תבוטל החובה לשאת רישיון נהיגה

הדרישה לשאת תעודת ביטוח או רשימת תנאים נשארת על כנה

התקנה תיכנס לתוקף בתקופה הקרובה, לאחר פרסומה ברשומות, ובשנה הראשונה רק על נהגים ברכבים פרטיים שמשקלם מתחת ל-3,500 ק"ג – בעוד שנה תחול התקנה גם על הרכבים הכבדים והמסחריים שמשקלם מעל 3,500 ק"ג

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה היום את בקשת משרד התחבורה לתקן את תקנות התעבורה ולבטל את החובה החלה כיום על נהגים לשאת רישיון נהיגה. התקנה שאושרה תיכנס לתוקף עם פרסומה ברשומות, בעוד כחודש, ובשנה הראשונה תחול רק על נהגים ברכבים שמשקלם מתחת ל-3,500 ק"ג. נהגים ברכבים שמשקלם מעל 3,500 ק"ג יחויבו להמשיך לשאת את רישיון הנהיגה לתקופה של שנה אחת נוספת, ושנה לאחר כניסת התקנות לתוקף היא תחול גם עליהם כך שגם הם יהיו פטורים מהחובה לשאת רישיון נהיגה.

נציגת משרד התחבורה, עו"ד תמר פרידמן, הסבירה כי כיום קובעות התקנות שנהגים חייבים לשאת איתם בנהיגה את רישיון הרכב ואיתו גם רישיון נהיגה, תעודת הביטוח או כל תעודה או רשימת תנאים שניתנה לפי דין לגבי נהיגתו של אדם ברכב. היא הסבירה כי כיום רישיון הרכב מונפק ל-10 שנים והכוונה היא לעבור לרישיון עם תוקף ארוך אף יותר, עד לגיל 70 שבו צריך לעבור בדיקות רפואיות, שכן המגמה היא לעבור למאגרים מעודכנים. לדבריה, מאגרי המידע של משרד התחבורה ישקפו למשטרה את המידע המלא על הנהג באמצעות המחשב, ללא צורך ברישיון. לכן, הסבירה עו"ד פרידמן, מבקש משרד התחבורה לתקן את התקנה כך שהחובה להחזיק רישיון נהיגה תבוטל ובמקומו יוכל הנהג להחזיק את הרישיון או תעודת זהות או דרכון. עם זאת, הדרישה לשאת תעודת ביטוח או רשימת תנאים נשארת על כנה.

עם זאת ביקש המשרד לקבוע הוראת שעה נוספת, המחריגה למשך שנה את הנהגים ברכבים כבדים ומסחריים שמשקלם הוא מעל 3,500 ק"ג. נהגים ברכבים מסוג זה יחויבו להמשיך לשאת רישיון נהיגה, כאמור, למשך שנה נוספת, ורק שנה לאחר שהתקנה תיכנס לתוקף הפטור יחול גם עליהם. התיקונים אושרו לאחר שהיו"ר כבל וח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא הצביעו בעד, והיו"ר כבל אמר כי נעשה צעד מתבקש שנועד לחסוך מהנהגים בירוקרטיה מיותרת.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.