תינוק נעקץ מעקרב בגן הילדים

חיי תינוק בן שנה וחצי ניצלו לאחר שנעקץ מעקרב צהוב.

מנהל חדר מיון ילדים בהדסה הר הצופים: "מצבו היה קשה מאוד, התגובה המהירה הייתה קריטית"

תינוק בן שנה וחצי אשר נעקץ לפני מספר ימים על ידי עקרב צהוב בעת ששהה בגן הילדים באחד מישובי אזור יריחו, הגיע במצב קשה ביותר להדסה הר הצופים וחייו ניצלו הודות לטיפול בנסיוב לארס עקרבים.

 

"התינוק הגיע כ-20 דקות לאחר שנעקץ, מספר ד"ר דוד רכטמן, מנהל מיון ילדים בהדסה הר הצופים.  "הגילוי היה מהיר בזכות הגננת אשר הרגה את העקרב והעבירה את הילד להורים שהחישו אותו לביה"ח יחד עם העקרב המת בצנצנת, שהיה בינוני בגודלו – אך יש לזכור כי בעקיצות ארסיות – גודל החיה לא קובע…" .

"כאשר הגיעו למיון ילדים, הודיעו ההורים כי מדובר בעקיצת עקרב. הילד  הגיע במצב קשה מאוד ובסכנת חיים, כאשר הופיע אודם ניכר באזור הבטן, בליווי הקאות ואי שקט. הוא קיבל טיפול מיידי על פי הפרוטוקולים, לשיכוך כאבים והרגעה, בתוספת נסיוב לארס עקרבים הנמצא במיון שלנו דרך קבע."

 

לאחר הטיפול במיון הועבר התינוק בן השנה וחצי לטיפול ביחידה לטיפול נמרץ ילדים בבית החולים. ד"ר רבקה ברוקס, מנהלת היחידה, סיפרה: "הילד הגיע לאחר שקיבל במיון את כל הטיפול הראשוני – כולל נוגדן לארס, ובמחלקתנו דאגנו לייצבו ולעקוב אחר סימנים שיורו לנו כי אכן מצבו משתפר". עוד הוסיפה ד"ר ברוקס כי  תגובת הפעוט  לטיפול הייתה מצוינת ולראייה, הוא שוחרר לביתו כבר למחרת.

ד"ר רכטמן מסביר כי במקרה של עקיצת עקרב יש להתפנות מיידית לטיפול רפואי. "יש לקבע את האזור הפגוע, לתת משככי כאבים ובשום פנים ואופן לא לשים חוסם עורקים או למצוץ את הארס. ככל שיגיע מהר יותר הנפגע למיון, הסיכון לחייו או לסיבוך יקטן בהתאם".

 

אביו של הפעוט אשר נשם לרווחה עם שיחרורו: "המפתח – לפי דעתי – היה תשומת הלב הברורה והמידית של הגננת, שלא היססה וקטלה את העקרב תוך הזעקת עזרה רפואית וטלפון אלי". עוד הוסיף: "התגובה המהירה של אנשי מד"א, הגננת וגם של צוות הדסה במסגרת זמן קצרה מנעו אסון וזכינו, בע"ה, לקחת את הילד שלנו הביתה וכעת הוא בחופשת פינוקים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.