תגלית במודיעין: האם נמצא קבר המכבים? (וידאו)

ברשות העתיקות איתרו לאחרונה קבר מפואר ליד מודיעין, שייתכן שהוא קבר המכבים – קברם של מתתיהו החשמונאי וחמשת בניו, שהנהיגו את המרד בשלטון היווני לפני למעלה מ-2,000 שנה

נפתרה חידת קבר המכבים? אנשי רשות העתיקות,איתרו באמצעות תושבי אזור מודיעין ובני נוער קבר מפואר באזור מודיעין, לא בטו אך ייתכן שהוא קבר המכבים. קברם של מתתיהו החשמונאי וחמשת בניו, שהנהיגו את המרד בשלטון היווני לפני למעלה מ-2,000 שנה.

(באדיבות רשת)

תושבים רבים ממודיעין ומיישובי חבל מודיעין הם אלו שמצאו את הקבר – אך לא ברור אם אכן מדובר בקברם של מתתיהו וצאצאיו.

ארכיאולוגים, משכילים וסקרנים נמשכו אל הקבר שביצעו רישומים וציורים באתר – ומקצתם אף ביצעו בו חפירות. הם חשפו מבנה קבר מרשים הנישא על אומנות אדירות, שהחזיקו לוחות אבן ענקיים, ומעליהם, ככל הנראה, הייתה קומה שנייה. בתחתית המבנה התגלו כוכי קבורה מפוארים.

קבר תואר בשני ספרים עתיקים כמבנה מרשים, גבוה, מוקף עמודים, צופה אל הים, עשוי אבנים משובחות, ומקורה במעין פירמידות.

 

לאחרונה החליטה רשות העתיקות, בצעד חריג, לצאת למסע חיפוש בעקבות קבר המכבים, במטרה לפצח אחת ולתמיד את חידת המקום בעזרת כלי מחקר מודרניים.לדברי עמית ראם ודן שחר, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות: "אין ספק שהמבנה שנחשף הוא יוצא דופן", העידו בהתרגשות עמית ראם ודן שחר, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות. "הראיות הארכיאולוגיות המצויות בידינו בשלב זה עדין אינן מספקות לקבוע כי זהו מקום קבורתם של המכבים. אם מה שחשפנו אינו קבר המכבים עצמו, הרי שקיימת סבירות גבוהה כי זהו האתר שהנצרות הקדומה זיהתה בו את אחוזת הקבר המלכותית, ולכן, אולי, הקימה את המבנה".

 

לדבריהם, "עדיין לא ניתן לפסול על הסף הנחות עבר, אך עדין דרושה חפירה ועבודה רבה על מנת לאמת באורח חד משמעי את ההנחה הזו, והחידה נותרה בעינה – החיפוש אחר קבר המכבים החמקמק נמשך".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.