"שליש מהישראלים מגדרים עצמם – ציונות דתית"

נתונים מחקריים מראים כי בעוד שרק 11 אחוזים מכלל הציבור מגדירים את עצמם כדתיים לאומיים שאינם חרדים, הרי ש- 29 אחוזים מהישראלים משייכים את עצמם למגזר הציוני דתי.

היום בערב יוצגו אוסף נתונים מחקריים אודות הציבור הדתי, בכנס הרבנים שייערך היום בירושלים. "מדהים לראות כיצד בתקופה קצרה, הפכנו מתלמידים בודדים בכפר הרוא"ה לציבור מוביל שסוחף אחריו מיליונים", אמרו מארגני הכנס

סקר מחקרים שנערך מעלה נתונים חדשים על הציונות הדתית, וייחשף הערב בכנס האחדות של רבני הציונות הדתית.

נתונים מחקריים מראים כי בעוד שרק 11 אחוזים מכלל הציבור מגדירים את עצמם כדתיים לאומיים שאינם חרדים, הרי ש- 29 אחוזים מהישראלים משייכים את עצמם למגזר הציוני דתי.

הנתונים יידונו על ידי הרבנים בכנס, במטרה ללבן היטב את סוגיית המגזריות לעומת השפעה כללית בציבור הדתי לאומי.

"הנתונים הללו מלמדים אותנו, שכל אזרח שלישי בישראל רואה את עצמו שייך לערכי הציונות הדתית, גם בלי קשר לשאלה אם הוא שומר תורה ומצוות", אומרים מארגני הכנס. "יש לציבור שלנו אמירה ערכית מאוד חזקה, שסוחפת אחריה עוד קהלים. זה מחייב אותנו לתת את הדעת על כך".

חוקרים במכון הישראלי לדמוקרטיה אשר זיהו את התופעה, השוו את היקף ההשפעה של הציונות הדתית עם תנועת הקיבוצים בשנותיה הראשונות של המדינה. גם באותם ימים, התנועה הקיבוצית היוותה מיעוט קטן מבחינה מספרית, אך השפעתה היתה רחבת היקף ורבים ראו את עצמם שייכים לה.

"אין ספק שהאידיאליסטיות והאמירה הערכית של הציבור הדתי לאומי מביאים לאמירה זו, התפיסה האידאליסטית של הציבור הדתי לאומי", אומרים אנשי הכנס. "מדהים לראות כיצד בתקופה קצרה, הפכנו מתלמידים בודדים בכפר הרוא"ה לציבור מוביל שסוחף אחריו מיליונים, ומכנס יותר מאלף רבנים הערב".

אתמול בערב דיווחו בהנהלת הכנס כי כלל המקומות לכנס נתפסו, וההיענות בקרב הרבנים היתה מעל ומעבר למצופה. הכנס הנוכחי מכפיל את מספר המשתתפים בכנס הקודם, שהתקיים לפני כחמש שנים והשתתפו בו 700 רבנים.

בין הנרשמים לכנס רבנים מכל הקשת של הציונות הדתית, ראשי ישיבות, רבני קהילות, רבני בתי כנסת, ראשי מכינות, מנהלי מוסדות חינוך ורבנים נוספים, "לשמחתנו כל רבני הציונות הדתית רואים חשיבות עליונה בכנס, ההרשמה היא הרבה מעבר למצופה. זהו מפגן אחדות וקידוש ה' גדול לכבודה של תורה." הוסיפו המארגנים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.