שלומית אלוני הלכה לעולמה

 

 

חברת הכנסת והשרה לשעבר, שולמית אלוני, הלכה  (שישי) לעולמה –והיא  בת 86  במותה.

הלווייתה תתקיים ביום ראשון בשעה 16:00 בבית העלמין הכפר שמריהו.

אלוני היא צר לשושלת רבנים מצד סביה, יהושע אדלר ומשה פאלושק.

בשנת 1965 נבחרה לכנסת השישית כנציגת המערך. עם היבחרה, החלה לטפל במרץ ובקנאות בנושא זכויות האזרח ונלחמה הציבור החרדי ורכבה על גל של הסתה "כפייה דתית בישראל".

 היא התקשתה לראות במפא"י את ביתה, בעיקר בגלל עימותיה עם גולדה מאיר. כדי "לבעוט" את גולדה מאיר למעלה מחוץ למפלגה, הציעה אותה אלוני כמועמדת לנשיאות המדינה. לכנסת השביעית לא נבחרה, ובסופו של דבר, על רקע העימות עם גולדה מאיר, פרשה ממפלגת העבודה והקימה את התנועה לזכויות האזרח ולשלום (רצ). התנועה השתתפה בבחירות לכנסת השמינית, שנערכו מיד לאחר מלחמת יום הכיפורים, וזכתה בשלושה מנדטים.

בממשלתו הראשונה של יצחק רבין, שהוקמה ביוני 1974, כיהנה כשרה בלי תיק, אך התפטרה כעבור ארבעה חודשים במחאה על שיצחק רפאל, שנחשד בקבלת שוחד ב"פרשת תל-גיבורים", מונה לשר עם הצטרפותה של סיעת המפד"ל לקואליציה. בשנים 1975-1976 הייתה מייסדת שותפה ומראשי יעד.

בבחירות לכנסת התשיעית ירד כוחה של רצ, והיא זכתה במנדט אחד בלבד. לאחר בחירות אלה הוקמה קואליציה בראשות הליכוד, ואלוני הייתה מהדוברות החריפות נגד המגמות שהובילה ממשלה זו. אלוני סירבה להצטרף לממשלת האחדות הלאומית של שנת 1984, וכן נשארה עם חמשת המנדטים של רצ מחוץ לממשלה שהוקמה ב-1988. בתקופה זו בלטה במלחמתה בכפייה הדתית לאחר עליית כוחן של המפלגות החרדיות.

בבחירות לכנסת השלוש עשרה רצה בראשות רשימת מרצ שהורכבה מ"רצ", "שינוי" בראשות אמנון רובינשטיין ומפ"ם, וזכתה להישג משמעותי של 12 מנדטים שסייעו לרבין להקים את ממשלתו השנייה, בשנת 1992. היא מונתה לשרת החינוך והתרבות, אך לאחר עימותים עם הדתיים על רקע התבטאותה בנושא האבולוציה נאלצה לפרוש מתפקידה בשנת 1993, והסתפקה בתפקידים של שרת המדע והאמנויות ושל שרת התקשורת.

יוסי שריד אמר הבוקר בערוץ 2 כי "שולמית אלוני הייתה נדירה, יחידה ופורצת דרך בהרבה מובנים. היא דיברה על נושאים לפני שהבנו שיש בהם בעיה". שריד הוסיף כי אלוני הייתה בין הראשונים בישראל שטיפלו בפגיעה בזכויות אדם ואזרח והתנגדו לכיבוש בשטחים. "אני לא בטוח שעד היום קמו לה יורשים", הוסיף שריד.

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. הרב עובדיה אמר בזמנו ש "מתי ששולמית אלוני תמות אנחנו נעשה מסיבה,….

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. סוף כול סוף ! עמלקית פחות ! בקרו לכול השמאל !

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. באבאבוד רשעים רינה !! צדיקים שימחו בה' !!!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 4. יאלה באי!!!!!! אולי עכשיו תראה את האמת אחרי86 שנות אפיקורסות.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב