שרקי מעריך: חוק הגיוס יעבור בבג"ץ

כתב ערוץ 2 שחשף את הסיכומים עם המפלגות החרדיות: התיקון לחוק לא יעשה ממנו בדיחה, כי גם הגרסה המקורית היתה אחיזת עיניים {"פתרון קסם"}

"התיקון שמקדמים החרדים לחוק הגיוס לא יעשה ממנו בדיחה, כי גם הגרסה המקורית היתה אחיזת עיניים": כך סבור כתב חדשות 2, יאיר שרקי, שחשף אמש את ההבנות בין הנציגים החרדים לשר הביטחון ושרת המשפטים סביב התיקון לחוק הגיוס.

בפוסט שהוא מפרסם בעמוד הפייסבוק שלו כותב שרקי: "הממשלה הקודמת, בצדק, לא רצתה את החרדים בבקו״ם ע-כ-ש-י-ו אלא נתנה 3 שנים ״תקופת הסתגלות״ ובעצם השאירה את מימוש החוק לממשלה הבאה. אין שום סיבה שהממשלה הנוכחית לא תרצה לעשות בדיוק את אותו הדבר, וככה אנחנו מוצאים את עצמנו עם ״תקופת הסתגלות״ עד 2020.

אף אחד גם לא התכוון מלכתחילה לממש את ״הסנקציות הפליליות״. יעדי הגיוס שנקבעו נמוכים יחסית ותואמים ממילא את קצב הגידול המתגייסים החרדים כבר לפני החוק. אז למה בעצם הן בחוק? בעיקר כי זה נשמע טוב ושיוויוני בזמנו. לאחרונה אגב, גם יאיר לפיד מעדיף לשפץ את ההיסטוריה ולייחס את דרישת הסנקציות לבג״צ בלבד, ולא ל״יש עתיד"".

שרקי מוסיף: "החרדים, שמבקשים למחות את מורשת לפיד מההיסטוריה של הפוליטיקה לא מוכנים לסנקציות אפילו ברמה ההצהרתית והנה פתרון קסם שאמור לעבור את בג״צ: הסנקציות הפליליות לא יחולו אוטומטית, ובמקרה שהחרדים לא יעמדו ביעדי הגיוס שר הביטחון ייצטרך להחליט האם לתבוע מהם להתגייס או לא".

"החרדים לא לקחו פה הימור, גם בלי לדעת מי יהיה שר הביטחון בעוד חמש שנים, כולם יודעים כבר מעכשיו מה הוא יחליט", הוא מסכם.

כזכור, אמש נחשף בערוץ 2 כי בישיבה מיוחדת בלשכת רה"מ הגיעו הנציגים החרדים, שר הביטחון ושרת המשפטים, להסכמות אופטימליות באשר לשינוי חוק הגיוס – כך חושף כתב ערוץ 2, יאיר שרקי.

ע"פ הדיווח, התיקון המתוכנן לחוק יכלול "תקופת ההסתגלות" שתוארך עד לשנת 2020, קרי: עוד ארבעה שנתונים של תלמידי ישיבות שייהנו מפטור מיידי, פטור שהיה אמור לפוג ב-2017. בנוסף, במידה והחרדים לא יעמדו ביעדי הגיוס הרי שהסנקציות הפליליות לא יחולו אוטומטית כפי שנקבע בחוק הקודם, אלא אך ורק בהחלטת שר הביטחון. המשמעות: במידה והחרדים יהיו חברים בקואליציה – מה שקורה ע"פ רוב – השר ימנע את הפעלת הסנקציות.

במפלגות החרדיות דרשו להכניס את התיקונים עוד לפני ההצבעה על התקציב. בעקבות האיום כונסו פגישות חדשות בנושא במטרה להגיע להסכמות, שימנעו את דחיית אישור התקציב.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.