שקד פלטה: "מי שלא ישרת בצבא לא יקבל משכנתא" מוזס תקף: מה את רוצה שנגור בבתי סוהר כעבריני גיוס? – תמונות מהוועדה

ועדת שקד לשוויון בנטל התכנסה הבוקר לדיון נוסף בסעיף 16ג' . סעיף  זה אומר שאם הציבור  החרדי לא תעמוד ביעדי הגיוס משנת 2017 והלאה, יחול  עליה חוק גיוס חובה (למעט 1800 המתמידים כלשונם ).

ח"כ משה גפני שיבח את יו"ר הוועדה ח"כ איילת שקד על התנהלותה כיו"ר הוועדה ואמר: "הייתה אצלנו התלבטות אם לבוא לוועדה הזו. אנחנו מאד מעריכים את עבודתך כיושבת ראש הוועדה. ההתנהגות שלך כיו"ר הוועדה באופן אובייקטיבי נעשית בעדינות ונורמליות. אנחנו עדיין כאן וועדה בגלל ההתנהגות שלך. עם זאת, המציאות שבה שהחוק יאמר שמי שלומד תורה הוא עבריין- הוא משהו שלא נהיה חלק ממנו".

לאחר הדיון הסוער בנושא הסעיף החל הדיון בנוגע לסנקציות אשר יופעלו על סרבני הגיוס למינהם. חברת הכנסת איילת שקד נתנה רקע לנושא והסבירה כי כשוועדת פרי התחילה את עבודתה הייתה הנחת יסוד שהסנקציות יהיו כלכליות. אך במשך עבודת הוועדה התברר כי לא נמצאו סנקציות כלכליות שיעמדו במבחן המשפטי. " ישבנו עם הייעוץ המשפטי של הכנסת במסגרת עבודתי כיו"ר הוועדה,  והחלטנו כי אנו מעוניינים  להעלות על השולחן את ההצעה לסנקציות כלכליות גם מתחום המשכנתאות והארנונה. בן אדם שלא שירת בצבא אין שום סיבה שהמדינה תתן לו משכנתא", אמרה שקד.

 חבר הכנסת לייזר מוזס  הגיב במליאה על הסנקציות המתוכננות בחוק הגיוס: "ועדת שקד העלתה הצעה לשלול ממי שאיננו מתגייס, זכאות למשכנתא וסיוע בשכר דירה. אני רוצה לשאול את הועדה, לנשום תרשו לנו? אולי תנתקו לנו חשמל, ותפסיקו לספק לנו מים וגז?"

 הרב מוזס אמר את הדברים במסגרת נאומים בני דקה, וזאת לאחר שבשעות הבוקר, בעת הדיונים על חוק הגיוס בועדת שקד, ביקשה ח"כ שקד מנציגת משרד המשפטים לבחון מדוע אי אפשר לקבל סנקציה כלכלית לפיה, כל מי שהוא בגיל גיוס לא יהיה זכאי לסיוע בשכר דירה להנחה בתשלומי הארנונה ולמשכנתא. הדברים המקוממים קוממו את הרב מוזס והוא אמר: "בלי משכנתא אי אפשר לרכוש דירה. אז אתם שוללים מאיתנו את הזכות לרכוש דירה על אדמת ארץ ישראל. מה אתם רוצים לעשות איתנו? שנגור בבתי סוהר כעבריני גיוס? זו חרפה ובושה!

ועד אז אני מציע שתסגרו לנו את הברזים ותכבו את האור. לכו עד הסוף.

IMG-20131105-WA0168 IMG-20131105-WA0169

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. העדינות שלה הוציאה את גפני מדעתו

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב
  2. אותי לימדו שמשכנתא הוא מהבנק והבנק רק מרוויח…….

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב