שמיים פתוחים: תמה השביתה בנתב"ג

משרד האוצר וחברת אל-על הגיעו להסכם לפיו המדינה תממן 97.5% מעלויות האבטחה של החברה, ובכך הגיעה לסיומה השביתה. האוצר: "אנשי אל על הבינו כי מדיניות השמיים הפתוחים היא מציאות גמורה". מנכ"ל אל על: מענה הולם

משרד האוצר וחברת אל-על הגיעו הערב (שני) לסיכום שהוביל לסיום השביתה והשבת פעילות הטיסות לסדרם. לפי ההסכם, מימון האבטחה של אל-על – 97.5% ממנו, יגיע מקופת המדינה.

ממשרד האוצר נמסר כי "נציגי אל על הבינו כי מדיניות השמיים הפתוחים היא מציאות גמורה". בנוסף, האוצר יקים צוות שידון עם חברות ארקיע וישראייר על השלכות ההסכם לגביהן, כאשר אל-על מספקת כיום את שירותי האבטחה גם לחברות התעופה הישראליות האחרות.

ברשות שדות התעופה המליצו לנוסעים לבדוק את פרטי טיסתם ולהקדים להגיע לטרמינל 3, זאת לאור הלחץ הצפוי בבידוקים לטיסות.

על פי ההסכם, יגדיל משרד האוצר את השתתפות המדינה בהוצאות האבטחה של אל-על מ-80% לפי המתוה הישן ל-97.5% על פי הסיכום החדש. מנגד, חברות התעופה הישראליות יסכימו לבצע צעדי התייעלות שיוזילו את עלויות האבטחה הכוללות שעומדות על כחצי מיליארד שקלים בשנה.

מנכ"ל אל-על, אליעזר שקדי, הגיע לדיון בנושא השביתה בבית הדין הארצי לעבודה, שם הגדיר את ההסכם כ"מענה הולם וראוי לסוגיית האבטחה". שקדי החמיא לפקידי האוצר ונציגי ההסתדרות והדגיש כי טיפולם בנושא היה "הוגן וענייני". שקדי אמר כי הוא "מקווה, לטובת הלקוחות שלנו, שנחזור לפסים רגילים הכי מהר שאפשר".

גם בהסתדרות העובדים הוציאו הודעה בה נאמר: "החלטת האוצר לממן 97.5% מהוצאות הביטחון של חברות התעופה הישראליות מאפשרת לאלפי מפרנסים לנשום לרווחה ולחברות לקבל תנאי תחרות הוגנים בענף התחבורה. חבל שנדרשו יומיים של שביתה ופגיעה במאות אלפי אזרחים כדי להגיע לסיכום שניתן היה לקבל כבר ביום שישי. בסופו של המשבר הממשלה התעשתה והבינה שדרישת העובדים לאפשר לחברות לשרוד ולקבל תנאי תחרות הוגנים מהווה אינטרס לאומי".

שר האוצר יאיר לפיד בירך על ההסכם ואמר: "כעת אין שום מניעה מלחזור ולהפעיל את הטיסות ולהביא להפסקה מיידית של השביתה". מוקדם יותר היום אמר לפיד בשיבת סיעתו כי "השביתה הזו הייתה מיותרת מתחילתה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.