שעתם הטובה של היועצים / הרב דרוקמן

שעתם הטובה של היועצים / טורו השבועי והמרתק של הרב ד. מ דרוקמן רבה של ק. מוצקין

יהודי 'בטלן' מחפש עבודה למחייתו. הוא מגיע לברון רוטשילד ומפציר בו; "אולי תוכל למצוא לי איזה משרה באחד הפרויקטים שלך". רוטשילד שלא יודע מה עושים עם היהודי הזה, מקמט את מצחו. לפתע עולה הברק בעיניו של הברון; "אתה יודע מה?" אומר לו רוטשילד, "אני אמנה אותך בתור יועץ באחד ממשרדיי". אומר ועושה; היהודי נכנס למשרד, על דלת המשרד נקבע שלט חגיגי: "יועץ".
עובר יום, יומיים, שבוע שבועיים, חודש וחודשיים, ואף אחד לא בא לקבל עצות מהיועץ.
חוזר היהודי לרוטשילד ומתמרמר; "אף אחד לא בא להתייעץ איתי!" – "אוי, טוב שבאת, תן לי עצה איך מתפטרים ממך" עונה לו רוטשילד.

אחרי הרצח הנורא בצרפת, כמקובל אחר אירועים טרומאטיים מסוג זה, שהלוואי ויותר לא יהיו, ומי שאמר לעולמו דיי יאמר לצרותינו דיי – צצים ופורחים כל היועצים בעלי חיישנים בריאים המזהים את הרוח הנושבת בין ההמון, וכך לנוכח האירועים המזעזעים של השבוע בצרפת, אנו נתקלים בכותרות: "פב"פ קורא ליהדות צרפת, לעלות לישראל".

הפתגם באידיש אומר ש"צו זאגן, און ליב האבן, קאסט קיין געלט נישט" – להבטיח ולאהוב לא עולה כסף, וגם לתת עצות לא עולה כסף. פעם היו אומרים אצל הגליציאנערס (יוצאי גליציה), שלכל עצה צריך קודם להניח על השולחן א פיפציקער – חמישים זאלטי'ס. אם אתה נותן עצה, ואתה יודע שזה עולה גם לך כסף, יש להניח שעצתך רצינית ונובעת מלב טהור ודואג, ברם, סתם להפריח 'עצות' – זה גם אני יכול..

* * * *

מי מאיתנו לא שמע, על הביקור שערך מלאך המוות באיזה מועדון, ופגש שם צעיר מתהולל, והמלאך הלא סמפטתי הזה הודיע לבחורצ'יק שהוא בא ליטול אותו למעלה לגיהנום."מה פתאום, לא רוצה, נזעק הבחור". "מה איכפת לך, אני לוקח אותך רק לביקור, אם לא ימצא חן בעיניך אני מנחית אותך שוב על קרקע נמל תל אביב" ענה לו מלאך המוות. "או קיי, אם כך, אני מסכים", מגיב ההולל.

לא נאריך במקום שאמרו לקצר, התל אביבי הזה עולה לגיהנום, והנה, מסתבר שהעסק דווקא די מוצא חן בעיניו. הוא פוגש שם את כל החבר'ה שלו, אוכלים סטייק ושותים בירה, והוא מודיע אפוא למלאך שהוא מוכן בכלללהישאר בגיהנום. כך לא פחות. "אל תיחפז, תרגיע" עונה לו המלאך, "אני בינתיים מחזיר אותך לכדור הארץ למקום שמשם לקחתי אותך לסיור המודרך הזה. יבוא יום, ושוב ניפגש…".

והנה הגיע היום… ושוב ידידו משכבר ימים, מלאך המוות, לוקח בשנית את הצעיר גיבור סיפורנו, שבינתיים התבגר, ומחזיר אותו לגיהנום משאת נפשו. והנה, מה חוזות עיניו? בדיוק כמו בתיאורים של הרב אמנון יצחק, אכן גיהנום ממש, 'כמו שכתוב'; דם ואש ותימרות עשן, והרשעים ניצלים בו.לא נאריך. נחסוך מכם ומאיתנו את התיאורים המלבבים.

