תושבי הדרום? רוצו להיחסן נגד פוליו

בימים אלו נערכים במשרד הבריאות לקראת מבצע חיסון נוסף של ילדי הדרום עד גיל 8 נגד נגיף הפוליו, בחיסון שמכיל נגיפים חיים מוחלשים. זאת מעבר למנות החיסון נגד פוליו המכילות את הנגיף המומת וניתנות באופן שגרתי בגילאים חודשיים, ארבעה חודשים, חצי שנה ושנה ובהמשך לילדי כתות ב’ בבתי הספר.

ההיערכות, עליה פורסם אמש (שלישי) בערוץ 10, החלה בימים האחרונים על רקע המשך התפשטות נגיף הפוליו במערכות הביוב במדינה. עם זאת, במשרד הבריאות מדגישים כי ההחלטה הסופית בעניין טרם התקבלה, ותתקבל בסוף השבוע, לאחר הערכת מצב עם אנשי מקצוע.

במשרד הבריאות נמשך איסוף דגימות מתושבי הדרום במסגרת הסקר האומד את התפשטות הפוליו ברחבי הארץ. עד כה נאספו באמצעות הסקר 2,300 דגימות בהם אותרו שבעה ישראלים הנושאים נגיפי פוליו ועוד עשרה החשודים כנשאי הנגיף, אולם אף אחד מהם אינו לוקה במחלת פוליו פעילה. בישראל לא אותרו חולי פוליו מאז התפרצות המחלה בשנת 1988, בה נפגעו 15 ישראלים והפכו משותקים, מרביתם מאזור חדרה ואור עקיבא.

לפני שלושה שבועות פורסם כי מבצע החיסונים המתוכנן בשלב זה עבור ילדים מדרום הארץ עד גיל שמונה, שעליו המליצו גם רופאים בכירים מהאיחוד האירופי שסיירו באחרונה בישראל, מלווה בדילמה: החיסון אינו ניתן כדי להגן על הילדים מפני פוליו, משום שהם כבר חוסנו נגד הנגיף באמצעות חיסונים המכילים את הנגיף המומת, אלא ניתן במטרה להגן על הסובבים את הילדים ובייחוד על קרובי משפחותיהם. החיסון המכיל את הנגיף המוחלש גם ניתן בטיפות לפה, בניגוד לחיסון המכיל את הנגיף המומת הניתן בזריקות.

החיסון בטיפות, המכיל נגיפים מוחלשים ניתן בישראל עד שנת 2005, אולם הוחלף בחיסון המכיל את הנגיף המומת במטרה להפחית את הסיכון לתופעות לוואי. חיסון המכיל נגיפים מוחלשים עלול במצבים חריגים לגרום להתפרצות פוליו בקרב אנשים בסביבת המתחסן שהנגיפים המוחלשים עוברים אליהם, כשהסכנה גבוהה יותר בקרב אנשים עם מערכת חיסונית מוחלשת כגון חולים קשים.

עם זאת, בקרב הילדים המתחסנים קיים סיכון אפסי להתפרצות פוליו בעקבות קבלת החיסון המכיל נגיפים מוחלשים. בספרות הרפואית קיים תיאור אחד בלבד של ילד שקיבל חיסונים נגד פוליו המכילים נגיפים מומתים, ובהמשך קיבל את החיסון המכיל נגיפים מוחלשים וחלה בפוליו, ומכאן ההערכות שהסיכון לכך הוא אפסי.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.