שר השיכון אורי אריאל בראיון חג ל'ארץ ישראל שלנו': "עולם התורה לא ייפגע"

שר השיכון החדש, אורי אריאל, מבטיח בראיון לעלון 'ארץ ישראל שלנו' כי מפלגתו, הבית היהודי, לא תפגע בעולם התורה.

למעשה, אריאל אינו חדש בתחום הבנייה והשיכון. בתקופת העלייה הגדולה מחבר העמים בשנות ה-90 היה בצוות של שרון שבנה רבבות יחידות דיור בחודשים ספורים, הוא מגדולי בוני יהודה ושומרון בדור האחרון, וכעת הוא מבטיח להסתער ולהדביק את הפער, כדי שיחידות דיור תהיינה ברות השגה לזוגות הצעירים. בראיון נטול הכפפות מתייחס לראשונה אורי אריאל למצב החדש ויש בפיו כמה בשורות מעניינות. 'קוקר' מגיש את הראיון במלואו:

מהמדבר האופוזיציוני במשך שנים רבות, אתה נכנס לכהן כשר השיכון בערב חג הפסח איך התחושה?

בהחלט מרגש, ובעיקר מטיל אחריות מאד כבדה על כתפיי. אני מתפלל שה' יתן לי כח לעזור ללא הבדל לכל המגזרים באוכלוסיה. אני חושב שאנחנו בעוד שלב בדרך לגאולה הקרובה.

נדמה שאתה שר השיכון הראשון שמתגורר ביהודה ושומרון, איך זה ישפיע?

זכיתי בשנות חיי לקדם בניה בכל מרחבי ארצנו הקדושה, כולל בנצרת וערד, בכל חלקי הארץ, ולכל האוכלוסיות. בעזרת ה' אמשיך את הקו הזה לאורך כל הדרך. אני מתכוון לעזור לכולם. יש בעיית דיור מאד גדולה שחייבים לפתור.

אפליה מתקנת לציבור החרדי

זה לא סוד שהמגזר החרדי מקופח מאד בנושא הדיור במשך שנים רבות..

אני חושב שחייבים לבצע אפליה מתקנת כלפי המגזר החרדי בנושא הדיור, וזה הדבר הראשון בראש מעיני. זהו ציבור שלא קיבל את מה שמגיע לו במשך שנים,ואני אדאג לכך שיקבלו דיור הוגן.

בתקשורת החרדית ישנה התקפה חריפה ביותר נגדכם מאז הבחירות?

אין אדם נתפס בשעת צערו. אני חושב שההתקפות בטעות יסודם. ישבנו שנים רבות באופוזיציה ותמכנו בכל ההצבעות של המגזר החרדי, מתוך ראיה ואמונה כי הדברים מועילים ונכונים ומתאימים. מעולם לא עשיתי שיקול של אופוזיציה או קואליציה או נקמנות. אני מציע, אם מותר לי לבקש מאחרים, ללמוד לנסות לשנות את ההתנהלות. גם אם יש ויכוח לעשות זאת בצורה של כבוד הדדי, ולעבוד ביחד כדי לעזור אחד לשני.

בציבור החרדי מדברים על חשש לעתיד עולם התורה. מה אתה עונה להם?

המתווה המשותף פורסם ורואים שלא כצעקתה. כל המתווה מתחיל בעוד 4 שנים.לא תולשים אף בחור ישיבה מהסטנדר. אין ענישה פלילית. יש הצעות להסדר בשירות האזרחי, וכוננים מתוך הישיבה עצמה. בסך הכל עולם התורה לא ייפגע. ויתירה מזאת הברכה גדולה שזוהי הפעם הראשונה שהמדינה אומרת בצורה ברורה, שהעולם התורה הוא חלק חשוב בתוך המשימות של עם ישראל. לא בהסדרים ולא בדחיות מתחת השולחן. זהו הישג גדול, ובפרט שעכשיו זהו גם בתמיכת סיעות שמעולם לא החשיבו את נושא לימוד התורה, ועתה גם הם רואים בכך ערך עליון וחשוב לעם ישראל. אני חוזר ואומר, לא רק שלא תהיה פגיעה בעולם התורה אלא יהיה חיזוק, ונעשה בכוחות משותפים כל מאמץ בכיוון הזה.

