שר בלי בריאות: ח"כ ליצמן בעד סיגריה אלקטרונית שנאסרה ברוב העולם

פיליפ מוריס מייצרים מוצר שהורג אנשים{מזעזע}

ועדת הכנסת לעניין נגע הסמים והאלכוהול תקפו היום (ב') את ההחלטה של שר הבריאות יעקב ליצמן, לאפשר את השקת הסיגריה האלקטרונית החדשה (IQOS) של ענקית הטבק פיליפ מוריס ללא כל מגבלה – לא בפרסום, לא במיסוי ולא בשימוש.

בצעד תמוהה למדי משרד הבריאות החליט להטיל על כל הסיגריות האלקטרוניות מגבלות כפי שנהוג על הסיגריות הרגילות אך את המוצר החדש של פייליפ מוריס החריגו ולא הטילו עליו כל מגבלה. בטיעון תמוה שטרם נערכו די מחקרים לגבי המוצר יצוין שבארה"ב המוצר נאסר לשיווק .

למרבה הצער עוד הוברר שמי שאמון על בריאות הציבור הלו הוא השר ליצמן בתור היותו שר הבריאות החליט על דעת עצמו ובניגוד למומחים ממשרדו להתיר את שיווק הסיגריה האלקטרונית.
לוועדה הגיע פרופ' גרוטן שלמרבה הצער החליט להציג את דעתו של השר והתעלם לחלוטין מקביעת המומחים במשרד לגבי האיסור לשווק את הסיגריה האלקטרונית.

יו"ר הועדה ח"כ זנדברג הטיחה דברים קשים בפרופ' ושאלה :"למה בכלל דנים בזה ולא קובעים שזה מוצר טבק?",אנחנו מחכים ובינתיים רואים את מסע ההחדרה הזה לבני נוער ברשתות החברתיות, למעשנים חדשים. אני הצעתי לאמץ את השיטה שבה קודם כל אסור, אלא אם הוחלט שמותר. למה בברירת מחדל אצלנו מותר?",.

ח"כ מיקי רוזנטל אמר כי "יש את עיקרון הזהירות המונעת. יש מוצר חדש? תעשו ניסויים במדינות אחרות ולא על חשבון הציבור הישראלי".

רוזנטל הטיח אשמה קשה בליצמן ואמר : "יש צל כבד על השיקולים של השר. אם השר פושע, זה לא אומר שצריכים לתת יד למדיניות הפושעת שלו ולאפשר פרסום סיגריות, ניסויים בבני אדם באמצעות הסיגריות האלה ובאי-מניעת הפרסום כמו שמקובל בעולם. אנחנו שותפים לפשע אם אנחנו לא מונעים אותו".

ח"כ יהודה גליק הוסיף עקיצה משלו ואמר: "משרד הבריאות ידע לצאת נגד מקדונלד'ס והג'אנק פוד, אבל לא בעניין הזה. זה כמו לתת לאנשים לשתות ג'ריקן של אקונומיקה".

ד"ר חגי לוין מההסתדרות הרפואית טען: "פיליפ מוריס מייצרים מוצר שהורג אנשים, ואנחנו משרתים אותם. אין מדינה בעולם שמאשרת שיווק של מוצר ה-IQOS בלי שום מגבלה, אין תופעה כזאת. לפי העמדה המשפטית, ברור שזה מוצר טבק. היעדר הוכחה זה לא אומר שזה מופחת סיכון. המוצר הוא סם ממכר אפילו לפי ההגדרות של החברה, והוא גם מסוכן לבריאות. בינתיים המקרה ממחיש את הנזק של השיווק והפרסום. שמים דוכנים באמצע הרחוב ומשווקים, עושים מסיבות מיוחדות. לא היינו מאמינים שבמדינה שלנו נגיע למצב הזה".

מפיליפ מוריס בע"מ נמסר: "מערכת ה-IQOS מחממת את הטבק במקום להבעירו ומביאה להפחתה ממוצעת של כ-90% ברמות הכימיקלים המזיקים ובעלי הפוטנציאל להזיק באדי הטבק, בהשוואה לעשן הסיגריות. בהתבסס על הראיות המדעיות שהצטברו עד כה, מעבר מלא ל-IQOS עשוי להציג פחות סיכון לנזק מאשר המשך עישון סיגריות, ולכן זו בחירה טובה יותר מעישון.
IQOS הושק כבר בכ-20 מדינות בעולם ויותר מ-1.4 מיליון מעשנים בגירים עברו להשתמש בו. החברה הגישה בקשה ל-FDA לאשר את שיווק המוצר כבעל סיכון מופחת. בארה"ב, שיווק מוצרי טבק חדשים דורש אישור מראש. מסיבה זו בלבד, המוצר טרם משווק בארה"ב ובניגוד לנטען בדיון בשום שלב לא נאסרה הפצתו.
פיליפ מוריס בע"מ משווקת את המוצר בארץ באופן אחראי למעשנים מעל גיל 18 בלבד, תוך הצמדת אזהרה על כל חפיסה".

מתגובת פיליפ מוריס יוצא מכך :1. שהצמדת האזהרה על גבי החפיסה משמשת עדות חיה , לנזק הבריאותי שגם סיגריה זו עלולה לגרום.2. באם טענת פיליפ מוריס נכונה בדבר הפחתת 90% ברמות הכימיקלים ,גם 10% של הימצאות כימקלים מסרטנים/מסוכנים לבריאות הינם די והותר בכדי להימנע ולאמץ הרגל חדש שכביכול בה להפחית את סכנות העישון אשר ידוע היטב כיום כמסוכן ביותר ללא עוררין.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.