שנת 2017- שנת שיא במספר יחידות דיור שאושרו בפרויקטים של פינוי בינוי

שנת 2017- שנת שיא במספר יחידות דיור שאושרו בפרויקטים של פינוי בינוי- יותר מכפול יחידות דיור שאושרו בשנת 2014

7,700 יחידות דיור אושרו בשנת 2017 לעומת 3,638 אשר אושרו בשנת 2014

שר הבינוי והשיכון, האלוף (במיל') יואב גלנט,ערך סקירה מקיפה על תחום ההתחדשות העירונית בפני הממשלה. ראש הממשלה בירך את השר גלנט וצוותו על העשייה הברוכה בתחום ההתחדשות העירונית.

שר הבינוי והשיכון אלוף (מיל') יואב גלנט: ״העתיד של הבנייה במדינת ישראל הוא בהתחדשות עירונית. אנו פועלים במלוא המרץ להגדיל את מלאי הדירות ולספק פתרונות דיור ואיכות חיים לציבור בישראל, בין היתר על ידי קידום התחדשות עירונית בערים השונות. התחדשות עיר היא מנוף שמרומם אזור אורבני, משפר איכות חיים לתושבים ותיקים בעיר ומהווה מגנט להגירת אוכלוסייה חזקה״

השר סקר את תהליך הקמתה של הרשות הממשלתית אשר קמה לראשונה באוגוסט 2016, ובראשה עומד כיום מר חיים אביטן.

ראש הרשות להתחדשות עירונית מר חיים אביטן: "אני שמח שהיום דנה הממשלה בדוח הממשלתי הראשון בנושא התחדשות עירונית, המכיל מידע ונתונים ומציג לראשונה תמונה רשמית של ההתחדשות העירונית בישראל. הרשות נמצאת כעת בתהליך מואץ של הקמה וביסוס מנהלות בכל רחבי הארץ, ואני רואה בתפקידי כראש הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, שליחות לאומית לשינוי פניה של החברה בישראל, לא רק בפן הפיזי, כי אם גם בפן החברתי. אני רוצה להודות לשר יואב גלנט על אמונו ועל תמיכתו הרבה אשר מסייעים לנו לקדם את הרשות בנחישות, ולשנות את פניה של ישראל".

הרשות להתחדשות עירונית פועלת כיום במגוון כלים לקידום התחום בישראל, ביניהם:
– הכרזה על מתחמי התחדשות עירונית תוך תקצוב תכנון וליווי חברתי
– המלצה להקצאת קרקע משלימה בבעלות המדינה לטובת פרויקטים ללא כדאיות כלכלית
– תקצוב 19 מנהלות עירוניות, המהוות מוקד ידע ברשויות המקומיות לסיוע לתושבים, יזמים ובעלי מקצוע
– מיקוד במרכיבים חברתיים בהליכי התחדשות עירונית, כגון טיפול מקיף בדיירי הדיור הציבורי, חוק המארגנים, פרסום עלוני מידע לתושבים ועוד
-תכנית הדגל של הרשות, בשכונת קריית משה ברחובות, בה שיעור ניכר של תושבים יוצאי אתיופיה, לבניית למעלה מ- 9,000 יחידות דיור חדשות

הרשות להתחדשות עירונית פועלת תוך שימת דגש משמעותי ורחב היקף לקידום ההיבטים החברתיים בתהליכי התחדשות, בתוך כך:

– דיור ציבורי: דיירי הדיור הציבורי זכאים להמשיך להתגורר במתחם לאחר השלמת בנייתו או לחלופין לבחור פתרון אחר שיוצע ע"י משרד הבינוי והשיכון. הדייר אינו נדרש לתוספת שכר דירה וועד בית בגין תוספת השטח בדירה החדשה.

– הנחה בארנונה: הנחה בארנונה לבעלי הדירות הישנות, עד 100% למשך 5 שנים מיום האכלוס, בגין תוספת שטחי הבנייה בלבד (על פי קריטריונים שיקבעו על ידי משרד הפנים).

-תחזוקת מבנים: לקשישים בעלי דירה אחת המקבלים הבטחת הכנסה, היזם יממן למשך 5 שנים את הפרש עלויות התחזוקה בין הדירה הישנה לחדשה.

-חוק המאכרים: החוק נועד לספק מענה רגולטורי לתופעת "קבלני החתימות", לעודד פעילות של גורמים מקצועיים כמארגנים, ומטיל על המארגן חובות כגון קיום כנס דיירים ועמידה בלוחות זמנים שנקבעו.

הממונה על פניות הדיירים: עורך-דין, עובד הרשות להתחדשות עירונית, ישמש כממונה לפניות הדיירים, לרבות שוכרים, בנושאים אלה, לטובת התושבים.

מידע וידע: מגוון פעולות להנגשת מידע מסייע לכלל הגורמים המעורבים בהליכי התחדשות, כגון- קיום כנסים, פרסום מדריכים, כתיבת הסכמי מדף ועוד.

ייעוץ חברתי: שילוב יועצים חברתיים בתכניות באחריות הרשות להתחדשות עירונית
פרויקטים ייחודיים נוספים בהובלת הרשות להתחדשות עירונית:
השקת מחשבון היתכנות כלכלית לבדיקת פרויקטים בפינוי בינוי: בשנת 2016 פורסם המחשבון אשר נועד לאפשר ליזמים, לבעלי דירות, לרשויות מקומיות ולציבור הרחב לבדוק את מידת הכדאיות הכלכלית לביצוע הפרויקט

השקת מערכת מעקב להיתרי בנייה: לראשונה הוקמה בממשלה מערכת ממוחשבת, באמצעותה ניתן לעקוב אחר היתרי הבנייה בישראל לרבות היקפי הבנייה וסטטוס ההיתרים

מעיקרי הדוח- לשנת 2017- במספרים:

– 57,000 יחידות דיור בתכניות פינוי בנוי מאושרות
– 57,000 יחידות דיור בהליכי תכנון בתכניות פינוי בינוי
– 10,000 יחידות דיור בביצוע בפרויקטים של פינוי בינוי
– 40,000 יחידות דיור (תוספתיות) בבקשות להיתר – תמ"א 38
– 15,000 יחידות דיור (תוספתיות) בביצוע – תמ"א 38

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.