תעלומה: להיכן הלכו כספי הסיוע לרשות הפלשתינית של נורבגיה? שר החוץ משיב- וידאו

שר החוץ של נורבגיה מודה היום כי מתברר להם שהכספים שהם נתנו עד היום לרשות הפלשתינית הלך למימון אסירים פלשתינים לצרכי טרור.

נורבגיה זועמת מאוד על הרשות הפלשתינית, ודורשת הסבר מאבו מאזן על המחדל החמור, ישראל בינתיים לא מתערבת ולא מובן מדוע.

יצויין כי עד היום הרשות הפלשתינית דחתה את הטענות האלה והעבירה לפרלמנט הנורווגי מידע מוטעה.

בעקבות החשיפה הודיע שר החוץ של נורבגיה (ראו בוידאו) כי ועדה מטעם הפרלמנט מעוניינת כעת לחקור באופן מלא את חשיפת הפרטים, וגם תבדוק האם ישנם נתונים נוספים שלא נודעו עד כה.

נורבגיה ובריטניה דורשות מאבו מאזן מהרשות מידע נוסף בעניין. "נורבגיה בשום אופן לא תומכת באסירים הפלסטינים. מדובר בתכנית של הרשות ושלה בלבד", מדגיש  שר החוץ של נורבגיה אייד. גורמים אירופים הבקיאים בסוגייה הוסיפו כי המידע אכן מטריד ולפחות חלק מהמדינות הנוגעות בדבר יבדקו אותו לעומק.

מנגד, מי שאינה מתייחסת לנושא היא ישראל. הנציגה הישראלית בוועידת המדינות התורמות הסבירה מדוע ישראל עיכבה את תשלומי העברות כספי המיסים לרשות ופירטה את חובות הפלסטינים לישראל בעקבות אי תשלום על אספקת מים וחשמל. אולם בכל הנוגע לכסף המגיע לרשות ממדינות זרות, בכללן ישראל, ומועבר למחבלים הכלואים – הנציגה הישראלית לא אמרה דבר.

*

את הדברים חשפו תחקירני הארגון 'מבט לתקשורת הפלסטינית'. כתוצאה מהגילוי החלו פרסומים בתקשורת הנורבגית והוקמה ועדת חקירה. גם בפרלמנט הבריטי ובקונגרס האמריקני נערכו דיונים בנושא.

איתמר מרכוס, מנכ"ל הארגון שחשף את הפרשה, אומר כי "ישראל חייבת לנצל את החקירה הנורבגית כדי להעלות את הנושא על סדר היום של המדינות התורמות, אחת הסיבות להמשך השנאה וההסתה לטרור מצד הרשות היא העובדה שאומות העולם מתעלמות במשך שנים מההפרות ההסכם על ידיה".

מרכוס מוסיף כי הכספים האלו מגיעות הישר לחשבונות הבנק של הפלשתינים: "כעת, משעלה הנושא לדיון בבימות אירופאיות, לישראל יש הזדמנות חשובה לדרוש שינוי, כך הרשות לא תמשיך לתמוך במחבלים".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.