תחת אבטחה כבדה: כתבי יד נדירים של הרמב"ם הועברו לישראל

תחת מעטה חשאיות ואבטחה כבדה: בימים האחרונים הועברו לישראל כתבי יד נדירים של הרמב"ם, חלקם בכתב ידו המקורי. הכתבים יוצגו במוזיאון ישראל מהשבוע הבא

משבוע הבא, יוכלו תושבי ישראל לצפות, לראשונה, בכתבי יד נדירים של הרמב"ם שנאספו מרחבי העולם, הועברו בחשאיות לישראל ויוצגו בתערוכה במוזיאון ישראל. כך מפרסם הבוקר 'ידיעות אחרונות'.

כתבי היד הושאלו למוזיאון ישראל ממוסדות חשובים ברחבי העולם ובהם הספרייה הבריטית בלונדון; מוזיאון מטרופוליטן לאמנות בניו־יורק; הספרייה האפוסטולית של הוותיקן; הספרייה הלאומית של צרפת, אוניברסיטת אוקספורד באנגליה ועוד. הם הועברו לישראל בטיסות שונות, וכאמור תחת מעטה חשאיות ותחת אבטחה כבדה, וזאת מחשש שמישהו ינסה לשדוד את המוצגים הנדירים ויקרי הערך.

בין המסמכים שיוצגו בתערוכה: שני כרכים מתוך "פירוש המשנה", בכתב ידו המקורי של רמב"ם. הוא כתב אותם בתקופת שהותו במצרים; עותקים מאוירים של "משנה תורה" ושל חיבורו "מורה נבוכים" ("משנה תורה" הועתק כנראה בספרד או בפרובנס במאה ה־14, שם הוסיפו לו את האיורים); תרגומים ללטינית של כתבי הרמב"ם מראשית תקופת הדפוס וכן מסמכים המתארים את חגיגת 800 שנה להולדתו. חלק מכתבי היד הם בכתב ידו המקורי של הרמב"ם. בין הפריטים שהגיעו גם חתימתו האישית, בכתב ידו. כתבי היד הנדירים נסרקו על ידי הספרייה הלאומית, והם יישמרו בארכיון הדיגיטלי שלה.

התערוכה תוצג לציבור הרחב מיום שלישי הבא ועד 28 באפריל. שמה הוא "לא קם כמשה: הרמב"ם, כתביו וחותמו". במקביל תערוך הספרייה הלאומית כינוס שיוקדש לרמב"ם, בהשתתפות חוקרים והוגי דעות מובילים מהארץ ומהעולם.

מנכ"ל מוזיאון ישראל פרופ' עידו ברונו אמר ל"ידיעות אחרונות": "אוצרות התרבות האדירים האלה, המלווים בתצוגה מיוחדת של פרקי חייו, מאפשרים התבוננות מעמיקה בהשפעתו המקיפה של הרמב"ם מאז ימי הביניים ועד ימינו".

יו"ר דירקטוריון הספרייה הלאומית דוד בלומברג אמר: "שיתוף הפעולה עם המוסדות ברחבי העולם, שהיה קיים תמיד, מניב כעת פירות ואנו מייחלים שימשיך גם בעתיד. כל פיסת נייר מקורית שעליה רשום הרמב"ם, ובייחוד דברים בכתב ידו, הם פנינים של ממש עבור חקר התרבות וההיסטוריה היהודית".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.