שר הדתות הבטיח: אחוקק חוק שהבג"צ חסם (תמונות)

זו הקריאה שנשמעה בכנס הדיינים השנתי שנפתח אמש במלון קיבוץ לביא, כשבמהלך משא הפתיחה שיבח נשיא ביה"ד הרבני הגדול הרב יצחק יוסף את ראש הממשלה שמינה צוות לבחינת והשוואת התנאים בין בתי הדין הרבניים ובתי המשפט. {שוויון בין ביה"ד לביהמ"ש}

כנס הדיינים השנתי המסורתי נפתח אמש בקיבוץ לביא בהשתתפות כלל דייני ישראל שהתכנסו בצפון לארבעה ימי עיון, דיון וליבון בנושאים המרכזיים שעל סדר יומם של בתי הדין.

את הכנס פתח נשיא בית הדין הרבני הגדול הראשון לציון הרב יצחק יוסף ונכחו בו למעלה ממאה דיינים – אלו המכהנים ב-12 בתי הדין שברחבי הארץ וכן דיינים שפרשו לגמלאות בשנים האחרונות.

בדברי הפתיחה בירך הראשון לציון על מינויים של 22 הדיינים החדשים שנבחרו בקפידה וציין לשבח את עבודתם המקצועית והמסורה המעידה על הבחירה הנכונה של הוועדה לבחירת דיינים שהביאה למינויים של דיינים איכותיים מכל המגזרים.

1c6c04ac-5139-4e8c-8efc-85f4f64f45ff
הראשון לציון סיפר כי לפני חודשיים מונו שמונה דיינים זמניים לבית הדין הגדול ומאז הם מטפלים ב-600 התיקים שהיו בהמתנה ומקווים לסיים אותם במהירות וביעילות: "אני מברך את כל הדיינים שנזכה בסייעתא דשמיא לכוון אליבא דהלכתא, שחס ושלום לא תצא תקלה מתחת ידנו שנאמר על מותר מותר ועל אסור אסור, לכוון הלכה למעשה ולהגדיל תורה ולהאדירה".

נשיא מועצת הרבנות הראשית הרב דוד לאו הצטרף אף הוא לקריאה להשוואת התקנים וציין כי "כיום קיימים בבתי הדין ברחבי הארץ רק 99 תקנים לדיינים והם אמורים לטפל ב-90,000 תיקים בשנה – מתוכם 11,000 תיקי גירושין" הרב לאו קרא לראשי המדינה והאוצר לפעול למינוי מיידי של דיינים נוספים.

השר לשירותי דת דוד אזולאי בירך את 22 הדיינים החדשים, ואת הרבנים הראשיים לישראל הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו "שהשכילו והצליחו להוביל לבחירתם של דיינים מעולים".

השר לשירותי דת בישר לדיינים כי בדעתו לקדם חוק שיחזיר לבתי הדין את הסמכויות לדון גם בדיני ממונות ובנושאים אזרחיים כפי שהיה בעבר, עד שהבג"צ חסם זאת.

כמו כן הוא שוקד ומתאמץ להגיע לשיוויון מוחלט בין מערכת בתי המשפט ומערכת בתי הדין מבחינת התקנים והמעמד. השר לשירותי דת גם הבטיח לפעול לשיפור המצב הפיסי של בתי הדין שבחלקם שוכנים "במבנים בלתי מכובדים ובלתי הולמים".

828ac5a7-6a27-481b-b2ba-7866340ef880

מנהל בתי הדין הרבניים הרב שמעון יעקבי, אשר מונה כחבר בצוות לבחינת התנאים בין בתי הדין ובתי המשפט, סקר בקצרה את הנעשה בבתי הדין ואמר כי "מאז מינוי הדיינים החדשים ומאז מינוי הדיינים הזמניים בבית הדין הרבני הגדול נושבת רוח חדשה במערכת. הדיינים החדשים השתלבו היטב ותרמו לקידום וייעול בתי הדין".

עם זאת, הדגיש הרב יעקבי, כי החוסר בתקני דיינים ובכוח אדם מינהלי נותן את אותותיו ואין די במינויים שנעשו כדי לפתור קשיים מהותיים-מתמשכים, והרחיב על המאמצים שנעשים להשוואת התקנים והמשאבים למערכת בתי המשפט. "אנו רוצים לתת שירות לציבור, ולשם כך יש להעמיד תקנים ותקציבים", אמר הרב יעקבי.

כמו כן בישר על חידוש ההוצאה לאור של פסקי הדין שהופסקה לפני כ-15 שנה. מנהל בתי הדין עדכן את דייני ישראל בשורה ארוכה של נושאים המטופלים, הן ענייני קידום חקיקה והן עניינים אדמיניסטרטיביים ואחרים.

נושא חשוב נוסף שיינתן לו דגש בכנס הדיינים התשע"ו שיימשך עד יום רביעי יהיה "התמודדות מערכת בתי הדין עם אלימות במשפחה", וזאת ביוזמת השרה לשיוויון חברתי גילה גמליאל. בין השאר ירצה בפני הדיינים המפקח הארצי על אלימות במשפחה במשרד הרווחה חגי מויאל, וכן עו"ד נח קורמן מנכ"ל מקלט לנשים מוכות.

8d6e4ced-1060-4842-81cc-fc237570526d

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.