נגד הקפאת הבנייה

בקדנציה הקודמת של נתניהו הייתה הקפאת בניה ביהודה ושומרון, אתה חושש מהעתיד?

אנחנו באופן מוחלט נגד הקפאת בניה. אני מאד מקווה שזה לא יחזור על עצמוונעשה הכל שזה לא יקרה. מה השגנו מהקפאת הבניה? הערבים עלו על העצים ולא מוכנים לרדת. זה לא אנושי ולא יהודי. וכפי שראש הממשלה אמר שלא משלמים שום דבר על כך שהערבים יבואו לשבת בשיחות איתנו. תם העידן הזה. באנו לארץ ישראל לבנות ולא להקפיא. רק לשמוע את המילה הקפאה בקשר ליישוביםזה מעורר צמרמורת. נעשה הכל שתהיה בניה ופריחה ולא חלילה הקפאה וייבוש.

שנים רבות עסקת בנושא פולארד כיו"ר השדולה למענו, זה נשמע שיש להשלים עם הגזירה הקשה שפולארד ינמק בכלא? 

אנחנו יהודים מאמינים בני מאמינים. מלבד פעולות מעשיות יש להרבות בתפילותותחנונים. ונתפלל שבחג החירות הקרוב יהונתן יהיה איתנו בבית בארץ ישראל.אני אומר לנשיא ארה"ב ברק אובמה: שלח את יהנתן הביתה, תן לפולארד לשוב לארצו ולמולדתו. די עם הסבל הזה שנגרם לכל עם ישראל.

ישבת עם מפלגת יש עתיד במשא ומתן הקואליציוני מה אתה יכול הגיד לנו שאנחנו לא יודעים?

אומר בלשון חז"ל "מעשיך ירחקוך ומעשיך יקרבוך". אני יכול לומר שלא ראיתי בהסכמים הקואליציוניים שלהם דברים שהם להכעיס ופגיעה בארץ ישראל, זה בצד המדיני. בכל הנוגע למשרד החינוך, יש לנו ב"ה סגן שר במשרד החינוך, ולא ניתן חלילה לפגוע בערכים המקודשים לנו. ובעזרת ה' כולנו נלמד לחיות בכבוד ולא לפגוע חס ושלום ציבור אחד בשני.

אני רוצה לומר לציבור החרדי כי הניסיון ללכת אימים כל הזמן לא מועיל. אסור לאפשר מצב כזה שקהל פוגע אחד בשני. אני מציע להידבר מתוך כבוד ולעשות מאמץ לשלב ידיים. יהיו בעיות בהמשך הדרך, מטבע הדברים, ונצטרך לטפל בהם ביחד.

ערבות הדדית

ראיתי אותך בשבוע שעבר באירוע של אחדות עם הרב מאיר פרוש שהיה סגן שר השיכון שבנה רבות ביהודה ושומרון. יש סיכוי שנראה את הציבור החרדי בממשלה?

אני אמרתי ואני חוזר ואומר, שבהחלט יכול להיות מצב שהמפלגות החרדיותתהיינה בקואליציה והם יהיו אחראים לכל מה שהממשלה הזאת תעשה. הערבות ההדדית צריכה להיות הסמל של כל הציבורים, ובצורה הזאת נתגבר על כל המכשולים.

מה המסר שלך לעם ישראל כשר השיכון לקראת חג הפסח?

כשבני ישראל יצאו ממצריים היו להם סוכות ענני כבוד, וכשנכנסו לארץ בנו בתים בארץ ישראל. בתים רוחניים ובתים גשמיים. המשימה כעת לחבר את הרוחניות והגשמיות לטובת עם ישראל. אני מתפלל שהקב"ה ישלח לנו גאולה שלימה, וברוחערב החג אני מתפלל שנזכה לבניין בית המקדש במהרה בימינו, ונזכה עוד השנה להקריב את קרבן הפסח. אני מאחל לרבבות קוראי "ארץ ישראל שלנו" ולעם ישראל כולו פסח כשר ושמח. שנה של בניה צמיחה ופריחה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.