תופעת הגמ"חים בכוללים: "אין לנו מה לאכול"

תופעה חדשה בכוללים: גמ"ח לאברכים שלא קיבלו מלגות מראשי הכוללים. ויש אברכים שמקנאים…

תופעת הגמחי"ם בציבור החרדי הולכת וצוברת תאוצה. בחודשים  האחרונים מנהלי הכוללים מעכבים מלגות לאברכים וזאת –  על רקע הקיצוצים הכואבים שמבצעת ממשלת נתניהו כנגד עולם התורה והישיבות.

בין היתר, נודע כי ברשת הכוללים 'עטרת שלמה' פועל גמ"ח מטעם הנהלת הכוללים. את קופת הגמ"ח מנהלת רשתת הכוללים דרכו לוקחים האברכים הלוואה זמנית עד אשר יועברו המלגות החודשיות.

אחד האברכים מספר ל'קוקר', כי בעטרת שלמה לא שילמו – מזה כמה חודשים המלגות, ובמהלך חודשי החורף נעזרו האברכים בגמ"ח".

בעוד האברכים של סורצקין מקבלים הלוואות מגמחי"ם, ישנם כוללים שמתקנאים באברכים של סרוצקין, אותם אברכים המתדפקים על דלתותיהם של מנהלי הגמחי"ם בריכוזים החרדים בתחינה לכמה  שטרות אדומים, " נותרנו בלי אוכל בבית". הם מספרים.

כזכור, אמש (ב') הודיעה רשת הכוללים 'יששכר באהליך'–  כי הוא סוגרת חלק מסניפיה ברחבי הארץ, יששכר באהליך לא שילמה מזה חצי שנה משכורות , ורק לאחר תרומה של 3 מליון שתרם  גביר אנונימי – שולמו המלגות.

בעקבות המצוקה התקציבית, הודיע הגר"א וייסבורד,  מנהל רשת הכוללים, על סגירת חלק מהסניפים, מה שיביא לפיטורים של מאות אברכים.

יש לציין, כי הקיצוצים הגיעו בראשית החודש לרשת הכוללים עטרת שלמה של הרב שלום בער סרוצקין שהודיע על פתיחת הרישום, מה שיביא לקיזוז משמעותי במספר האברכים ברשת הכוללים.

מנהלי הכוללים עמם שוחחנו אומרים כי הקיצוצים החריפים בתקציבי הישיבות הביאו לפיטורי  האברכים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.