שר הדתות לזנדברג: "לבזות ס"ת בכותל, תתביישי" (וידאו)

שר הדתות השיב להצעת החוק הקנטרנית לשויון מלא בין הרפורמים ולפלורליזם במקומות הקדושים, "את יכולה רק להתבייש, שבשם היהדות את מסכימה לבזות את ספר התורה, הכותל הוא מאחד את כל ישראל, אבל אתם קבוצת אנשים שכל מטרתם היא ליצור פרובוקציות". {החוק הקנטרני שהופל}

דוד אזולאי, השר לשירותי דת, השיב להצעת חוק של ח"כ תמר זנדברג להבטחת פלורליזם דתי במקומות הקדושים: "לא יעלה על הדעת שקבוצת מיעוט שיושבת בארה"ב תנהל לנו את ענייני הכותל והקדושה פה בישראל. מעולם לא מנענו מיהודים להתפלל בכותל, אבל פרובוקציות לא במחוזותינו" ועורר קריאות ביניים רבות בקרב חברי הכנסת.

הכנסת הפילה היום את הצעת החוק של תמר זנדברג ברוב של 46 מול 20 תומכים ו-3 נמנעים.

כיום החוק מתיר לשר לשירותי דת לקבוע תקנות כדי להבטיח כי המקומות הקדושים יהיו שמורים מפני חילול וכל פגיעה אחרת העלולים לפגוע בחופש הגישה של בני הדתות אל המקומות המקודשים להם. התקנות שהתקין השר קובעות כי לא ייערך טקס דתי שלא על פי מנהג המקום, הפוגע ברגשות ציבור המתפללים כלפי המקום.

הצעת החוק של ח"כ תמר זנדברג קובעת כי התקנות יכבדו את רגשותיהם וחופש הגישה והפולחן של כלל הזרמים והתנועות הדתיות וכן יאפשרו שוויון מלא לנשים בבואן להתפלל במקומות הקדושים. הצעת החוק נוגעת לכלל המקומות הקדושים בישראל ובכללם רחבת הכותל.

בדברי ההסבר כתבה זנדברג: הכותל המערבי בירושלים הוא המקום הקדוש ביותר לעם היהודי כולו. הכותל, שאמור לסמל את שיבתו של העם היהודי לביתו, את אחדותו ואת חוסנו, מבטא היום את ההיפך – מקום שמתיר רק למיעוט להתנהל בקרבו כרצונו. מרבית העם היהודי בעולם משתייך לקהילות הרפורמית והקונסרבטיבית. כיום בפועל הכותל מופקע לידי נוהגי הקהילה האורתודוקסית בלבד, ובכך להלכה מדיר חלקים נרחבים מהעם וחוטא לקדושת המקום.

הצעת החוק נועדה להבטיח חופש פעולה לרפורמים נשות הכותל ועוד, את חופש הדת והפולחן בישראל ולמנוע מצב שבו מקומות קדושים כמו הכותל יהיו למקום שאוסר על רבים להתפלל בו על פי אמונתם.

ח"כ תמר זנדברג ניסתה להגן בדרכה הקנטרנית על החוק: "הצעת החוק הזו היא עוד שלב בדרך להפסקת הכפייה האורתודוקסית על היהדות. היהדות שייכת לכולנו, גם לי, גם לנשות הכותל, גם לרפורמים, גם לקונסרבטיבים. הגיע הזמן להפסיק את המצב בו זרם אחד שולט על אופי היהדות וכופה את יהדותו עלינו תוך רמיסה של זכויות אדם, זכויות נשים וכפייה של כל מי שאינו חושב כמוהו".

שר הדתות, דוד אזולאי, הטיח בה: "הצעת החוק הזו מזלזלת ביהדות. הכותל הוא מקום פתוח לכולם, מעולם לא מנענו מיהודי שרוצה להתפלל לבוא להתפלל, אבל פרובוקציות לא במקומתינו. כאשר נשים מגיעות עם ספר תורה זה אסור. זאת קבוצה של אנשים שמנסה ליצור כותרות ופרובוקציות. ככה ההלכה קבעה במשך כל השנים, אי אפשר לעשות תוכנית כבקשתך וכל קבוצה תקבע איך מתנהלים בכותל. אין לאף אחד זכות לשנות את הכללים של מסורת תורת ישראל".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. ממתי היתה לך בושה שר חסר בושה

  בשביל כסף והרבה מכרתם את הכותל לרפורמים.
  בשביל קרקעות נדל"ן לאח של הבוס שלך, מומו דרקי מכרתם את השבת בירושלים.
  ובשביל מגלומניה וטירוף פסיכותי, הבוס הרפורמי שלך רקד בחתונה עם בתו בתוך עזרת נשים לעיני מאות נשים.
  ובשביל… להמשיך?

  אתה מדבר על בושה?

  אזולאי אזולאי |
  הגב