שמח בועדת הכלכלה: שקד וזילבר ראש בראש • צפו בשידור החי

לאחר שהשרה איילת שקד הודיעה כי תייצג את משרד המשפטים בדיון במקום דינה זילבר, המשנה ליועמ"ש הגיעה בכל זאת לוועדה. כזכור, שקד דרשה שהמשנה ליועמ"ש לא תייצג יותר את הממשלה בדיונים בכנסת

שמח בועדת הכלכלה: שרת המשפטים אילת שקד הודיעה אתמול (ראשון) ליו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל כי בכוונתה להגיע לדיון בוועדת הכלכלה בנושא הסכם החלב, במקום המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר. זאת, בהתאם להחלטתה של השרה שקד, כי זילבר לא תופיע בוועדות הכנסת במהלך מושב החורף. למרות הודעתה של שקד, דינה זילבר הגיעה לדיון, בנוסף לשרה שקד.

צפו בשידור החי:

בין לשכתה של השרה שקד ללשכתו של היועמ"ש, מתקיים ויכוח בידי מי הסמכות לייצג את משרד המשפטים. השרה טוענת כי על פי חוק יסוד הכנסת בסמכותה לייצג את הממשלה במקומו של נציג היועמ"ש. במקביל, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הגיע לדיון בישיבת הוועדה לביקורת המדינה, שדנה במעמדם של שומרי הסף – במקום המשנה דינה זילבר שאמורה הייתה לבוא לדיון.

מנדלבליט דיבר בדיון הוועדה על תפקיד היועץ המשפטי ועל ועדת גולדברג. "תפקיד היועץ המשפטי הוא לסייע לממשלה במילוי תפקידה. לגבי ועדת גולדברג, טוב שיש את הוועדה וטוב שהיא תישאר. מותר לבקר כל גוף באשר הוא וזה לגיטימי. המעמד של הוועדה היא כמייעצת. מציע להיזהר גם אם לא מרוצים מפסיקה כזאת או אחרת. שמעתי את עמדת השר ארדן ואני שוקל כעת את הדברים".

הוא גינה בדיון את ההתקפות על השופט גולדברג וטען שיש להתייחס בכובד ראש להמלצה שלו לאור הרקורד של האיש וניסיונו הן כשופט בית המשפט העליון והן כמבקר המדינה.

מנדלבליט סירב להתייחס לשאלה של יו"ר הוועדה יחימוביץ אם הממשלה חייבת לקבל את המלצתו או שהיא רשאית להתעלם ממנה. היועמ"ש אמר בתגובה שהוא נותן גיבוי מלא למשטרה .

כזכור, שרת המשפטים, איילת שקד, דרשה כי המשנה ליועמ"ש דינה זילבר, לא תוכל לייצג את משרד המשפטים בדיוני הכנסת והממשלה. "ניכר ממעשיה החוזרים ונשנים של זילבר, שאין היא מבקשת לפעול על פי הנחיות התקשי"ר והנחיות היועץ המשפטי לממשלה. ניכר גם כי אין היא מבקשת לפעול כיועצת משפטית באופן מקצועי וישר", כתבה השרה שקד, כשהיא מתייחסת להתבטאויות שהשמיעה זילבר נגד הצעת חוק נאמנות בתרבות ונגד הצעת החוק למינוי היועצים המשפטים למשרדי הממשלה כמשרת אמון.

במכתב פירטה שרת המשפטים דוגמאות לדבריה של המשנה ליועמ"ש זילבר בדיוני הוועדות בכנסת, המנוגדים לעמדת הממשלה. "זילבר המשיכה לבטא את מה שהבהירה כי הוא עמדתה האישית ביחס להצעות החוק הזוכות לתמיכת הממשלה", כתבה שקד והוסיפה כי "זילבר פתחה בשורת התבטאויות קיצוניות ומתריסות כנגד חברי הכנסת ושרי הממשלה".

שלי יחימוביץ מסרה בתגובה להודעת מנדלבליט כי צר לה שזילבר לא תגיע לדיון, אך החלטת היועמ"ש לגיטימית וחוק יסוד הכנסת מאפשר לו או לחילופין לשרה שקד עצמם להופיע לדיון במקום זילבר. היועמ"ש נימק את החלטתו בפני יחימוביץ בכך שמדובר בדיון רוחב על מעמדם של "שומרי הסף", ולכן חשוב שהוא עצמו יבוא ויביע את עמדתו. יצוין כי במקור היועמ"ש מנדלבליט עצמו הוזמן לישיבה והוא זה שהודיע ליחימוביץ כי זילבר תגיע במקומו, דבר שעל שינויו הוחלט היום.

עם זאת, לדברי יחימוביץ, מנדלבליט אמר לה מפורשות שזילבר תופיע בוועדות הכנסת השונות כבר השבוע, ולכן נחה דעתה מכך שהאיומים של שקד לא נשאו פרי.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.