שנת הלימודים תשע"ט: קרוב לחצי מיליון תלמידים חרדים (!)

444,449 תלמידים חרדים ב-6,977 מוסדות חינוך התחילו את שנת הלימודים תשע"ט. מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב: "האתגר של המערכת זה הנשירה, ובציבור החרדי הוא גדול יותר"

ועדת החינוך בראשות היו"ר ח"כ יעקב מרגי קיימה אמש ישיבת היערכות מיוחדת לפתיחת שנת הלימודים תשע"ט בחינוך החרדי בהשתתפות מנכ"ל המשרד שמואל אבואב וצוות משרדו.

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי פתח את הישבה בדברי תודה והערכה למנכ"ל וצוות משרדו ואמר כי המאפיינים של החינוך החרדי שונים בהרבה ועל כן הוא בחר לקיים השנה ישיבה מיוחדת המדברת על ההיערכות של משרד החינוך לפתיחת הלימודים במגזר החרדי.

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב אמר בישיבה כי "החינוך החרדי הוא מאוד משמעותי עבורנו משום שאנו רוצים להעניק לו את הצביון והאופי – המחוזות מסודרים במתן מענה לכל האוכלוסיות וזה אתגר שאנו עומדים בו".

לדברי אבואב, אחת הסוגיות המרכזיות שמעסיקות את משרד החינוך בנוגע למוסדות החינוך החרדי זה מתן הרישיונות – "בעבר הוציאו אנרגיה רבה על עניין הבירוקרטיה לאישור ושתדלנים שונים עשו מזה גם כסף. עכשיו בנינו שיטה חדשה שמאפשרת יותר למוסדות לקבל רישיון ואכן 40% מהמוסדות קיבלו רישיון ל5 שנים. אנו בהידברות עם משרד הבריאות כל העת שהוא גם מרכיב בנתינת האישור למוסדות".

מתוך הנתונים שהציג המנכ"ל בדיון:

  • 444,449 תלמידים בחינוך החרדי בשנה"ל תשע"ט ב6977 מוסדות חינוך רגילים.
  • בחינוך המיוחד ייפתחו בשנה"ל תשע"ט 1666 כיתות ל23,989 תלמידים.
  • מוסדות חינוך בממלכתי חרדי – 49 בחינוך יסודי, 60 תיכונים לבנים ו105 גני ילדים.
  • 94.1% ממוסדות החינוך יחלו את שנת הלימודים עם רישיון – יותר מ50% מהם קיבלו רישיון רק עד ארבע שנים.
  • 40 בנות סמינר מתוך 11,000 שעולות לכיתה ט', טרם סודרו במוסדות החינוך.
  • התקבלו במשרד החינוך מתום הרישום 100 פניות לעזרה לקבלה לסמינר ונעשתה פעולה מאוד אינטנסיבית בנושא –  36 מהם נכנסו למוסד שביקשו, אחרים התקבלו על ידינו למוסד זהה וליתר אנו עדיין עמלים למצוא פתרון.

בנתון העוסק בחינוך המיוחד במגזר החרדי, הצביע המנכ"ל על כך שמדובר בגידול של 7.8% – פי שלוש מהגידול הרגיל בחינוך החרדי. לדבריו, "צריך לדון ולבדוק האם אכן זה פרופיל מובהק של המצב והמגמה בחינוך החרדי או שאנו לא יודעים להתמודד עם שילוב של מישהו שהוא קצת שונה בתוך המסגרות הרגילות…"

עוד אמר אבואב בישיבה, "האתגר של המערכת החינוך בכלל זה הלחימה בנשירה ממוסדות הלימוד ובציבור החרדי הוא גדול עוד יותר".

אבואב התייחס בסוף הישיבה לטענות של משתתפים כנגד האכיפה של משרד החינוך במוסדות החינוך ואמר, "בכוונתנו להגביר ולהמשיך את האכיפה ולהציב סטנדרטים רציניים. יש לנו אחריות לתלמידים, למורים וכן לכספי ציבור. בכל מקום שאין רגישות, אנחנו נטפל כמו שצריך ונבוא למצוא את רמת הסטנדרטים שאנו דורשים".

דוד שרפר ממוסדות המוכש"ר אמר בדיון כי "לא הגיוני שמשרד החינוך ידרוש מהמוסדות את מלוא הדרישות אך יתקצב אותן רק ב40%. בנוסף, ישנה הוראה שלא לקחת בחינוך המיוחד תשלום מההורים ואנו מחויבים להעסיק גננות בתארים ולשלם להן אף סכום גבוה – מנגד, אנו לא מקבלים את התקצוב לכך".

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי נעל את הישיבה בקריאה למשרד החינוך: "יש להחזיר את המתווה לקדמותו ומוסדות המוכש"ר יקבלו  75 אחוז מהסכום הכולל שמקבלים במוסדות הרגילים ולא את ה40% כפי שהם מקבלים היום. היום המצב הוא שיש חוסר במערכות האלו וכשיש חוסר,  המענה לא ניתן בכסף ממקום אחר אלא נאלצים לפגוע בשכר מורים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.