האם הצבא שולח ללשכות הגיוס חיילים בלבוש חרדי כדי שישדלו בני ישיבות להצטרף לנח"ל החרדי?

האם בלשכות הגיוס מוצבים חיילים במסווה חרדי המנסים לשכנע בני ישיבות חרדיות להתגייס? היומון החרדי "הפלס" פרסם אמש (שלישי) כי חיילים הלבושים בלבוש חרדי מלא, מקצתם אוחזי גמרות וספרי קודש אחרים, פונים למועמדים חרדיים לשירות ביטחון (מלש"בים) המתייצבים בלשכות ופותחים עימם בשיחה בה הם מנסים לשדל אותם לעזוב את הישיבה ולהתגייס.

על פי הדיווח המסתמך על תלונות שהגיעו לעיתון מצד ראשי ישיבות, ר"מים ומשגיחים, מפגינים אותם חיילים התמצאות בנעשה בהיכלי הישיבות, ואף מציינים בפניהם שמות של רבנים ואנשי חינוך עימם הם עומדים בקשר.

במהלך אותן שיחות, כך נמסר, הם מנסים "לפתות" אותם להתגייס לגדוד נצח יהודה של הנח"ל החרדי, תוך שהם מבהירים להם שמדובר בברירה היחידה. כאשר הצעותיהם נדחות בבוז, כלשון הדיווח, הם משיבים לתלמידים כי ממילא בזמן הקרוב ייאלצו כל בני הישיבות להתגייס ולכן מוטב להתגייס כבר כעת למסגרת חרדית מאשר להתגייס במסלול הרגיל.

גישור על פערים תרבותיים

לעומת זאת, בירור קצר שערך אתר News1 מצא כי החיילים החרדיים המוצבים בלשכות הגיוס לבושים במדים כשאר החיילים, למעט מקרים בודדים, כאשר עמדו לצאת לפגישות עם גורמים חרדיים, בהן קיימו שיחות כאשר הם לבושים בלבוש אזרחי. הפנייה למלש"בים חרדיים דווקא באמצעות חיילים חרדיים, שעימם יש להם שפה משותפת, נעשית על-מנת למנוע מפגש בינם לחיילות וכדי לגשר על פערי תרבות בינם לחיילים שאינם חרדיים ואינם מודעים די הצורך לצורכיהם.

לא פעם מקיים הצבא התאמה בין הקולט לנקלט, כאשר מדובר למשל בעולים חדשים ואוכלוסיות ייחודיות.

מצה"ל נמסר כי "כחלק מהמאמצים לשילוב חרדים בשירות משמעותי, מוצבים מזה שנה בכל לשכות הגיוס חיילים מטעם מדור שילוב חרדים באגף כוח האדם, ואלה מציגים למלש"ב החרדי מה הן אפשרויות השילוב העומדות בפניו וכן מספקים לו מידע רלוונטי על הליכי המיון והגיוס".

כתב "הפלס", י' שכטר, ציין כי בלשכת דובר צה"ל מחו בטלפון על נוסח השאילתה שהוגשה להם, ובה כונו החיילים החרדיים "בעלי חזות חרדית". לדברי הכתב, בדיקה שערך מצאה כי איש מהחיילים שטען כי למד בישיבה חרדית לא היה תלמיד בישיבה שכזו.

עוד דווח אתמול בעיתון כי בימים אלה מתארגנות מחאות ציבוריות בעולם כדי להפעיל לחץ על השלטון בישראל נגד גיוס חרדים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.