שקד: לפתוח את המחסומים לפלסטינים

שרת המשפטים אמרה בכנס המכון למדיניות נגד טרור כי בעלי אשרות עבודה זכאים להקלות "כדי שלאדם המגיע מג'נין ייקח שעה להגיע  לראש העין, במקום לעמוד ארבע שעות במחסום"

שרת המשפטים איילת שקד דיברה היום (ב') בפתח הכנס השנתי הבינלאומי ה-17 של המכון למדיניות נגד טרור של המרכז הבינתחומי הרצליה.

השרה התייחסה, בין היתר, לצורך בחוק יסוד שיסדיר טענות לאומיות לצד טענות ביטחוניות. לדבריה, "אנשים עם אשרות עבודה לא מבצעים פיגועים. ישראל מנסה להוציא את האריתראים ואת הסודנים מגבולותיה ומי שיכול להחליף אותם אלו הפלסטינים. אל תפחדו שיקחו לכם את העובדים האריתראים והסודנים. תחליפו אותם בפלסטינים. במקום שייקח להם 4 שעות במחסומים להגיע לראש העין- אפשר להוריד את זה לשעה. יש עוד הרבה מה לעשות ואני חושבת שהאנרגיות צריכות ללכת לשם"

בהתייחס לאמירתה מלפני שבועיים לפיה "ביהמ"ש העליון הפך את הציונות לשטח מת…", הבהירה שקד: "ב-20-30 שנים האחרונות הכנסת עיגנה בחוקי היסוד את זכויות הפרט וביהמ"ש בפסיקתו הרחיב את זכויות אלו, בעוד שהכנסת לא עיגנה את הזכויות הלאומיות. אני מאוד מאמינה בדו-קיום של ערביי ישראל בחברה הישראלית. כשרת משפטים אני מנסה לפעול לקידום האוכלוסייה כמו למשל בניית בימ"ש בטייבה, אבל כשהסתכלנו על מיעוט המחבלים הישראלים, ראינו שרובם באים ממשפחות שעברו איחוד משפחות".

"הטיעון שאז טענה המדינה היה רק ביטחוני ולטענתי הטענה גם צריכה להיות לאומית. אני חושבת שמדינה שקמה כמדינת הלאום של העם היהודי כן יכולה לטעון גם טיעונים לאומיים. זה לא צריך לבוא במקום הטיעונים הביטחוניים אלא בנוסף, וקודם כל הכנסת צריכה לחוקק חוק יסוד הנוגע לזה, לאחר מכן המדינה צריכה לטעון טיעונים אלו בביהמ"ש ועל ביהמ"ש להתייחס לזה. במדינת ישראל הרגל המשטרית מעוגנת בחוקי יסוד, רגל הזכויות מעוגנת בשני חוקי יסוד ואני חושבת שעלינו לעגן גם את הרגל השלישית, הלאומית", אמרה שקד.

היא הוסיפה כי "בעניין הביטחוני אני חושבת שביהמ"ש העליון הוא בין המובילים בעולם והוא מצליח לאזן בין זכויות אדם לבין הלחימה בטרור. הממשלה וביהמ"ש מתמודדים עם אתגרים לא פשוטים וביהמ"ש מצליח בנחישות רבה לייצר את האיזון הנדרש. אולם אני אומרת שעליו גם לבצע איזון שלטעמי, כיום, לא קיים והוא בין השמירה על טיעונים ביטחוניים לבין טיעונים לאומיים".

עוד אמרה כי "היועמ"ש לממשלה בישראל הוא אדם עם שליטה מאוד רחבה, הוא גם מעל התביעה הכללית, גם אחראי על הייעוץ המשפטי לממשלה וגם אחראי על ייצוג הממשלה בביהמ"ש העליון. אני יכולה להרגיע שגם היועמ"ש הוא מצוין, ואני מאמינה שזו הפעם היחידה והאחרונה שיקרה דבר כזה אבל צריך לדעת שבסופו של דבר הכנסת היא הריבון, וחוקי ישראל נתונים לביקורת שיפוטית מאז 92'. אם היועמ"ש לממשלה לא מוכן להגן על החוק, אז הממשלה צריכה לשכור עו"ד פרטי שייצג את עמדותיה, ולכן את החוק הזה מייצג היועמ"ש לכנסת וגם עו"ד פרטי".

 

 

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. עוד חכמה ממפלגה חילונית עם כיפה זעירה

    עוד חכמה ממפלגה חילונית עם כיפה זעירה

    עם ישראל |
    הגב