ש"ס צמחה מתוך דיכוי המזרחים בציונות הדתית / אבישי בן חיים

מהיכן צמחה ש"ס ואיך הפסידה הציונות הדתית את הרבנות הראשית? מאותו מקום. ש"ס לא נולדה וצמחה רק מתוך הגזענות החרדית אשכנזית, אלא גם מתוך דיכוי המזרחים בציונות הדתית. אבישי בן חיים

מהיכן צמחה ש"ס ואיך הפסידה הציונות הדתית את הרבנות הראשית? מאותו מקום. ש"ס לא נולדה וצמחה רק מתוך הגזענות החרדית אשכנזית, אלא גם מתוך דיכוי המזרחים בציונות הדתית. בעקבות דברים שאמרתי השבוע ב"לונדון את קרשנבאום" אני מזהה את מידת ההפתעה ומקבל הרבה שאלות ובקשות להסבר, "חשבנו שרק אצל החרדים התנהגו לספרדים לא יפה ושבגללם! נוסדה שס" אומרים רבים.

אז צריך לומר: דיכוי המזרחים בישראל כל כך עמוק עד שאפילו בהיסטוריוגרפיה של המזרחים שולטים אשכנזים, אולי לכן כל האש בנוגע לזרעי הגזענות שהובילו להקמת ולצמיחת שס מופנת לאויב הקל, לעבר החרדים. ועוד צריך לומר רוב האלקטורט של שס לא הגיע מתוך העולם החרדי-ספרדי, אלא ממזרחים שלמדו בממלכתי דתי חוו את מה שחוו והבינו שהציונות הדתית לא מציעה להם בית ולכן חיפשו להם בית אחר שבו יתייחסו אליהם אחרת ומצאו את עצמם מצביעים לש"ס.

כדי להבין עד כמה בעצם שס בנויה על קולות של מזרחים שברחו מהדיכוי הציוני דתי, ולאו דווקא מהדיכוי החרדי אשכנזי מספיק לעיין בנתון המדהים ברשימת חברי הכנסת של ש"ס. כמה מהם לדעתכם עברו בממ"ד (בממלכתי דתי)?.

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

ובכן, כמעט כל חברי הכנסת של שס נשלחו על ידי הוריהם בתחילה לחינוך ממלכתי דתי, הרגישו לא בבית ועברו לשס. כולם להוציא את אריה דרעי שבגיל תשע נלקח על ידי הליטאים לחינוך ישיבתי חרדי. (נהרי לא בדקתי, אבל אני כמעט בטוח).חבר הכנסת איציק כהן לא נולד חרדי, חבר הכנסת יעקב מרגי למד בממ"ד, חבר הכנסת יצחק וקנין למד בממ"ד, השר דוד אזולאי למד בממ"ד, יואב בן צור למד בממ"ד, גם הבא ברשימה אברהם מיכאלי בוגר הישיבה התיכונית נחלים למד בממ"ד.

לרוב המכריע של החבר'ה הללו, אם היו נשארים בציונות הדתית, לא היה שמץ של סיכוי להיות איפה שהם היום. כמוהם יש עוד עשרות אלפים, שהיוו את הבסיס האלקטוראלי למרד המזרחי הגדול בציונות הדתית, מרד שהוביל להעברת הרבנות הראשית משליטת חובשי הכיפות הסרוגות לשליטת החרדים הספרדים. לא מדובר בגניבה של הספרדים רודפי הג'ובים, הכסף וליטרת הבשר של הבד"צ (הרי ככה הם מציגים אותם על פי מיטב המסורת הסטריאוטיפית האנטי מזרחית), אלא בסיפור הרבה יותר עמוק. גם השקר כאילו שס משתמשת ברבנות למרות שאינה מעריכה אותה הולם את הסטריאוטיפ הגזעני אבל לא את המציאות.

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

בניגוד לחרדים האשכנזים ש"ס שולחת לרבנות הראשית את בכירי רבניה: הרב עובדיה, הרב בקשי, הרב עמאר, הרב יצחק יוסף. אז איך לא שמתם לב לזה? כי ככה כל הזמן מטפטפים לנו. הרבנות הראשית ותפקיד הראשון לציון היו בעולמה של שס לסוכני ישראליזציה הם חלק מתהליך המאפשר לישראליות כרטיס כניסה לשסניקיות ולשסניקים ורבניהם כרטיס כרטיס כניסה לישראליות.

זה החטא הקדמון ועונשו הפואטי: אם הציונות הדתית הייתה כזאת מסבירת פנים ומכילה ומקבלת כמו שהיא מתיימרת להיות, אז הכל היה פשוט יותר. אם היא הייתה מקבלת כשווים את אין ספור המזרחים שעברו דרך מערכת החינוך שלה ומשום מה לא הרגישו בנוח ונפלטו החוצה. אם זה היה קורה אז ממילא לא היתה שס או לייתר דיוק ממילא לא היה לה מספיק כוח פוליטי כדי לקבל לידיה את הרבנות הראשית.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.