תחקיר 'ידיעות אחרונות': כך מושתקות פגיעות קשות בילדים במגזר החרדי

"השתקה וטיוח": בעיתון 'ידיעות אחרונות' התפרסם הבוקר תחקיר מקיף על אופן הטיפול של המגזר החרדי בתופעת הפגיעות בילדים ובנשים. כתבת העיתון התלוננה בפני רבנים ועסקנים על פגיעות שכביכול עברה – ואלו המליצו לה שלא להתלונן למשטרה. כל הפרטים

תחקיר שמתפרסם היום במוסף 24 של 'ידיעות אחרונות' מצביע בעיקר על השתקת סיפורים בקהילה החרדית וגיבוי מצד רבנים שמעודדים שלא להתלונן במשטרה. מי שחתומה על הכתבה היא אריאלה שטרנבוך (24) חסידת חב"ד מביתר עילית, לצד עיתונאי 'ידיעות אחרונות' יהודה שוחט שעמלו על הכנת התחקיר שחושף אודות התנהלות החברה החרדית בנושא הטעון .

ב'ידיעות אחרונות' מציגים שורה של מקרים שבו נערות חרדיות  מתארות שעברו התעללות או אם שילדיה הותקפו הונחו שלא לספר לרשויות החוק.

באחד המקרים, חרדית כבת 17 פנתה לרבנים הראשיים של ביתר עילית, הרב דוד צבי אורדנטליך הרב האשכנזי, והרב יעקב תופיק הרב הספרדי, להם סיפרה על תקיפה  בידי אבא של חברה. אמא שלה המליצה לה שלא להתלונן למשטרה ופנתה לרבנים. "הוא עשה יותר מזה?" שאל הרב אורדנטליך על מעשי האברך

. הרב צוטט: "ניסה לעשות יותר מזה? התנגדת?" המתלוננת השיבה : כן, התנגדתי.  הרב בתגובה שב ואומר: "אין טעם לספר את זה. מגיע לו שיתלוננו, אבל לא כדאי. אפשר לצלצל, לצעוק ולאיים עליו".

רבה של ביתר שב ומצוטט בכתבה כאומר: "הוא צריך לקבל איום, שעומדים לפרסם שזה ניסיון . זה פלילי. ממש… צריכים למנוע את הפרסום ומשטרה זה פרסום".

לעומתו הרב תופיק, התבטא בתקיפות כלפי התוקפים, "חייבים לטפל בפראי אדם כאלה", אך בניגוד לקודמו ביקש לשוחח עם חברי  בית הדין. למחרת הוא קיבל תשובה: "העצה של אימא שלך טובה. אחרי הנישואין אולי תשקלי מחדש מה לעשות". ומה אם יפגע בעוד נשים? "את צריכה לדאוג לעצמך".

חרדית בשם חנה, פנתה לרב הקהילה  וסיפרה לו כי בנה הותקף.הרב בקש לשתוק ולתת לו לטפל בבעיה. שלוש שנים לאחר מכן, התוקף מסתובב חופשי.

מתוך 27 רבנים, רק מעטים המליצו להגיש תלונה במשטרה ודאגו למתלוננת או לילדים שנפגעו. חלקם הגדול של הרבנים כך על פי המוצג בכתבה בידיעות אמרו לשואלים . "יש לו אישה וילדים, למה שיסבלו?" "זו נפילה חד-פעמית, "זה יפגע לך בשידוכים", ועוד ועוד.  .

מבצעי התחקיר פנו אף לרב רצון ערוסי הרב הראשי של קריית אונו, אב בית דין, ונושא בשורה של תפקידים ציבוריים, על שולחנו הונחה שאלה קשה על קטינה חרדית שנפגעה על ידי אבא של חברה, אך הרב ערוסי במקום להפנות למשטרה  ניסה להניע אותה."זו סיבה להתלונן, אבל חייך קודמים לחיי אחרות. כי בעולם החרדי זה יכול לפגוע בך בהרבה תחומים. לכן, אם זה עומד על הרמה הזאת, שנשארת, תתרחקי, שני את עצמך, את חייבת ממש לצבור כוחות נפשיים ורוחניים ולהשתנות לגמרי". צוטט הרב במוסף 24. הרב ערוסי שב וחוזר ואומר על גרסתו: "תתחזקי מבחינה רוחנית מאוד מאוד, אל תגישי תלונה למשטרה.

בתגובה אמר הרב ערוסי לידיעות: "מקובל וידוע שבעולם החרדי נוטים לטפל בפנים. אני לא מאלה, אבל ככל רב בישראל אני צריך לשקול את השיקול של זו שפנתה אליי. להבא אזהר בזה. ניסיתי, כדי לא לחטט כי לא נעים להיכנס, : בעולם החרדי אם היא תרצה להתחתן יהיה לה מאוד קשה. היא לא צריכה להקריב את עצמה למען אחרים. זוהי גישתי".

חנניה צ'ולק, מנכ"ל ארגון "עזר מציון", הוא הכתובת הבאה של 'ידיעות', וזאת בעקבות המלצה שקיבלו על כך שהוא מטפל בתחום. אימא לילד בן שמונה שהותקף על ידי אברך פנתה לצ'ולק, "צריך לברר מה מציק לו, למה הוא עושה כאלה דברים",  טען יו"ר עזר מציון . "אנחנו מעדיפים לא לשלוח אותו למשטרה, אלא להיות בטוחים שהוא ילך לטיפול".

