תחקיר • כותרות העיתונים זעקו הבוקר 'עומס מטורף בבתי החולים' שלחנו את כתבנו בני שטרן לראות הכצעקתה?! • תופתעו לגלות אחרת

בהגיע ימי החורף הנהירה ההמונית לעבר בתי החולים מתחילה, זה עם חום גבוה, השני עם שפעת, ההוא קיבל דלקת ריאות והלה בכלל החליק בתוך שלולית מים ופתח את הראש…
התקשורת התגייסה בימים אלו לזעוק על העומס הגדול בבתי החולים ובבקשה מהציבור להימנע כמה שיותר מלהגיע לחדרי המיון עקב עומס אדיר, בביה״ח שערי צדק בירושלים – לדוגמא – ציינה התקשורת על 143% תפוסה, בהחלט נשמע מפחיד! בבית החולים מעייני הישועה דווח מאמש על תפוסה של 170% וכי כשליש מהמטופלים נמצאים במסדרונות!
כירושלמי החלטתי להתאמץ מעט בכדי לבדוק, הכצעקתה?! העורך רצה תמונות של בית חולים עמוס חולים עד להתפקע, ואני שינסתי מותני לקראת מסע עמוס בדחיפות מרפקים בי המסדרונות כדי לראות מה באמת קורה בבתי החולים.
אני יוצא לעבר בית החולים שערי צדק בירושלים אותו בחרתי דווקא בגלל הדיווח האישי עליו, ע״מ לראות במו עיני איך עומד בית חולים מרכזי בירושלים בעומס האדיר כפי שהכותרות זועקות. בפנותי ימינה ברמזור הצמוד לבית החולים לכיוון הכניסה לביה״ח אני נתקע ב׳פקק׳-שורת רכבים הממתינה להיבדק ולקחת כרטיס חניה… העומס כבר ניכר כאן, אך כשנכנסים לכיוון החניה המצב ממש נהיה ׳קטסטרופה׳, רכבים עומדים בשורה ומחכים לרכב התורן שיפנה את מקומו, מאות מקומות החניה תפוסים, הגשם המצליף ללא הרף לא מוסיף נינוחות, לאחר אין ספור נסיונות חניה כושלים הציע לי ירושלמי הבקי  בנבכי בתי החולים לעלות ל׳חניה העליונה׳ שם נותרו כמה מקומות פנויים בעיקר בעקבות זאת שלא כולם מודעים לקיומה של חניה זו.
הכניסה בקומת המיון תוססת, אני נכנס פנימה לאחר בידוק בטחוני והנה אני נמצא היישר בתוך ׳קלחת ההמתנה׳ לחדר המיון המקום אכן הומה אדם, אנשים רבים, מבוגרים וצעירים מכל הדתות גודשים את אולם ההמתנה, למי שהתמזל מזלו נשאר כסא ישיבה פנוי… השאר עומדים על רגליהם במבע פנים כואב ולחוץ.
חדר מיון בהגדרתו הוא חדר הנותן פתרון רפואה מהיר לבעיות ראשוניות משם חלקם נשלחים למחלקות וחלקם נשלחים הביתה לאחר טיפול מסור ומכיוון שכך האנשים העומדים בתור ע״מ לקבל את הטיפול והאבחנה הראשונה מודאגים ולחוצים, אך מה לעשות?! בית החולים בקושי עומד בעומס.
׳בקושי׳ אמרנו, מעקב של כחצי שעה אחר התקדמות התור מגלה לנו שאיך שהוא צוות הרופאים והאחיות המיומן נערך היטב לימים עמוסים אלו… אחיות ורופאים אצים רצים מצד לצד מנסים להדביק את הקצב, וזה עובד יופי!
למרות התמונה הקשה המצטיירת ברושם ראשוני, בל נטעה, כל מטופל ומטופל מקבל את היחס לבסוף, מי מהר יותר מי מהר פחות לבסוף כולם יוצאים מרוצים (מהשירות לפחות) ולאחר טיפול יסודי.
שמנו לב שאנו רואים רק ׳מבוגרים׳… מה עם ׳ילדים׳? שאלנו את האחראי המשמרת. מיון ילדים נמצא בקומה 6 נעננו.
טיפסתי (רגלית- כשרואים חולים מקבלים חשק לעשות את המינימום לבריאות) לקומה 6.. בעיני רוחי ציפיתי לעומס לפחות פי 2 מלמטה. בכל זאת… ילדים… חורף… בעוד אני מנסה לאתר את ההמולה והבלאגן, בעיקר בעקבות הזעקות בתקשורת (ולאחר שהתאמצתי מאד לחפש את המיטות והחולים במסדרונות וממש לא הצליח לי) אני מגיע לחדר ההמתנה למיון ילדים.. המקום רגוע ושקט ו… ריק לגמרי! כן… חדר ההמתנה למיון ילדים בביה״ח שערי צדק בירושלים, השעה 5 אחה״צ, התקשורת זועקת על עומס אדיר וכאן הכל שקט ורגוע וריק מאנשים!
אני מבקש להיכנס פנימה, בפנים קיים חדר מיון מרווח מאד, אני מביט אנה ואנה… פה חדרון ריק ומסודר הממתין לחולה הבא… לצידו עוד חדרון ריק… וכן הלאה… בהשערה גסה חדר המיון היה בכחצי תפוסה.
והתמונות שצולמו היום בשעה 17:00 מדברות בעד עצמן.
נכנסתי בלאט אל מחלקת ילדים הנמצא באותה קומה… אולי כאן אמצא את ה-43% הילדים במסדרון… אך גם כאן כמקודם… הכל רגוע ושליו… הצצה קטנה לחדרים מראה לי על מיטות ריקות.
וכאן נשאלת השאלה הגדולה: מה האינטרס של התקשורת/בתי החולים לפרסם על עומס אדיר בשעה שהמצב אינו כן בפועל?! האם הפחד מהעומס מתיר לאמא מסופקת להישאר עם תינוקה הקודח ולסכן -אולי – את חייו?!

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אכן מזעזע, צריך לזעזע את 120 הכסאות בכנסת, או שנצטרך להמתין עד שתקום הממשלה החדשה ואז אולי זה יזעזע את שר הבריאות או את סגנו, וזה רק אם ליצמן יעמוד בראשה, כי לדעתי אם מישהו אחר יעמוד בראשה אזי אוי ואבוי לנו 🙁

  שי |
  הגב
 2. אם זה ככה זה ממש פשע!!! הבן שלי בן השנתיים היה חייב היום אישפוז ואשתי לא הסכימה לצאת בגלל זה!
  מדינה מושחתת!

  יואב |
  הגב