שמאי מקרקעין

עסקאות נדל"ן נחשבות לעסקאות אשר מעורבים בהם כספים גדולים, תשלומי מיסים ועוד. בשל הסיבות הללו ואחרות נוספות, יש לבצע אותן בזהירות רבה ובתכנון נכון ורק לאחר שיודעים את כל הפרטים על הנכסים המעורבים. נדל"ן, כידוע כולל גם מבנים קיימים וגם קרקעות, והצורך לקבל מידע אמיתי עליהם חשוב לכל מי שרוצה לסחור בהם. שמאי מקרקעין מתמחה בהערכת שווי נכסים ועושה זאת על פי הזמנת לקוחות. הצורך בשמאות מגיע כאשר, כאמור, רוצים לסחור בנדל"ן אבל גם במקרים נוספים וביניהם: רצון לקבל הלוואה ובתמורה לשעבד נכס קיים, כאשר מבקשים משכנתא ממוסד פיננסי, כאשר, מבקשים להטיל עיקולים על חייבים ורוצים להעריך את שווי הנכס שבבעלותם, כאשר מתבצעת מכירת חברה אשר ברשותה נכסים ומבקשים לדעת ערכם, בעת הכנת דו"חות כספיים של חברה בעלת נדל"ן, כאשר רשות מקומית מבצעת תכניות בינוי עיר לצורך קביעת דמי השבחה ובנסיבות אחרות.

שמאי מקרקעין מוסמך פועל על פי כללי שמאות מקובלים. בישראל קיימים מספר גישות שומה. גישת העלות, גישת ההשוואה וגישת היוון ההכנסות. על השמאי לקבוע איזה מהגישות הינה המתאימה ביותר ספציפית לכל מקרה ועל פיה לבצע הערכותיו. הגישה המקובלת ביותר היא גישת ההשוואה והיא תועדף במקרים בהם היא ניתנת ליישום. היא מבוססת על ניתוח עסקאות לנכסים דומים וביצוע התאמות בין הנכס הנישום לנכס דומה אחר בסביבה. לדוגמא: שמאי פינוי בינוי באזור מסוים בעיר יבצע הערכותיו על פי שמאות דומה שנעשתה באזור דומה או סמוך באותה עיר. הסבירות היא כי ערך הדירות באזורים קרובים ודומים אלו נקבע על פי פרמטרים דומים המאפיינים אותם.

גישת היוון ההכנסות או הגישה הכלכלית מבוססת על היוון הרווח התפעולי לפני מס שמפיק הנכס מדמי שכירות. היא מתאימה יותר למבנים מניבים דוגמת משרדים ובנייני מסחר. שמאי רכוש ומקרקעין יכול לתת הערכה ואף להגן עליה במקרה הצורך בבתי משפט גם אל מול רשויות מקומיות. קיימים מקרים רבים בהם מס שבח קבע שומת מס על פי ערך גבוה מדי לטעמו של בעל של נכס שנמכר. בעל הנכס יכול להשיג על ההערכה הזאת ויכול להיעזר בשמאי אשר יביא הערכה נגדית זולה יותר אשר עשויה לגרום לתשלום מס מופחת. מסמך שמאות מקרקעין הינו מסמך חשוב אשר על פיו מתנהלות עסקאות. כל המחזיק בידיו מסמך זה יכול להסתמך עליו ללא סייג. מומלץ להיעזר בשמאי מקרקעין בעל מוניטין אשר הינו בעל ידע נרחב וניסיון מצטבר בהערכות נכסים מסוגים שונים.   

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.