למרות שהמתלוננת ביקשה לפנות למשטרה  צ'ולק אף הוא הוריד אותה מהרעיון: "אברך, אנחנו מעדיפים שלא יישב בבית הסוהר. מבחינת אנושיות. צריך לברר אם הוא בחור טוב שנכשל לרגע, או מישהו שבמהות יש לו בעיה. מכשלה שקרתה לו. זה דיני נפשות. צריך היתר של רב ללכת למשטרה"

הרב אליהו שלזינגר, רבה שכונת גילה בירושלים התייחס לסיפור דומה. "ברגע שמתלוננים במשטרה החיים שלו נהרסים עד היסוד, כול להיות שאשתו תתגרש ממנו. צריך לקחת בחשבון שאולי יהיה כעס שלא ניסיתם לטפל לפני שפניתם למשטרה. יש לנו קצת אחריות".

הרב שלזינגר סיפר על מקרה בקריית ספר, "אברך חסידי שאמרו שהוא לא ילך למקווה אחרי תשע בבוקר וגם אז רק בליווי מבוגר. אם את מתלוננת במשטרה גמרת לו את החיים. אין לכם משמרות צניעות או ארגון שמטפל בדברים האלה? יכול להיות שזו מעידה חד-פעמית".

גם הרב מרדכי מלכה, רב העיר החרדית אלעד, העדיף לסגור את הסיפור בשקט. "אני לא חושש שתהיה לך בעיה בשידוכים. אני אתקשר למישהו מהמשטרה להתייעץ אם להגיש תלונה או לזמן ולשוחח איתו עם התראה".

הרב יצחק בצרי, בנו של המקובל דוד בצרי התייחס למקרה הטרדה וייעץ "צריך קודם לבדוק את הבן-אדם, האם הדבר הזה הוא חד-פעמי אצלו או שהוא אדם מסוכן".

 הכתבה המלאה התפרסמה במוסף 24 של ידיעות אחרונות 

10 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. כל איזה חצי חרדל מנסה לתפוס טרעמפ עלינו
  ולהציג עצמו כנאור בחוץ
  כאילו שיש המוווון סיפורים שמושתקים
  אמנם יש ויש אולם צריך להבדיל בין טיוח בין טיפול ואם אשיות כמו חנניה צולק בודק מקרה מקצועית ומגיע למסקנה שאפשר לטפל בבעיה בלי לשרוף משפחה שלמה צריך לשמוע לו.
  אנו מונחים על פי דין תורה ויש לנו כללים אחרים מהמתיוונים על פי החוק הישראלי אם יש על מישהו תלונה קודם כל לוקחים לו ולמשפחתו את החיים יכולת ההגנה שלו מוגבלות משום שגירסה שלו מול עובדת סוצילית הכי מטומטמת לא נספרת וכמאט שאין זיכויים
  לכן צריך זהירות רבה כמו שזה דיני נפשות למותקפים. זה דיני נפשות למשפחת החשוד! ורק גדולי ישראל יכולים להכריע בזה

  אברהם |
  הגב
 2. להיתלונן למשטרה זה לא עבירה, די לטאטא מתחת השטיח

  גבר אמיתי |
  הגב
 3. אם היו שואלים אותי הייתי מציע חיתוך …. לפוגע לא בידי המשטרה אלא בידי קרובי הנפגע אפי' בתורה כתוב גואל הדם כאן אנו לא הורגים סופסוף אנו במדינה דמוקרטית אבל חיתוך … כמה שיותר מהר

  גבר אמיתי |
  הגב
 4. לדעתי, פעמים רבות הגשת תלונה במשטרה עשויה לסייע גם למתלוננ\ת ולא רק לעזור לנשים אחרות. חלק גדול מהקושי של אדם שנפגע בתקיפה כזו, הוא רגשות האשם שלו עך כך שהיה שותף למעשה אסור (ולא יעזור כמה תסבירו לו בשכל שהוא לא אשם בזה כלל, זה א"ב של פסיכולוגיה בתחום זה). כאשר אדם עושה מעשה ומתלונן במשטרה, הוא פועל פעולה חשובה גם כלפי עצמו, ועוזר לעצמו לצאת מקשיים נפשיים רבים.
  אני לא אומר שתמיד זו הסיטואציה, אבל אמירה גורפת מצד חלק מהרבנים שתלונה במשטרה פוגעת במתלוננת עצמה, אינה נכונה פעמים רבות.

  שבברל |
  הגב
 5. עצוב עצוב עצוב אין מילה אחרתתת

  ישנם בבני ברק ובכלל בערים החרדיות מאות ילדים שנפגעו ואלי אלפים.

  איך הרבנים לוקחים כזו אחריות

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 6. מורכב, ברור שאסור לתת לאנשים מסוכנים להסתובב חופשי, מאידך תלונה במשטרה לא רק הורסת את חייו ומשפתחו של העבריין, היא גם יכול להרוס את חייו של המתלונן! כך שאם העניין מטופל כראוי ע"י הקהילה (וישנם דרכים רבים וידועים לעסקנים בתחום, ואין כאן מקום לפרטם)

  מיקי |
  הגב
 7. תפסיקו לצותת חילונים שאינם חיים עפ״י התורה,ולתקוף רבנים…הנושא צריך בירור אצל גדולי הדור בלבד,מה דרך התורה לטפל בבעיות כאילו….והרי פשוט וברור שיש פחות בעיות בציבור שומר תורה ומצוות ,ומטרת התקשורת החילונית להכפיש את כלל ציבור שומר התורה והמצוות בגלל מעשיהם של יחידים,וכביכול יש הרבה בעיות ורק הרבנים משתיקים…לא מתאים לאתר חרדי להגרר אחרי השמצות המופנות על הציבור החרדי

  חרדי גאה |
  הגב
 8. מה שבטוח שהמשטרה היא לא הכתובת – כי רוב הניצבים שם בעצמם חשודים בתקיפות ומעשי נבלה – צריך למצוא פיתרון יעיל יותר

  אפרים |
  הגב