שר ב'הליכוד': "נתניהו לא יכפה על החרדים את חוק הגיוס"

בעקבות שיחות בין גדולי התורה החסידים והליטאים – מסתמן פיתרון של הסכמה בין הצדדים על הסעיפים  השנויים במחלוקת. "פרוש מוביל קו נגד המתווה"

מתווה הגיוס – ההסכמה? לאחר סבב שיחות שנערך אתמול בין הצדדים, הליטאים והחסידים, מסתמנת הסכמה סביב סעיפי חוק הגיוס החדש, שעד עתה נפסלו על ידי האדמו"רים החסידיים החברים ב'מועצת גדולי התורה' של אגו"י. כך לפי פרסום הבוקר ב'ישראל היום'.

ביום חמישי הודיעה המועצת החסידית כי היא מתנגדת לחוק הגיוס שגיבשה ועדה מטעם משרד הביטחון, אך אתמול כבר נשמעו בקרבה קולות אחרים.

ייתכן כי כבר השבוע תתכנס מועצת גדולי התורה הליטאית לדון בעניין ולקבל הכרעה בסוגיה. בצד החסידי הסבירו כי הבעיה העיקרית היא הורדת האפשרות לדיחוי באופן אוטומטי אם לא עומדים ביעדים וכי נושא הסנקציות הכלכליות פחות מטריד אותם.

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) הסביר: "יש פרשנויות שונות בנידון ואנו קיבלנו את ההוראה לפעול כדי להגיע להבנות ולהסכמות תואמות, כדי להגיע לעמדה אחידה מול הצעת החוק הממשלתית ובהתאמות המתבקשות".

ח"כ יעקב אשר, הוסיף כי "כל תזכיר חוק שמגיע לוועדות אינו יוצא כפי שנכנס. גם חוק הגיוס יעבור שינויים כאלה ואחרים. בסופו של תהליך החקיקה בוועדה נביא את הנוסח הסופי יחד עם מכלול ההיבטים והשיקולים לגדולי ישראל והם יכריעו. מבחינתנו זה לא חוק טוב אבל אנחנו ריאליסטיים".

רה"מ בנימין נתניהו מצידו לא יכפה על הסיעות החרדיות את מתווה הגיוס, מתווה שככל הנראה יזכה לתמיכה מספקת מצד הח"כים בקואליציה. כך מצוטט ב"ישראל היום" שר בכיר המקורב לו. לדבריו, בעיית הגיוס היא האיום היחיד על המשך קיום הקואליציה ואם היא תיפתר – הממשלה יכולה להמשיך לכהן עד תום כהונתה בנובמבר 2019.

השר הבכיר הוסיף כי לוח הזמנים הפוליטי מחייב לפתור את הסוגיה בתוך שבועיים, וכי בליכוד לא מבינים מה הביא את מועצת גדולי התורה לפסול את המתווה, שהוא "הנוח ביותר שהוצע אי פעם לחרדים". השר הפנה אצבע מאשימה לכיוונו של סגן השר מאיר פרוש כמי שמוביל את הקו החריף נגד המתווה, אך לדבריו "לא מובן מה הרב פרוש רוצה ולכן אין אפילו פתח למו"מ".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.