שלוש דרכים פשוטות להוזיל את ביטוח הרכב

ההכרזה של משרדי המשפטים והאוצר על ההוזלה הצפויה במחירי ביטוח החובה הינה הזדמנות מצוינת עבור ציבור הנהגים לבדוק את הביטוח שלהם ולוודא שהם אכן מקבלים את הדיל הטוב ביותר במחיר הטוב ביותר. השאלה היחידה היא איך עושים את זה?

 

ההודעה האחרונה של משרד האוצר, שרת המשפטים והממונה על שוק ההון על החזר כספי לציבור משלמי הביטוחים עקב הצטברות של עודפים בקרנית, קרן הביטוח הממשלתית שהוקמה מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, אליה מפרישים, החל מ 2003, כל משלמי הפרמייה 1% מדי שנה, היא בהחלט הודעה משמחת. משמעותה המעשית היא שהחל מינואר 2016, כל מי שירכוש ביטוח חובה יהיה זכאי להנחה משתנה בתשלום הביטוח. בשנה הראשונה גובה ההנחה יגיע ל- 250 שקלים וזוהי הוזלה משמעותית במחירי הביטוח, עם זאת, יש כאן הזדמנות מצויינת לחשוב על דרכים נוספות להוזיל את ההוצאה הכבדה הזאת.

 

ביטוחים מגוונים

עולם הביטוחים, על אף היותו התחום המפוקח ביותר על ידי המדינה, עלול להיות מבלבל ורב אפשרויות. פרט לביטוח החובה, אשר כשמו כן הוא, הינו חובה לכל הנהגים ומעניק ביטוח לפגיעות הקשורות בגוף, קיימים גם ביטוח צד שלישי, שנועד על מנת להגן על המבוטח מפני הוצאות גבוהות במקרה של תאונה בה נפגע רכושו של אדם אחר (להלן, “צד שלישי"), וביטוח מקיף, אשר מטרתו לפצות את בעל הרכב על נזקי טבע, הרס מוחלט בשל תאונה (טוטאל לוס) והרחבות נוספות כגון שירותי גרירה, ביטוח רדיו, חלונות או ג'י פי אס. לרוב, במידה ועושים ביטוח מקיף הוא יכלול בתוכו גם ביטוח צד שלישי.

אז איך בעצם מתמודדים עם כל המידע הזה, וחשוב מכך, אם ביטוח הוא הוצאה שוטפת כבדת משקל – איך נמנעים מלשלם הון על ביטוח?

 

קודם כל – סקר שוק

בני אדם נוטים תמיד להעדיף את המוכר על פני הלא ידוע, אולם לפעמים כל מה שצריך על מנת לחסוך אלפי שקלים בשנה הוא סקר שוק הגון. תבדקו את השטח, תשוו מחירים. תעריפי הביטוח נקבעים על פי פרמרטרים הנוגעים לרכב כגון סוג, נפח מנוע, שנת ייצור ומחירם של החלפים, כמו גם נקודות הנוגעות בנהג עצמו, גיל, היסטוריית תאונות וכו'. על כן, כאשר עורכים את הסקר, חשוב לוודא מה חברות הביטוח מציעות שמתאים לכם. האם אתם באמת צריכים ביטוח שמשות? ואולי בכלל אין לכם רדיו באוטו? האם אתם שייכים לאוכלוסייה זכאית למחירים מוזלים? כל ההוזלות הקטנות האלה עשויות להצטבר להוזלה משמעותית.

כמו כן, כדאי לזכור שמותר לעשות את ביטוח החובה ואת הביטוח המקיף בחברות ביטוח שונות, כך שכדאי לקבל עליהם הצעות מחיר בנפרד, וגם שלמקומות עבודה גדולים יש בדרך כלל דילים עם חברות ביטוח, כך שאם אתם עובדים באחת כזו יכול להיות שתוכלו להצטרף לדיל הקבוצתי.

 

דע את עצמך – האם אתם שייכים למגזר או מגדר הזכאי להנחות?

כאמור, חברות הביטוח מציעות מחירים על פי מספר פרמטרים, בהם גם סוגיות הנוגעות לנהג עצמו, ומתייחסות לרמת הסיכון אליה מגיעה חברת הביטוח כשהיא מסכימה לבטח אותנו. לכן, באופן טבעי, אדם עם גליון הרשעות ארוך יצטרך לשלם יותר, ואילו אוכלוסיות שנוטות לעשות פחות תאונות או נוהגות פחות באופן אבסולוטי זכאיות גם לשלם פחות. בתוך קבוצות אוכלוסייה אלו נכללים נשים ושומרי שבת.

מחקרים סטטיסטיים מוכיחים כי נשים מועדות פחות לעשיית תאונות, ועל כן הן יכולות להנות מהוזלה של עד 35% פחות על ביטוח מאשר גבר בעל נתונים זהים. אולם, יש לשים לב כי ביטוח נשי זה נקרא ביטוח אישי, והוא מחייב את האשה להיות נהגת יחידה או עיקרית ברכב המבוטח אם כי אז הפרמיה עולה מעט.

המקרה של דתיים שומרי שבת הוא ברור אף יותר מהנתונים הסטטסטיים שמעניקים הנחות לנשים. הרי דתיים שומרי שבת משתמשים באוטו יום אחד פחות באופן קבוע, ולכן, בכפוף להצהרה שהרכב מושבת בסופי השבוע, ניתן לקבל הנחות משמעותיות בביטוח.

 

השיטה הישראלית

מאחר ואין חובה על המבוטחים לרכוש את כל הביטוחים אצל אותו סוכן, נמצא כל הלחץ על חברות הביטוח, אשר מעוניינות למכור כמה שיותר פוליסות. כלומר, סביר להניח שבבואכם לרכוש ביטוח חובה בחברה אחת, מיד יציעו לכם רכישה משולבת של מספר ביטוחי רכב, אשר תכלול גם ביטוח צד ג' או ביטוח מקיף. מכיוון והלחץ נמצא על חברת הביטוח, אל תתביישו לבקש הנחה על רכישת ביטוח משולב, כי ברוב המוחלט של המקרים גם תקבלו אותה.

 

רגע לפני שנשחרר אתכם להתחיל בסקר

הדרכים להתמודד עם מחיר פוליסות הביטוח הן רבות ומגוונות, ובמאמר זה ניסינו להביא בפניכם את הטובות ביותר, כלומר, אלו שיוזלו אך לא יבואו על חשבון איכות הפוליסה שלכם. כמובן שאפשר פשוט לוותר על ביטוח מקיף לחלוטין או להעלות את סכום ההשתתפות העצמית (כל עוד זוכרים שבמקרה של תאונה תצטרכו לשלם הרבה כסף), אך בסופו של יום מחקר מעמיק על חברות ביטוח ועל הזכויות שלכם מתובל בקצת חוצפה ישראלית מהסוג הבלתי מזיק, יביא אתכם ואת חשבון הבנק שלכם למקום הרבה יותר טוב.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.