תושבי דרום תל אביב התפרצו לדיון : "תפסיקו לבלבל את המוח עם החוקים" (וידאו)

ועדת תושבים מדרום ת"א התפרצו על ח"כים מהשמאל בדיון על החלטת בג"ץ שפסל את כליאת המסתננים. ח"כ רגב תקפה את השופטים: "נדאג לשידוכים למסתננים". שר הפנים: "החוק לא מאפשר לנו להתמודד". צפו

ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות חברת הכנסת מירי רגב (הליכוד), התכנסה לדיון סוער בעקבות פסיקת בג"ץ בנושא "חוק המסתננים", בהשתתפות שר הפנים, גדעון סער. תושבי דרום תל-אביב הרבים שנכחו בדיון התפרצו שוב ושוב לדברים בקריאות "בית המשפט הפקיר אותנו", "דעא"ש כבר כאן, בדרום ת"א".

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ מירי רגב (הליכוד) פתחה את הדיון ותקפה את החלטת בג"ץ: לכל מדינה הזכות להגן על גבולותיה. החלטת בג"ץ בלתי מדתית, הותירה את הממשלה ללא כלים להתמודד והעבירה מסר מזמין לכל המסתננים לבוא לישראל למצוא תעסוקה". רגב ציטטה מדבריו של השופט פוגלמן בפסק הדין, לגבי מציאת בני זוג ואמרה: "בית המשפט העליון הפך לשדכן. ציפיתי שהשופטים יעסקו בבעיות האמיתיות של המדינה ולא בשידוכים למסתננים". היו"ר, ח"כ רגב הדגישה כי "הוועדה תגיש עד ה-22.12.14 הצעת חוק שתיתן מענה להחזרת המסתננים לארץ מוצאם, ותמשיך את המגמה של חזרה מרצון. מדובר במהגרי עבודה ולא בפליטים".

וידיאו באדיבות רשת

שר הפנים, גדעון סער, הבהיר כי "עדיין אין הצעת חוק, מכיוון שיש פערים, אך בכוונתי להפיץ תזכיר חוק עוד לפני המושב הקרוב של הכנסת". השר סער הוסיף: " שינינו תודעה אצל המסתננים שיש נחישות להתמודדות עם ההסתננות. זה מה שהביא ליציאה גדולה. המגמה נבלמה ב- 1.4 בדיוק במועד הדיון בבג"ץ, המספרים ירדו. היו גם מי שלחשו שכדאי להישאר כי אוטוטו בג"ץ פוסל".

פס"ד של בג"ץ לא מאפשר למדינה להתמודד עם ההסתננות. אי אפשר לקבלו. הוא שגוי מיסודו ומייצר סולם נורמטיבי הפוך שבראשו המסתננים ובתחתיתו אזרחי ישראל. נחוצה תקופת מאסר מרתיעה.  לי יש קווים אדומים למה שאהיה מוכן להביא- בלי עונש מאסר לכל מי שנכנס- לא אביא חוק. קו אדום נוסף הוא מתקן חולות שאסור בשום אופן לוותר עליו. בלעדיו לא נוכל למנוע את העבודה. צריך להרחיב את חולות".

השר סער סיים את דבריו בהדגישו כי "צריך לחוקק פסקת התגברות בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. לא ניתן להתמודד עם תופעות, כשלא רק לך אין את הוודאות אלא שגם המסתנן מחכה לסיבוב הבא בבית המשפט. המילה האחרונה היא של הכנסת והממשלה נושאת באחריות לצביונה של המדינה. אסור לנו להרים ידיים. יש בנושא הזה חילוקי דעות עם משרד היועץ המשפטי והממשלה תצטרך להכריע".

במהלך הדיון התפרץ עובד חוגי, אחד מתושבי השכונות הדרומיות וקרא: "תפסיקו לבלבל את המוח עם החוקים".הוא פנה לשר סער: "תישאר עוד קצת עד שתשלים את העבודה ואז תפרוש. אני שומע 'מדינת ישראל'… אני כנראה חי במדינה אחרת כי אותנו כבשו. אני מוכן לערוך סיור לשופטי בג"ץ שיראו איך אנחנו חיים. השבע לא רואה את הרעב, האנשים האלה מנותקים מהעם. אם הם דואגים לתחביבים של המסתננים למה לא דואגים לתחביבים שלי? איך האנשים האלה מייצגים אותנו בכלל?"

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) השיבה לו: "אני מסכימה עם כל מה שאמרת. ההזנחה, התשתיות, האלימות, כל אלו בעיות רציניות שהממשלה חייבת לטפל בהן, אבל הימין הקיצוני סיפר לכם שכל הבעיות הללו קשורות ל-3,000 מסתננים שניתן להכניס למתקן חולות. סיפרו לכם שאם נכלא את האנשים הללו ללא משפט זה יעזור. זה לא".
המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, הגיבה לדברים: "נוח לבוא לבית המשפט שמאמץ את עמדתך. אך הוא אינו חותמת גומי, הוא אחד הנכסים המשטריים המובהקים. הביקורת עליו מקובלת ובית המשפט אינו אחיד. מי שנתן לבית המשפט את הכוח לפסול חוקים הוא הכנסת ולכן אין להתרעם על כך. (השר סער: "אין סמכות מפורשת כזו"). חשוב לשמר את עקרון כיבוד בית המשפט ואי ההשתלחות בו. היועץ המשפטי לממשלה לא ייתן ידו לצמצום סמכויות בג"ץ ולפסקת ההתגברות (היו"ר, ח"כ רגב: "הוא לא אבל הכנסת תעשה תפקידה"). אין צורך להפעיל את נשק יום הדין, שאין ערובה שלא יפעל במקרים אחרים ואם כל פעם הרוב יוכל לומר שביכולתו לעשות כל דבר, אנחנו מרוקנים את חוק היסוד בפסקת ההתגברות".

