תומא סלימאן: "מזועזעת מהעושק כלפי הגננות החרדיות"

בדיון הוועדה לקידום מעמד האישה על מצב הנשים החרדיות. אמרה יושבת הראש של הוועדה ח"כ הערביה עאידה תומא סלימאן: "אני מזועזעת מהעושק של עמותות שמקבלות תקציבן ממשרד החינוך וגוזלות את הגננות החרדיות המדינה מפקירה אזרחיות במקום שעליה לפקח".

נכחה בדיון הרבנית עדינה בר שלום בתו של הרב עובדיה יוסף זצ"ל שאמרה ליושבת ראש הוועדה כי "נשים חרדיות משקיעות חמש שנות לימוד ובסופן הן מקבלות רק 'אקוויוולנט' לתואר בחינוך. חוסר ההכרה האקדמית בלימודיהן מנציח מצב קשה",

"אין לאישה החרדית בחירות רבות. היא לומדת במסגרות שעומדות בפניה, משקיעה שנים רבות ובסוף יש לה תואר שיוכר רק אם תעסוק בחינוך. שוק החינוך רווי. ואם היא תתקבל לכל עבודה אחרת שכרה יהיה זעום לעומת מקבילתה שלמדה במוסד אקדמי מוכר. אני מדברת על רוב הנשים החרדיות שאינן מגיעות למכללות האקדמיות אלא לומדות בסמינרים. הן מצליחות מאד בעבודה אבל מופלות בשכר. אישה חילונית שלמדה במכללה להוראה, תואר הBEd שלהן מוכר כתואר אקדמי לכל דבר".

הרבנית בר שלום דיברה גם על חברות היי טק שמציעות שכר הוגן רק לצעירות שמוכנות לעבוד במחיצת גברים ולא במחלקה לנשים בלבד. "חייבים להבין שרווקה חרדית לא תעבוד בחיים בחברה מעורבת והן משלמות על כך מחיר גבוה ברמת השכר".

יהודית קליין, יו"ר ארגון הגננות החרדיות שטחה בפני הוועדה מצוקה גדולה: "חייבים לעצור את שפיכות הדמים. משרד החינוך לא מעסיק אותנו ישירות אלא באמצעות עמותות. אלה משלמות לגננות שכר של שוק עבדים פרימיטיבי. בחלק מהעמותות השכר הוא 3500 ₪ לחודש ובחלק 1000-2000 יותר. גננות מועסקות במשרה מלאה כשבתלוש מדווח על 67% משרה. הן נתבעות להחזיר למעסיק חצי מקרן ההשתלמות".

יו"ר הוועדה ח"כ עאידה תומא סלימאן הגיבה בתדהמה: "אני מזועזעת. קשה לשמוע. מדובר בעמותות מוכרות שמקבלות תקציב ממשרד החינוך שאמור לפקח. משרד החינוך ידע לסגור כספים לעמותה בעכו כי גילו שלפני 6 שנים לא העבירו תנאים סוציאליים של אחת הגננות. איך יד החוק פועלת כל כך מהר בעכו ולא פועלת בכלל בחינוך החרדי? אעשה כל מה שביכולתי בנושא ספציפי זה. ננהל את המאבק הזה אתכן".

אחת הגננות החרדיות שנכחה בוועדה, שמחה בוסי, אמרה: "משרד החינוך יודע. הם אשמים. אין לנו פנסיה, אין כלום. כנקמה על פעילותנו למען הגננות פיטרו אותנו ללא פיצויים".

ח"כ עליזה לביא ניסתה להפנות את האשמה לכיון החכי"ם החרדיים: "לא תמיד אנחנו מכאן יודעים מה כואב שם יש פה בעיות יסוד בתוך המבנה של העולם החרדי, מלגות שמגיעות באופן פרטי ע"י תורמים חרדים פרטיים זה מוקד הבעיה כי הם תורמים מלכתחילה רק לגברים, ח"כ החרדים נמצאים, בניגוד לכנסת הקודמת, במקומות מרכזיים ובידיהם הכוח".

יו"ר הוועדה ח"כ עאידה תומא סלימאן סיכמה: "אני ואתן באות מאוכלוסיות עם סף עוני גבוה. למרות זאת לא שמעתי בדיון קולות התקרבנות. יש כאן נשים חזקות שמנהלות מאבק יומיומי. הפתרון בהשכלה ותעסוקה וגם ייצוג נשים בקבלת החלטות. את זה אי אפשר לעשות בלי לצאת מהבית. חלק גדול מהמאבקים מחייב שינוי חברתי עמוק שלוקח זמן. זה לא פוטר את המנהיגות שלנו ולא את מוסדות המדינה. יש למדינה אחריות על האזרחיות שלה.

אי אפשר שלא לקבל תשובות ממשרד החינוך שיכול לסגור את הברז לארגונים שעושקים את הגננות. אי אפשר לקדם תעסוקת נשים על בסיס היותן כוח עבודה זול. צריך תעסוקה איכותית, שמכבדת ומבטיחה זכויות".

הוועדה תבדוק אם תוכניות הלימוד בסמינרים מאפשרות קרדיטציה אקדמית. כן תבדוק הוועדה את מדיניות המלגות ואיך להבטיח שנשים חרדיות יוכלו להיעזר בהן. הוועדה דורשת ממשרד הכלכלה פגישת עבודה בשיתוף חלק מארגוני הנשים החרדיות על מנת לבחון כיצד לשפר את איכות המשרות המוצעות לנשים חרדיות.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. חלק גדול מהמוסדות החרדיים לא מעונינים בתעודת בגרות ובתואר אקדמי כדי שהבנות לא יוכלו
  לעבוד במסגרות הכלליות. הגברים החרדיים היו צריכים הראשונים שילחמו על זכותן של נשותיהם להתפרנס בכבוד. גם הרבנים שדואגים לקוצו של יוד בהלכות כשרות, שמיטה וכו' לא פוצים פה כשמדובר בגזל נשות המגזר שלהם העובדות במקומות כשרים. אל תתנו הכשר למקום עבודה שמקפח את הנשים, ביו אם זה משרד, גן ילדים או מקווה

  א |
  הגב
 2. צריך לפרק את הועדה ההזויה 'לקידום מעמד האישה' שכל תכליתה זה פירוק משפחות ופגיעה באבות וגברים.
  מייסדות ועדה מקוללת זאת הן 2 שונאות ישראל מובהקות פרופ נעמי חזן ויעל דיין בהיותן חברות כנסת.
  כל האג'נדה של מכשפות אלה היא שנאת גברים ורמיסתם!
  יש לפרק את הועדה השטנית הזאת ולהקים תחתיה ועדה מאוזנת ושקולה יותר בשם הועדה 'לקידום מעמד המשפחה והפרט'.

  גבי |
  הגב