הקץ ליוזמה לתחנה חרדית חדשה? בג"ץ למדינה: "החליפו את החוק"

שופטי בג"ץ מתחו היום (ג') ביקורת חריפה על המדינה סביב תיקון חוק התאגיד, שכולל פתיחת תחנת רדיו חרדית חדשה

בדיון שעסק בין היתר על התחנה החרדית החדשה בתאגיד השידור הציבורי 'כאן', שופטי בג"ץ, בהרכב מורחב, מתחו היום (ג') ביקורת חריפה על המדינה סביב תיקון חוק התאגיד.

על פי החוק הקיים, תאגיד השידור הציבורי יפוצל לשני תאגידים – תאגיד שישדר שידורים רגילים ותאגיד חדשות (דבר שעדיין לא מקוים. כיום התאגיד המרכזי משדר גם את החדשות ולא בתאגיד חדשות נפרד). כמו כן, תוקם תחנת רדיו חרדית חדשה, כפי שביקש השר אריה דרעי, למרות ששתי התחנות החרדיות הקיימות ביקשו להוריד את היוזמה הזו.

המשנה לנשיאה, השופט חנן מלצר, שעמד בראש ההרכב, מתח ביקורת חריפה על הצעת החוק: "זה לא מודל שקיים במדינות מערביות ודמוקרטיות", אמר. "בלתי אפשרי ולא מעשי. לכן זה לא קיים".

מלצר רמז לרשויות כי השופטים כנראה יחליטו לפסול את החוק, ואז הפתיע כאשר הציע לנציגי הממשלה והכנסת להחליף את החוק: "מבלי לקבוע מסקנות, מכיוון שטרם ערכנו דיון בעניין, אני פונה אליכם להודיע בתוך שבועיים האם יש שינוי בעמדתכם, לרבות תיקון החוק". המשמעות של הצעה זו עשויה להתפרש כהיתכנות גבוהה שבג"ץ יחליט לפסול את החוק.

נציג המדינה, עו"ד נחי בן אור, טען: "אין עילה להתערבות משפטית. השינוי נועד לבצע שינויים מבניים בשידור הציבור בישראל. אין לאף זכות בתאגיד כזה או אחר".

נציגת הכנסת, עו"ד אביט סומפולינסקי, אמרה: "אולי החוק הזה מוזר, אולי לא יעיל, אבל אין בו פגיעה בחופש הביטוי"

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.