"געוואלד" צורח מיודענו לעבר מלאך המוות, "זה לא מה שהראית לי לפני עשרות שנים!!". "מה אתה לא מבין", עונה לו ידידו מלאך המוות – "בפעם הקודם היית על תקן של "תייר', עכשיו, הינך ..'עולה חדש'". פסק, ולא יסף.

• * * * *

למען הגילוי הנאות את הסיפור של יהודי צרפת אני מכיר קצת מקרוב. יש לי בן, הרב צבי הירש (הרשי) דרוקמן הי"ו המכהן כשליח חב"ד בעיר סאן-מור שעל יד פריז (שיבדלו כולם לחיים טובים וארוכים, הוא מתגורר במרחק של 20 דקות נסיעה מחנות הסופר הכשרה בה התחוללה העקידה הנוראה).

חלק ניכר מיהודי צרפת, הינם יהודים חסרי אמצעים; מאוד נחמד, מאוד קליט ומאוד פופולארי להשמיע קריאות פטריוטיות מעל בימות שונות "בואו ותעלו ציון", השאלה הזוטרית היא, האם, כל נותני העצות, שחלקם הלא מבוטל מתגורר ב"ה במגדלי שן ובחווילות מפוארות, ידאגו גם לקורת גג עבור אותם עולים?

הרבי מקוצק היה אומר שיהודי צריך לגדול לגובה אבל לא לרוחב. כי כשאתה גודל לגובה זה על חשבונך, ואילו לרוחב – זה על חשבון מישהו אחר. מה נחמד ומה מאד 'אין' להיראות סופר ציוני, אבל באיזשהו מקום יש לקחת אחריות ולהביא בחשבון האם ההצהרות הציוניות האלה אינם על חשבון חיותם המינימלית של יהודים אחרים. יהודים שאתה מאד חפץ שיגורו בשכנותך, אבל, כאשר אתה פטור מכל חובת דאגה לרווחתם ולקליטתם.

* * * * *

זאת ועוד, ואני שוב חוזר לסיפור השליחות בעיר סאן מור שעל יד פריז.

כאשר הגיע בני שי' לפני שנים ספורות לעיר הצרפתית הוא ארגן כמו כל שליח חב"ד ברחבי העולם היהודי – מחנה קיץ לבני נוער יהודים.
המחנה הראשון כלל כ-15 ילדים בלבד. אם כיום משתתפים במחנה כ-200 ילדים יהודים (זה כולל מחנה קיץ לבנות באירגון רעייתו של השליח – כלתי שתחי') שלראשונה שומעים על קריאת שמע, שבת, ציצית ותפילין, הרי זה אומר שזז משהו, והאורות האמיתיים נדלקים ב'עיר האורות' של פריז רבתי.
אם כיום בית כנסת אשר במסגרת 'בית חב"ד' בסאן-מור צר מלהכיל את ריבוי המתפללים, ומדובר במתפללים שבחלקם הניכר היו על סף ההתבוללות אם לא מעבר לזה – הרי זה אומר שלא בכדי אמר הרבי מליובאוויטש זי"ע כי "צרפת" הן אותיות "פרצת". אך לא מכבר, נלקח לבית עולמו השליח הראשי המפורסם של פאריז הרב מולע אזימוב ז"ל, והציבור הכללי נחשף לרמות ההתעוררות הרוחנית של יהודי צרפת.

