שתיית מים בזמן הארוחה פוגעת בתהליך העיכול?

האם אסור לשתות מים בזמן הארוחה או שזה רק מיתוס? ייתכן שהמקור הוא בכלל לא להתמלא מנוזלים בזמן הארוחה ולאפשר אכילה מסודרת של מזון מוצק, הטענה כי השתייה מקשה על אנזימי העיכול להגיע למזון ולפרקו – איננה נכונה // אנחנו כאן כדי לחדד את הנושא

מים הינם הנוזל האידיאלי לגופינו, המהווים כ-75% ממשקל גופנו הכולל. כמות המים בתאי המוח גדולה אף יותר ומגיעה לכדי 85%. למים בגופנו תפקיד מכריע בכל הקשור לדילול הדם לשם הקלת זרימתו בעורקים, המסת המזון והפצתו בתהליך חילוף החומרים. מה אנחנו יודעים על שתיית מים בכלל או בזמן הארוחה בפרט.

חייבים לשתות 8 כוסות מים ליום לכל הפחות

לא נכון! ישנה המלצה כללית לצרוך כ- 8 כוסות נוזלים ליום, אך אין הוכחה מדעית ברורה שזו הכמות המומלצת באופן גורף. חשוב לציין שנוזלים מצויים במגוון מזונות כמו: בירקות, במרקים, במעדנים ועוד, וזו כמות שנכללת בצריכת הנוזלים היומית אבל אינה נספרת, כאשר אנחנו סופרים את הכוסות. כמות הנוזלים הנדרשת ליום תלויה בגודל הגוף, בגיל, בתזונה, בתנאי הסביבה ובפעילות גופנית.

כל עוד מקפידים לשתות כשחשים צמא – הכל בסדר

לא נכון! כשאתם צמאים אתם כבר מיובשים! הגוף שלנו מאוד חכם, כשחסרים נוזלים הוא קודם כל מתחיל לרכז את השתן. מה ההיגיון אתם שואלים? דווקא הגיוני מאוד – הגוף יוצא מתוך נקודת הנחה שאין לכם שתייה זמינה ולכן הוא מנסה לעשות מה שביכולתו כדי לשמר את הנוזלים בגוף עד שתוכלו לשתות. בנקודה מסוימת זה כבר לא מספיק ואז הגוף מאותת  אל תגיעו לנקודה הזו והקפידו לשתות עוד לפני שמתעוררת בכם תחושת צמא.

אסור לשתות עם הארוחה

לא נכון! שתית כמות גדולה של מים, נכון תדלל את אנזימי העיכול במיצי הקיבה, אבל הקיבה מפרישה בתגובה לזה מות נוספתשל אנזימים והעיכול לא נפגע כתוצאה מזה.

שתייה לפני הארוחה עוזרת לתחושת שובע ולהרזיה

לא נכון! המים מתרוקנים מהקיבה במהירות ולא מגבירים את תחושת הנפח והשובע. מה כן? נוזלים שהם חלק מהמזון בהחלט מסייעים להגברת תחושת המלאות ומעודדים שובע, לדוגמא: ירקות, פירות, מרקים שמכילים בתוכם מוצקים כדוגמת חתיכות של ירקות אלו מתרוקנים מהקיבה בצורה איטית יחסית ומקנים תחושת שובע ממושכת יותר.

מיתוס: קפה ותה לא נספרים כשתייה

לא נכון! קפה ותה מכילים קפאין ולקפאין יש אפקט משתן, אבל קפה ותה מספקים גם כמות נוזלים מכובדת ולמרות האפקט המשתן אנחנו לא מגיעים כאן למצב של מינוסלכן, הנוזלים שלהם נספרים כחלק מכוסות השתייה היומיות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.