תורמי ומחלקי מזון לא יישאו באחריות לנזק

האישור סולל דרך לתרומות מזון בשווי מיליארדי שקלים וחלוקתן

ציון יום התעשייה כחול לבן בכנסת: ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום פה אחד לקריאה ראשונה את הצעות החוק של חברי הכנסת אורי מקלב, משה גפני, חיליק בר, אורלי לוי-אבקסיס ומוטי יוגב, לפיהן חברה התורמת מזון לארגון לחלוקת מזון לא תישא באחריות אזרחית או פלילית לזנק שנגרם עקב חלוקת המזון, אלא אם גרמה לנזק בכוונה או ברשלנות חמורה. גם ארגון לחלוקת מזון, המוביל, מחזיק או מחלק תרומות מזון בהתאם לחוק, לא יישא באחריות לנזק. בנוסף, ארגון לחלוקת מזון יהיה מחויב בביטוח של מחלקי ואורזי המזון.

נציגת משרד המשפטים, עו"ד אסנת חיטרון, הודיעה כי הממשלה מתנגדת להצעת החוק: "אם פוטרים מאחריות פלילית ונזיקית במקרי רשלנות, אזי הנטל מושת על הציבור החלש והעני. ארגון שמתרשל לא יישא באחריות, ומי שנפגע לא יוכל לתבוע. בנוסף, זה לא הנוסח שאושר בוועדת השרים לענייני חקיקה".

בתגובה אמר יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו): "חברי הכנסת הם אלה שמחליטים ואנחנו מאשרים את הצעת החוק למרות התנגדות הממשלה. כבר למעלה מחמש שנים שהצעת החוק הזאת נדונה, ומשרד המשפטים דוחה את הדיונים ולא מציע פתרונות. לא אחכה עוד. אני סומך על האחריות ועל נדיבות הלב של הגופים התורמים".

מנכ"ל מאפיית אנג'ל, ירון אנג'ל: "זה פשוט אבסורד. הממשלה היא שהיתה צריכה ליזום פנייה אלינו, במקום זה אנחנו מתחננים לפקידים שיאפשרו לנו לתרום".

יו"ר איגוד תעשיות המזון, שלום זיילר: "אני יושב כאן מבויש. איך המדינה מסוגלת להמשיך ולמשוך את הסוגיה עוד ועוד, בזמן שמשפחות שלמות יושבות רעבות? מדוע לסכל פעולות קודש מבורכות כאלה?"

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה): "אל לנו להתרשל כלפי ילדים רעבים ולהעמיק את הסטיגמה שהם מצויים בה".

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס: "זה היפוך היוצרות. הכי קל לתעשיינים להשמיד את המזון, אבל הם מבקשים לתרום והממשלה עוצרת בעדם. אוכל טוב וטרי בשווי של למעלה מ-13 מיליארד שקלים נזרק לפח מדי שנה".

ח"כ מירב בן ארי (כולנו), יו"ר שדולת כחול לבן בכנסת: "הבזבוז בתעשיית המזון משווע. אני יודעת ששיש התנגדות גדולה במשרדי הממשלה ומעריכה את עקשנותו של יו"ר הוועדה".

מנהלת המחלקה הכלכלית בהתאחדות המלונות, פנינה בן דוד: "מדי יום מסתכנים בתי המלון בישראל בתביעות ותורמים 1,765 ארוחות חמות. אפשר להכפיל את הכמות, אם יוסר איום התביעה".

מנהלת איגוד תעשיות המזון בהתאחדות התעשיינים, גליה שגיא: "84% מהיצרנים הביעו רצון להצטרף להפניית מזון לתרומות, אך הם חוששים מתביעות. החוק הזה מפיג את החששות".

מנכ"ל ארגון לתת, ערן וינטראוב: "אנחנו פועלים במקום המדינה, שמסרבת להקצות תקציב לטיפול באנשים
במצב של אי ביטחון תזונתי חמור".

מנכ"ל לקט ישראל, גידי כרוך: "זהו חוק חברתי ממעלה ראשונה, והזדמנות לצמצם פערים ולהעביר מזון איכותי וטוב לכל האנשים הזקוקים לו".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.