר שליט"א, ובהשתדלותו של נשיא איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה הר' אלכסנדר ברדה.

עם סיום הבנייה, הושלמה המלאכה והוכנו תשתיות ל- 5 אלף קברים, עם דרכי גישה נוחים ומכובדים.

המבנה הענק והמיוחד בכניסה לבית החיים, כולל בתוכו חדרי טהרה על-פי כללי ההלכה והמנהגים של החברה קדישא המרכזית במוסקבה, ולנוחות משפחות האבלים ומשתתפי ההלוויות, תוך שימת דגש מיוחדת להרבות כבוד שמים, עם הפרדה מלאה באולם ההספדים.

האירוע התקיים ביום חמישי ז' באדר – יום הולדתו והסתלקותו של משה רבנו ע"ה: חברי החברה קדישא המרכזית בראשות רבה של רוסיה הגר"ב לאזאר שליט"א, הגיעו לטקס המרגש והמרומם של "קידוש בית הקברות", שנערך באמירת מזמורי התהילים והפסוקים המיוחדים, תוך כדי הקפות שנערכו מסביב לשטח הגדול ותקיעת שופרות כנהוג מקדמת דנא, וכפי הסדר ששיגר ידיד הקהילה, רבה של זק"א והחברא קדישא בת"א-יפו הרה"ג ר' יעקב רוז'ה.

לאחר מכן נערכה לוויה של יהודי קשיש מזקני מתפללי בית הכנסת המרכזי 'מארינה רושצ'ה', אשר שבק חיים יום לפני כן, וזכה להיקבר כדת וכדין בבית החיים החדש, לאחר דברי הספד נרגשים שנשא הגר"ב.

עם סיום הטקס והלוויה, התאספו המשתתפים לסיום הצום ולאמירת לחיים, תוך כדי הודיה לקב"ה על הזכות הגדולה של התעסקות ב'חסד של אמת' ובקשה ל'בלע המוות לנצח' בגאולה הקרובה בימינו.

צילום: לוי נאזרוב

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.