ש"ס ו'הבית היהודי' נאבקות על הדתות, ליברמן זועם על "הכניעה לחרדים"

המו"מ הקואליציוני: לאחר ההסכמים שנחתמו אמש עם יהדות התורה ו'כולנו', עושה הליכוד מאמצים לסגור קצוות גם עם ש"ס, הבית היהודי וישראל ביתנו. המוקשים המרכזיים: הדרישה של ש"ס למע"מ אפס על מוצרי יסוד, ההתעקשות של 'הבית היהודי' על משרד הדתות וההתנגדות של ליברמן לביטול חוק הגיוס והגיור

לאחר שחתמו אמש על הסכמים קואליציונים עם יהדות התורה ו'כולנו', התפנו נציגי הליכוד להתמקד במו"מ עם ש"ס, הבית היהודי וישראל ביתנו.

כפי שדיווחנו אמש, המחלוקת עם ש"ס נעה סביב שתי שאלות מרכזיות: הראשונה, המשרד אותו יקבל דרעי. השניה, הדרישה הבלתי מתפשרת של ש"ס להחלת מע"מ אפס על מוצרי יסוד. במערכת הפוליטית מעריכים שבסופו של יום דרעי יקבל שני תיקים מוגדלים, ובסוגיית מע"מ אפס תושג פשרה בדמות ועדה שתבחן את הנושא.

בגיזרת הבית היהודי: גורמים בצוות המו"מ של הליכוד מציינים כי נרשמה התקדמות בינם לבין נציגי המפלגה, בפרט לאור הפגישה של רה"מ עם נפתלי בנט בלילה שבין שלישי ורביעי – בה הושגו הסכמות במספר נושאים.

אלא שלמרות ההסכמות הללו, הגורמים מדגישים כי המחלוקת בעניןם תיק הדתות עומדת בעינה. בליכוד החליטו לתת את התיק לש"ס כפיצוי על צמצום משרד הפנים. מנגד, בבית היהודי מתנגדים לכך באופן נחרץ ואומרים כי הדבר לא מקובל מבחינתם.

מחלוקת נוספת נוגעת להתחייבות שמבקשת המפלגה מנתניהו בנוגע לאי הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון ובירושלים והעברת מיליארד שקל למשרד החינוך. בבית היהודי מסבירים כי הכסף דרוש לבנט כדי לצלוח את פתיחת הקדנציה שלו במשרד החינוך.

באשר ל'ישראל ביתנו', בליכוד אומרים כי הפרטים מול ליברמן סגורים ברובם, כאשר ההסכמה המרכזית היא שליברמן ימשיל לכהן כשר החוץ. בליכוד מדגישים כי למרות ההתנגדות של ליברמן לסיכומים עם יהדות התורה – בעיקר סביב חוק הגיוס והגיור – לא מדובר על נושאים שיגרמו לו לפוצץ את המו"מ ולהישאר באופוזיציה.