מה יהיה כאשר כל אלה יגיעו לארץ ויהיו תחת השפעת "החינוך מחדש" נוסח שי פירון או מישהו מיורשיו האידיאולוגים?
וכי תאמר, כי בארץ ישנה פחות סכנה מנישואי תערובת? כמעט והצחקתם אותי. הרי כאן בארצנו הק' מי שפועל נגד נישואי תערובת נחשב כחשוך. מי שמתבטא נגד זה נחשד כגזען, ועוד עלול בכלל להסתבך בפלילים (עיי"ע ארגון להב"ה).
ועד כדי כך דברים מגיעים, שבפרסומות בחו"ל של משרד ההסברה בקרב קהילות יהודיות, נמחק כל כיתוב המגנה נישואי תערובת, וזאת מאימת בחישות וטרטורים של כל מיני גופי שמאל, מרשיעי ברית, כאן בארץ.

על כל פנים, לא נראה לי, משום מה, שאותם אלפי ילדים יהודיים שלומדים במוסדות 'סיני' בפריז למשל, ימשיכו במוסדות ברוח זאת בארץ.

יש לנו, לצערנו, נסיון מר ונמהר. ועיי"ע עולי מדינות חבר העמים שלמדו במוסדות דתיים שם, ואין נראים כיום לאחר עלייתם ארצה, שלא לדבר על עולי תימן, מרוקו אתיופיה והרשימה לא קצרה.

* * * * *

ואם בפיגועים רחמנא ליצלן קא עסקינן. אז שנהיה בריאים, אם כאן בארץ יהודי חושש להיכנס לרכבת הקלה בירושלים…
נתניה משופעת הרי ביהודים עולים מצרפת, מה קרה בליל הסדר, לפני מספר שנים, במלון 'פארק' בנתניה, זוכרים? ולא תקום פעמיים צרה – זה התרחש בנתניה הצרפתית שבמרכז הארץ, ולא בפריז.

אלא מאי? כל אותם יועצי עצות רוצים לזכות את אחינו בני ישראל במצות ישוב הארץ הבוערת ב"ה כאש בעצמותם – יואילו נא בטובם, משיאי עצות אלה, לא רק למכור עצות חינם אין כסף – אלא גם לזכות יהודים יקרים אלה העולים בהמוניהם לארץ, בפרנסה טובה, במוסדות חינוך המקנים תורה ויראת שמים. כאשר יישמעו הצעות אופרטיביות בכיוון זה, נטה אוזן ביתר כובד ראש, לקריאותיהם הבומבסטיות בנוסח "יהודים תעלו ארצה".

והנה זה בא. עוד לא יבש הדיו מקולמוסי, וכבר אנו קוראים ידיעה טריה וזה לשונה:

"כבוד יקר: המדינה דורשת ממשפחות הנרצחים בפריז 200 אלף שקל.

כל אחת ממשפחותיהם של ארבעת קורבנות הפיגוע בהיפר-כשר בפריז, שנקברו היום (ג') בהר המנוחות בירושלים, נדרשה לשלם 50 אלף שקל לחברה קדישא עבור הקבר והלוויה. "
כל מילה נוספת מיותרת.

ולא באתי אלא להעיר את אשר לעניות דעתי, ופתוח הנני לשמוע את הערות ותגובות הקוראים.
וה' יאיר עינינו, ויקרב משיחנו ויוליכנו מהרה קוממיות לארצנו, בגאולה האמיתית והשלימה.

נתניהו בצרפת נואם לראשי הקהילות היהודיות 12.1.15
[alooma ref="b2a136f6a9441350bd33b44ae627c2a1.mp4" src="1" autoplay="1" pid="0"]

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. הרב דרוקמן, כרגיל, כל מילה פנינה. כל הקריאות הללו את מזויפות מתוכן. למרות שהייתי אומר שנתניהו יש בו איזה משהו פנימי אידאולוגי של אהבת הארץ. אבל מי יקבל את פניהם? והיכן? והאם יש להם בכלל דרך להשיג דירה? והאם חינוך הילדים יתאים לילדיהם? אז מה הקישקושים. מה שכן, לראשונה אני רואה חיבור בין אחינו הליטאים ואנשי חב"ד שממליצים ליהודי צרפת דווקא כן להשאר. מעניין.

    שלמה |
    הגב