חוק הגיוס החדש הופץ: סנקציות ויעדים חדשים

 מתווה חוק הגיוס שפרסמה כעת הוועדה שמשותפת למשרד הביטחון ולצה"ל ממליץ על קביעת יעדי גיוס חדשים בקרב הציבור החרדי, העלאה שנתית הדרגתית במספר המשרתים, סנקציות כלכליות על אי-עמידה ביעדי הגיוס והטבות לכלל המשרתים

תזכיר חוק הגיוס הופץ: חוק הגיוס כולל סנקציות על תקציב הישיבות במקרה של אי עמידה ביעדים. מתווה חוק הגיוס שפרסמה כעת הוועדה שמשותפת למשרד הביטחון ולצה"ל ממליץ על קביעת יעדי גיוס חדשים בקרב הציבור החרדי, העלאה שנתית הדרגתית במספר המשרתים, סנקציות כלכליות על אי-עמידה ביעדי הגיוס והטבות לכלל המשרתים.
הוועדה קבעה כי: "היקף המתגייסים בני הציבור החרדי לצה"ל הוכפל פי 10 בעשור האחרון. יש להמשיך במאמצים ולהגדיל באופן הדרגתי את כמות המשרתים בצה"ל ובשירות הלאומי. המהלך מתכתב עם תהליכים המתרחשים במגזר החרדי וההצעה היא בניית תוכנית רב שנתית המאפשרת להם להעמיק ולהבשיל ובמקביל להתגייס במספרים הולכים וגדלים"

הועדה מונתה על-ידי שר הביטחון, אביגדור ליברמן, במטרה לגבש הסדר בר-קיימא, ישים ורלוונטי, שיעלה בקנה אחד עם צרכי צה"ל כצבא עם ממלכתי ושוויוני; יעמוד בפסיקת בית המשפט העליון בבטלו את תיקון 21 לחוק ויזכה להסכמה הרחבה הנדרשת, לשם עיגונו בחקיקה. בראש הועדה עמד היועץ המשפטי למערכת הביטחון, עו"ד איתי אופיר וחברים בה: רח"ט תומכ"א, תא"ל ערן שני, הפצ"ר, תא"ל שרון אפק, הרבצ"ר, תא"ל הרב אייל קרים וראש האגף הביטחוני חברתי במשרד הביטחון, מר משה צין. הוועדה נפגשה במהלך השבועות האחרונים עם גורמי צבא, גורמים ממשלתיים, רבנים ואנשי ציבור נוספים.

המלצות הוועדה התקבלו פה אחד ואושרו על ידי הרמטכ"ל ועל-ידי שר הביטחון. על בסיסן גובש תזכיר חוק שמפורסם בשעה זו להערות הציבור, לקראת הבאתו לאישור הממשלה והכנסת, במטרה להשלים את הליך החקיקה עד לתום מושב הקיץ הנוכחי.

המלצות הועדה:

-עיקרון הגיוס לכל הוא ערך עליון והינו חיוני לשמירה על צה"ל כצבא עם ממלכתי

-לצה"ל צורך במתגייסים בני הציבור החרדי ויכולת לקליטתם בצורה מיטבית לצה"ל, באופן התורם להמשך העסקתם בעתיד במשק
-הוועדה הגדירה יעדי גיוס חדשים, שיביאו לעלייה שנתית הדרגתית במספר המשרתים
-יקבעו בחקיקה סנקציות כלכליות משמעותיות לישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס
-אי עמידה ב-85% מיעדי הגיוס, במשך 3 שנים ברציפות, תביא לביטול התיקון לחוק
-יינתנו הטבות ותגמולים לכלל המשרתים על מנת לצמצמם את אי השוויון

-הוועדה ממליצה לקדם הרחבה של סנקציות מנהליות כנגד עריקים ומשתמטים
-צה"ל והשירות הלאומי יוסיפו מסלולי שירות מותאמים לציבור החרדי שיקדמו השתלבות בתעסוקה

 

בחוק הגיוס מוצע למנוע מהחרדים את אפשרות העברת העודפים התקציביים מתקציב התמיכה בישיבות משנת כספים אחת לשנייה וזאת, כדי למנוע העלאה של תקציב הישיבות בשנים בהן עמדו ביעדי הגיוס והעברת יתרת עודפי התקציב לשנות הכספים בהן אין עמידה ביעדי הגיוס.

בנתיים, לא נמסרה אף תגובה מחברי הכנסת החרדים ששומרים על שתיקה.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.