שעות לאחר פרסום התקיפה: בדמשק שותקים

מהמשטר הסורי טרם נמסרה תגובה על השמדת הכור הגרעיני שאותו בנו מאז 2002 בחשאיות, גם רה"מ טרם הגיב

כמה שעות לאחר שהותר לפרסום באופן רשמי דבר תקיפת הכור הסורי על ידי חיל האוויר הישראלי, גם בדמשק וגם בירושלים ממלאים את פיהם במים. במשטר הסורי טרם נמסרה תגובה על השמדת הכור הגרעיני שאותו בנו מאז 2002 בחשאיות. גם לאחר שישראל חשפה את הפעולה הנועזת לאחר 11 שנה, בסוריה ממשיכים לשתוק ומתמקדים בלחימה מול המורדים בסוריה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שבתור יו"ר האופוזיציה מיהר להתרברב על התקיפה בראיון למבט, ממלא כעת את פיו במים.

כזכור, לפני עשר שנים בירך נתניהו באופן אישי את ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט, "כשראש ממשלה עושה דברים שבעיניי הם חשובים לביטחון ישראל אני נותן את הגיבוי. גם פה הייתי שותף בעניין זה מהרגע הראשון ונתתי גיבוי, אבל זה מוקדם מדי לדון בנושא הזה ויש זמן לתת את כל הברכות", אמר נתניהו לפני 11 שנים בראיון למבט וגרר ביקורת נוקבת.

מאחורי הקלעים של התקיפה

במשך שנתיים זיהו גורמי המודיעין של צה"ל את פרויקט הגרעין הסורי המתפתח באזור דיר א-זור, 450 ק"מ צפון מזרחית לדמשק. הם סיפקו מודיעין טקטי, מערכתי ואסטרטגי שאפשר את השמדתו והעריכו כי הכור יהפוך מבצעי לקראת סוף שנת 2007. הערכה זו הביאה בסופו של דבר להחלטת הדרג המדיני לממש תקיפה, על בסיס ניתוח מודיעיני מדויק של המערכות הקריטיות בכור.

חיל האוויר נערך לתקיפה בלוח זמנים קצר והתכונן אליה כמו גם לתרחישי הידרדרות והסלמה. דרך התקיפה שנבחרה לבסוף הייתה אחת ממספר האפשרויות שתוכננו ותורגלו בחיל האוויר, והודות ליכולת המבצעית הגמישה, התאפשרה תקיפה תוך 12 שעות מרגע קבלת הפקודה.

התקיפה

מעט אחרי חצות, הגיעו לחדר המצב האווירי ראש הממשלה, שר הביטחון, שרת החוץ, הרמטכ“ל, סגן הרמטכ״ל, ראש אגף המודיעין וראש אגף המבצעים. משם הם עקבו מקרוב אחר התמונה האווירית ואמצעי הקשר. נתיב הטיסה כלל תכנון קפדני של צריכת הדלק, ביצוע בחתימה נמוכה ובדממת אלחוט בהשתתפות מטוסי סופה ורעם, וכן אמצעי חימוש מסוגים שונים. המבצע, שהחל בשעה 22:30, הסתיים עם שובם של מטוסינו לבסיסם בשעה 02:30 לפנות בוקר.

התוצאות

אגף המודיעין העריך כי הכור נפגע ללא יכולת שיקום. צה"ל נערך להסלמה והידרדרות הן ביכולת ההגנה לעורף, והן ביכולות מבצעיות. לאור רגישות ביטחונית גבוהה הוחלט שלא לפרסם את דבר התקיפה בזמן אמת. הצלחת המבצע נמדדה אז ונמדדת גם היום בשלושת המרכיבים שהוגדרו להצלחה על ידי הרמטכ"ל: השמדת הכור, מניעת הידרדרות וחיזוק ההרתעה.

להשמדת הכור משמעות נוספת – לימים דיר א-זור, בה היה הכור, נכבשה בידי מחבלי המדינה האסלאמית. הימצאות כור גרעיני בשטחם הייתה יכולה להביא לכלי מסוכן בידיהם, וכתוצאה מכך להסלמת המצב האזורי.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.