ח"כ איילת שקד (הבית היהודי): "דעת הרוב לוקה בעיוורון מהותי ובסתירות פנימיות. דעת המיעוט הגיונית על אף הביקורת כלפי החוק. הפסילה השנייה היא פגיעה בעקרון הפרדת הרשויות ובדמוקרטיה, לכן איני רואה מנוס מחיקוק פסקת התגברות. זה יובא לוועדת השרים וההחלטה תהיה בידי ראש הממשלה שיצטרך להיות אמיץ. תקופת המאסר צריכה להיות שנה, גם אם זה בניגוד לבית המשפט העליון. הכנסת היא הריבון".

חברי הכנסת מהאופוזיציה האשימו את הממשלה בהזנחת דרום תל-אביב ותושבי דרום העיר שיסו את דבריהם פעם אחר פעם: "אנחנו לא מטומטמים". בדיון נכח גם ראש העיר אילת, מאיר יצחק הלוי: "המהגרים מודים בפניי שהגיעו לחפש עבודה. אין לי כל בעיה עם אף מסתנן באופן אישי אבל עניי עירי קודמים. התושבים בורחים".

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה), פנתה לתושבים בהאשימה את הממשלה "שלא נותנת את הכספים לדיור הציבורי, נתיבי המטוסים עוברים מעל דרום ת"א ועוד. הימין הקיצוני מספר לכם שאת כל בעיותיכם יפתרו 3000 אנשים, שייכלאו ללא משפט במתקן חולות. ההצלחה היחידה של הממשלה היא שהיא מצליחה להסית אתכם".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ), המכהנת כיו"ר הוועדה לעובדים זרים, תקפה את היו"ר, ח"כ רגב:  "את מייצרת שנאה והסתה. מה עשית בשבילם? איזה תקציבים נתת לדרום ת"א?. שר הפנים שהוביל את הממשלה באף לשטות הזו פעם שנייה".  "הם נמצאים בדרום ת"א כי הם מקבלים ע"י הממשלה כרטיס אוטובוס לשם וכי משכירים להם דירות ללא ערבויות ושם מעסיקים אותם. הממשלה נכשלה בענק באי מתן פתרונות ותקציבים לדרום ת"א".

חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ): "מדינת דרום ת"א זקוקה בדחיפות לתכנית חירום. צריך ציניות רבה לדון בבעיות ההזנחה ואז לקחת את הכספים לדיור ולבטל את פרויקט שיקום השכונות. איפה התכנית הלאומית לדרום ת"א בתקציב 2015? זה התפקיד שלנו בכנסת. הדבר היחיד שיכול לפזר את אוכלוסיית המהגרים הוא היתר עבודה בחקלאות ובבניין". התרענו בפניכם שהחוק לא עומד ואתם מנסים להתיש את כוחו של בית המשפט".

ח"כ נחמן שי (העבודה): "אני מתנגד להשארת המסתננים במדינה. צריך למצוא דרכים ראויות לפתוח את הגבול בפניהם לכיוון אחד בלבד, החוצה. אך הדבר צריך להיעשות על פי חוקי המדינה והדבר נעשה שלא על פי החוקים. כך אמר בית המשפט. התרענו שזה לא יעמוד במבחן נוסף של בג"ץ והלכו במסלול שנכשל. צריך לשמור על בג"ץ".

תושבת דרום תל- אביב שפי פז בלטה בדבריה: "אני אדם ללא זכויות אדם ואזרח. אין לנו שכל כי אנחנו תושבי שכונות? הייתי חברת מרצ והיום לא אתקרב אליכם כי אתם יושבים מדברים על זכויות אדם ותגובותיי נחסמו בעמוד של ח"כ רוזין. ראיתי אותה כמה פעמים, אך תמיד בהפגנות של המסתננים. אנחנו לא אנשים מוסתים ולא מטומטמים וזכותנו לחופש תנועה ללא פחד".

השר גדעון סער, התייחס למחלוקת עם משרד המשפטים: " חשוב לשמור על בית המשפט אבל גם על המדינה. מה שקובע כאן הוא צביון המדינה". הוא תקף את חברי הכנסת מהאופוזיציה: "אתם הלובי הפרלמנטרי של המסתננים. למעלה מ-90% לא הגישו בקשות פליטות. אתם משתמשים בטרמינולוגיה שקרית כשאתם יודעים שבקשותיהם נבדקות היטב. אבל זה לא מפריע לכם להוציא את דיבת הארץ רעה, כמו במלחמה מול החמאס". ח"כ רוזין הגיבה לדבריו, "אתה משקר לציבור".

היו"ר, ח"כ רגב סיכמה: "לא ייתכן שנותרנו ללא כלים לאכוף את מדיניות ההגירה. אני מאמינה שנעביר חוק נוסף בנושא פסקת ההתגברות. נביא פתרון חוקתי ומידתי. אל תאבדו את התקווה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.