שתהיו אוהבים זה את זה / תוכן גולשים

כשעם ישראל לא באחדות ואהבה, אז עומדים עלינו לכלותינו. משה אסחייק מגלה את הנוסחה לחיי שקט ושלווה

אחינו בית ישראל, כל אחד מאיתנו יכול לשים לב לשינוי שמתחולל בנו בזמנים של מלחמה ופיגועים. זמנים בהם לכל אחד מאיתנו אכפת לשלומו של כל יהודי ויהודי, ההתחזקות בנושא אהבת ישראל היא התשובה העיקרית בהתמודדות של עם ישראל כנגד אויבי ישראל.

"שלא אחד בלבד עמד עלינו לכלותינו". חז"ל מפרשים שהמילה אחד מסמלת אחדות. המילה אחד בגימטריה שווה אהבה- אהבת חינם. כשלא אחד, כשלא באחדות ואהבה, אז עומדים עלינו לכלותינו. כי כאשר יש שנאת חינם הדרך להפוך את המצב הרע הזה משנאה ופירוד לאחדות, היא כשעומדים עלינו לכלותינו, שאז עם ישראל מתאחד ומסלק את שנאת החינם.

כדי שנבין טוב יותר ששנאת החינם הוא הדבר העיקרי שנדרש מעם ישראל לתקן בזמן הזה, נוהג איתנו הקב"ה במידה כנגד מידה. כאשר אצלנו קיימת שנאת חינם ויהודי מסית, דוקר בלשונו ופוגע ביהודי, אז גם לאויבי ישראל מתעוררת שנאת חינם והם מסיתים ופוגעים ביהודים. וכאמור זה נעשה על מנת שנתאחד ונפסיק לפגוע אחד בשני.

וצריך לדעת שלעם ישראל באמת אכפת אחד מהשני. הראיה לכך היא, שכאשר גוי פוגע בגוי איננו מצטערים באותה מידה כמו שגוי פוגע ביהודי, ודבר זה מעיד שלעם ישראל באמת אכפת אחד מהשני, וכי יש בינינו קשר חזק ואמיתי, אותו ניתן יהיה להמשיך לחזק, אם נעסוק יותר בחשיבות הנושא.

וכך כותב ר' אליעזר פאפו על שנאת החינם: "וכל שאין אנו נטהרים מחטא זה, אי אפשר להיגאל" כמאמר רז"ל: "אמר הקדוש ברוך הוא אתם גרמתם לי שהחרבתי את ביתי ושרפתי את היכלי על ידי שנאת חינם, בקשו שלום ואתם נגאלים".

על כן כדי למנוע מאיתנו צער נוסף חס ושלום, נאחל שלא יהיה צער לאף יהודי ונשתדל שלא לצער אף יהודי, לא נעשה מה ששנוא עלינו לאחרים, ולא נאחל ליהודי לעולם ובכל מצב מכעיס אשר יהיה את הדברים הלא טובים שמאחלים לנו אויבי ישראל, כך נזכה בע"ה אנחנו וכל ישראל לבשורות טובות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.