שקע בחובות: נפילתו של יוסף גוטניק

האיש שהעלה את נתניהו לשלטון מסתבך: גוטניק נשר מרשימת 200 העשירים של אוסטרליה והפסיד בבית משפט בתביעה גדולה מה שהותיר אותו ללא הרבה נכסים. { גלגל מסתובב}

יוסף גוטניק הוא האיש שהעלה את נתניהו לשלטון ב1996 -ומימן את הקמפיין “נתניהו. זה טוב ליהודים". קמפיין חד שנתן את הפוש האחרון להצלחה ההיסטורית שהותירה את כלי התקשורת ואת הציבור בישראל ללא מילים – אף עתה לאחר 20 שנה הוא עבר הלעיות וירידות וחווה משברים פיננסים שהשפיעו על מצבו הכלכלי.

מוטי מורל שהיה מנהל הקמפיין של הליכוד מספר כיצד מנחם ברוד, דובר צעירי חב"ד, הגיע אליו עם הסיסמה בראשית הקמפיין. “אמרתי לו שזה מוקדם מדי, שישמור את הרעיון במגירה",  משחזר. “כמה ימים לפני הבחירות חב"ד הוציאו את הססמה מהמגירה והיא תפסה חזק והייתה עוד יותר חזקה אחרי שבמפלגת העבודה תקפו את הרעיון, מה שעורר עוד יותר את הימין. ביבי ניצח במספר זעום של קולות. לולא השלטים האלה אני מניח שהוא לא היה מנצח".

במלאות 20 שנה לקמפיין המוצלח, ערך מוסף מעריב כתבה נרחבת שעסקה בחלק של המליונר החבד"י להעלות את נתניהו לשלטון. על פי הפרסום במעריב גוטניק נשר מרשימת 200 העשירים של אוסטרליה והפסיד בבית משפט בתביעה גדולה מה שהותיר אותו ללא הרבה נכסים.

גוטניק, בן 64, נשוי ואב ל–11, איש חב"ד, שקע לפי דיווחים ברחבי אוסטרליה בחובות. אחת מחברות כריית הזהב שלו  שלו, סנטור מיינינג אנד אקספלוריישן, עברה לכונס נכסים והוגדרה כפושטת רגל, גוטניק נשר מרשימת עשירי אוסטרליה, הסתכסך עם אחותו וגיסו במאבק שגבה כינוס נכסים של שש חברות אוסטרליות נוספות.

בנוסף  גוטניק נקלע לסכסוכים משפטיים מול עובדים לשעבר והפסיד סכומי עתק כשמחיר הזהב ירד.

 

לפני כשמונה שנים גוטניק נכנס בחזרה לרשימת מאתיים עשירי אוסטרליה עם הון של למעלה מרבע מיליארד דולר.“אלה מאה המטרים האחרונים שלי לאורך המסלול", גוטניק אמר לעיתון האוסטרלי. “אני שוב מלא חיים ואני שמח במקום שבו אני נמצא", אמר בהזדמנות אחרת לעיתון "אוסטרליאן פייננשיאל ריוויו", “למדתי הרבה שיעורים. אני שמח להצליח שוב, וזה לא משנה אם אני שווה מאה מיליון דולר או חמש מאות מיליון דולר. אני עסוק, יש לי הרבה פעילות בזהב, ביהלומים ובפוספטים".

ל"משפחה" גוטניק סיפר כי רכש מרבץ של פוספטים באוסטרליה וחתם על חוזה למכירת הפוספטים לקואופרטיב הודי גדול. “אם היה שותף שחלמנו עליו זה הם", האמינות הכלכלית שלהם בהודו ידועה כמו גם מוסר התשלומים שלהם. ממש בהיסח הדעת הגעתי לזה, בהשגחה פרטית מוחשית. פתאום חשתי שתקופת הגלות האישית שלי נגמרה. הכל נפתח מחדש. ההודים קיבלו אותי כמו מלאך מושיע".

.בשנים האחרונות גוטניק נע בין סינגפור, הודו ואוסטרליה, אך לאחר שורה של הצלחות הגלגל שוב הסתובב, ב 2013 בית משפט באוסטרליה החליט  שגוטניק הונה את רוי טאשי, בסכום של מיליון דולרים אוסטרליים.

במאי 2015 גוטניק נשר שוב מרשימת 200 העשירים באוסטרליה, אחרי שכמה חודשים לפני כן הודח מתפקיד יושב ראש חברת הכרייה. על פי פרסום ב"הרלד סאן" האוסטרלי גוטניק אמר בבית המשפט ש"זמנים קשים עוברים על ענף היהלומים, אני מתקשה לשלם את שכר הדירה של משרדי". בבית המשפט נחשף שגוטניק עובר תקופה לא פשוטה בשנתיים האחרונות וכי הוא אף נאלץ לפטר עובדים.

למרות הקשיים גוטניק גם רווה נחת לפני כמה שבועות קבע המגזין הכלכלי “ניוז בייטס" שגוטניק כמנכ"ל חברת הכרייה טופ אנד מינרלז הגיע לעשרת האחוזים העליונים מבחינת ביצועים והקפיץ את מניות החברה ב–387.5% בשנה האחרונה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.