"איימו עלינו שאם נשמור שבת יהיו לכך השלכות חמורות"(וידאו)

קנס על שמירת השבת: בעלי עסקים בשרונה מרקט התלוננו בפני חדשות 2 Online על החוזה שמטיל עליהם קנסות על סירוב לעבוד בשבת. שר הכלכלה דרעי: "הורסים עסקים שמעדיפים לסגור בשבת". צפו

שערוריית הקנס לרשת "הנריס" סירובו של אדם חילוני לפתוח את חנותו בשבת, עוררה גל תגובות זועמות כנגד דרישות הנהלת מתחם שרונה. בעקבות הפרסום בעלי עסקים נוספים טוענים כי נקנסנו על כך שסגרו בשבת.

(וידאו באדיבות רשת)

.

למערכה  נרתם שר הכלכלה אריה דרעי שהתייצב היום לטובת בעלי העסקים והבהיר כי פתיחת העסקים בשבת היא "אבסורד". "אנשים שלא רוצים לעבוד בשבתות נאלצים לפתוח את עסקיהם בשבת אחרת הם יקרסו כלכלית", אמר השר בתגובה. " אם לא די בכך, כעת יש בעלי מתחמי קניות כמו ׳שרונה מרקט׳ בתא שקונסים בעלי עסקים שלא פותחים בשבת. זה מצב אבסורדי שרק יחריף את הבעיה הגדולה״.

בעל עסק במתחם שרונה מרקט שביקש להישאר בעילום שם, חשף כי  מנהל המקום אמר שאם הם ימשיכו להפר את החוזה ולא לפתוח בשבת, יהיו לדבר השלכות קשות. "אני בעצמי כבר נקנסתי באלפי שקלים כבר", אמר בשיחה עם חדשות 2 online.

בעל עסק נוסף סיפר לחדשות 2 כי. "שבע חנויות נקנסו על זה ממה שאני יודע. יש פה חנויות שלא רוצות לפתוח ומכריחים אותן", סיפר. "יש עוד עסקים שבגלל שהם לא יכולים לעמוד בקנסות הם פותחים בשבת בלית ברירה".

מנכ"ל המתחם אמר כי עומדת בפנינו אפשרות לצאת משם, אך מבלי לקבל פיצוי על הזמן וההשקעה הכספית שלנו. "אין ברכה בפתיחה בשבת, וצריך גם לנוח. כשחתמנו חוזה הם לא ידעו להגיד לנו אם יקבלו רישיון לפתוח בשבת, אמרנו להם שאנחנו כשרים

עופר לייפרמן, זכיין רשת "הנרי'ס שנקנס ב-3,500 שקלים בשל סירובו לפתוח את עסקו בשבת אמר בתגובה כי הנושא כולו יצא מפרופורציה. "הכל התחיל מזה שרצינו לנוח בשבת, והחלטנו שאנחנו עסק שלא עובד בשבת ותמיד היינו כאלה", הסביר. "נכון שבחוזה כתובות שעות הפתיחה של המרקט אבל הנקודה הזאת היא בעייתית עבורנו".

"יש חוזה שזה מה שכתוב בו אנחנו לא מכחישים את זה, אבל יש גם הבנות מאד ברורות. אנחנו רשת שלפחות כאן באזור היא כשרה והדבר יכול לפגוע בסניפים אחרים. גם כי אני כאדם פרטי לא רוצה לעבוד בשבת", הוסיף.

F140830NS017

במקביל , חבר הכנסת מיקי זוהר (הליכוד) הגיש הצעת חוק לפיה לא יהיה ניתן לכפות על בעל עסק לעבוד בשבת, בהצעה שהגיש יוכלו  עסקים לתבוע עמיתים מחללי שבת הפוגעים בהם כלכלית.

מיקי גיצין, חבר מועצת העיר תל אביב יפו ומנכ"ל "ישראל חופשית" מסר בתגובה כי יפנה לגינדי החזקות בבקשה לביטול "הדבר המגונה", לדבריו. "לא יעלה על הדעת שיכפו אפילו על אדם אחד לעבוד ביום המנוחה בניגוד לרצונו. הדבר אינו הוגן, לא מבחינת עקרונות חופש הדת ולא מבחינת עקרונות חופש העיסוק", הוסיף.

משרונה מרקט נמסר בתגובה: "אנו מכבדים כל בית עסק שבוחר לשמור על השבת. עם זאת, המתחם הוקם מתוך חזון להוות מוקד בילוי והסעדה ייחודי, ששעריו פתוחים שבעה ימים בשבוע לנוחות והנאת הציבור – על כל גווניו. כדי להבטיח זאת לעשרות אלפי המבקרים במתחם נקבעו במסגרת החוזים שנחתמו עם בעלי העסקים גם שעות הפתיחה וימי הפעילות. יצוין, כי מרקם העסקים במתחם נבחר בקפידה תוך יצירת איזון עדין בין עסקים כשרים שאינם פועלים בשבת ובין עסקים שפועלים בשבת.

הנהלת רשת הנרי׳ס, אשר למיטב ידיעתנו מפעילה סניפים אחרים בשבת, התחייבה מראש ומרצונה החופשי לפתוח את שעריה בשבת גם בסניף אשר בשרונה מרקט. מכאן, שהתנהלותה מהווה הפרה יסודית של החוזה וניהול משא ומתן בחוסר תום לב".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.