תופעת הגירושים במגזר החרדי

לרגל חג הסוכות מפרסם אתר וואלה כתבת מגזין נרחבת על תופעת הגירושין בחברה החרדית שהתעצמה בשנים האחרונות אך עדיין מוגדרת כשולית ושלילית. { "הפייסבוק פתח את העיניים" }

לרגל חג הסוכות  מפרסם אתר וואלה  כתבת מגזין נרחבת על תופעת הגירושין בחברה החרדית שהתעצמה בשנים האחרונות אך עדיין מוגדרת כשולית ושלילית.

על פי הנתונים שהתפרסמו בוואלה אחוזי המתגרשים החרדים נמוכים בהרבה מאלה של החברה הכללית, אך בשונה מהם, החרדים נאלצים להתמודד עם צרות מבית.

 

"כל מי שהכיר אותך פתאום עלול לקחת צד ולהצטרף לקמפיין שמתנהל נגדך. אולי זה כבר לא כמו בעבר אבל עדיין יש כתם על מתגרשים"

"לא האמנתי שאצטרך לעבור את זה פעם נוספת", מספרת לאה על גירושיה השניים. "אמנם גיליתי שכבר לא משלמים את אותו מחיר, וגירושין במגזר החרדי זו כבר לא מילה גנאי, אבל המחיר החברתי נשאר פחות או יותר מה שהיה. רכילויות, פרשנויות ואנשים ששופטים אותך למרות שהם כלל לא יודעים מה היה. כל מי שהכיר אותך פתאום עלול לקחת צד ולהצטרף לקמפיין שמתנהל נגדך. אולי זה כבר לא כמו בעבר אבל עדיין יש כתם על מתגרשים".

 

. נ', תושב בני ברק בשנות ה-20 לחייו הוא בן להורים גרושים מספר ליקי אדמקר בוואלה על התופעה. "אני זוכר שכשהם התגרשו, הציקו לי בתלמוד תורה, ירדו עליי, צחקו על המשפחה שלי ותמיד הדהד בי מחשבות כמו 'זה כישלון שלהם' ו'למה הם היו צריכים לעשות את זה'. הגירושין ליוו אותי אחרי כמעט עשור גם כשהגעתי לשידוכים ואף אחד לא שכח שאני בן להורים גרושים. אני זוכר שהרבה מהשיחות התנהלו כך: 'בן להורים גרושים? אנחנו נחזור אליכם'. ואף פעם לא חזרו. היום אני נשוי והכול בסדר".

עו"ד משה אוסדיטשר, מייצג זוגות חרדים שהתגרשו, את מקרי הגירושים הוא תולה באינטרנט שחדר לתוך בתים רבים. "הרבה מאד מהתיקים שאני מטפל בהם התחילו באינטרנט", אומר עו"ד אוסדיטשר, "קורה בגלל פייסבוק, היכרויות או מושגים חדשים שנחשפים אליהם. נפתחות להם העיניים ומשם זה מדרון חלקלק. חד משמעית יש יותר מתגרשים היום במגזר החרדי. החרדים נדבקו מהחילונים, הבינו שלא צריך לסבול. קשה? לא טוב? במקום להילחם על התא המשפחתי, קל להם יותר להיפרד. נהיו מפונקים".

 

אוסדיטשר טוען בראיון לוואלה כי כי "החרדים סובלניים יותר מפעם". לדבריו, "בעבר כשזוג חרדי היה מתגרש היו סיפורים שהיא בוגדת. זה נגמר. לא חייב לקרות אירוע מכונן כדי שיתגרשו. המגזר יותר מחבק. זה עדיין לא נקי מכתמים, אבל אם בעבר גרוש או גרושה היו סוחבים איתם בריכה של כתמים היום הם סוחבים איתם כתם אחד קטן".

גורם נוסף לגירושין בחברה החרדית, כך טוען עו"ד אוסדיטשר, זו העובדה כי רק האישה נוטלת על עצמה את עול הפרנסה. "האישה לעתים קורעת את עצמה והגבר מחליט שמספיק לו מה שהאישה מרוויחה ולמה לו להטריח את עצמו. בעידן של היום זה יוצר חיכוכים, מריבות והתנגחויות מיותרות שמסתיימים בגירושין".

יוסף, בן 27 מירושלים מספר לוואלה  "אני מגיע מחסידות ידועה", הוא אומר, "התחתנתי בשידוך. יצאנו שלוש פעמים. אני מישראל וגרושתי מבלגיה. לא הכרנו, לא חשבנו שיש פערים מנטליים ולא ידענו כמעט דבר זה על זה. התחתנו אבל לא הייתה שום זוגיות. השפה והניואנסים בה לא היו אותו דבר והיה קושי לתקשר".

"לא היה עניין להמשיך את זה הלאה. התחושה שזה היה יכול להימנע אם היינו יוצאים או מכירים יותר הורגת אותי עד היום". עם זאת, יוסף מודה כי לא הפסיק את החיים במרקם החרדי וגם בנישואים הבאים "אם יהיו", כלשונו, יבחר לעשות בדרך של שידוך. "אני כמובן אצא ליותר פגישות ואברר יותר, כי זו הברירה היחידה שנותרה".

לפי נתונים של בתי הדין הרבניים עולה כי בבני ברק, נרשמה בשנים האחרונות עלייה במספר הזוגות שהתגרשו. בשנת 2013 התגרשו בעיר 145 זוגות ובשנה שאחריה ב-2014 התגרשו בעיר 189 זוגות. באלעד, נרשמה עלייה מסוימת בשלוש השנים האחרונות. ב-2013 התגרשו בעיר 52 זוגות, בשנה שאחריה  59 זוגות ובשנת 2015 התגרשו 60 זוגות מהעיר.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.