תיעוד: בני ערובה בורחים מבית הקפה(וידאו)

על פי הדיווחים בכלי התקשורת המקומיים, חמוש אחד השתלט על בית קפה בלב העיר ■ בני הערובה הוכרחו להניף דגל איסלאמיסטי. חפץ חשוד נמצא בבית האופרה ■ לאחר כשש שעות, שלושה נמלטו

לפחות 13 בני ערובה נלקחו בשבי חמוש בודד שהשתלט היום (ב') על מרכז סידני. כוחות רבים של משטרת אוסטרליה מקיפים את האזור, וחסמו אותו לתנועה. החמוש הצליח להשתלט על בית הקפה "לינדט" בכיכר מרטין בעיר, ועל פי הדיווח בכלי התקשורת המקומיים, בני הערובה הוצמדו לחלון בית הקפה והוכרחו להרים את ידיהם.

אחדים מהם נאלצו לאחוז בדגל איסלאמיסטי, המזכיר במאפייניו את דגל ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאע"ש). עם זאת, לא מדובר בדגל הארגון הקיצוני, וטרם התברר אם אכן מדובר במתקפת דאע"ש. הרשויות במדינה לא מסרו לפי שעה הערכה בנוגע לאחראי למתקפה, אולם ממשטרת ניו סאות' וויילס נמסר כי מדובר בתוקף בודד. כוחות משטרה חמושים הוזעקו למקום. דוברת משטרת ניו סאות' וויילס מסרה כי מנהלי משא ומתן מטעם המשטרה שהוזעקו למקום יצרו קשר עם החוטף לאחר כמה שעות, אולם סירבה לפרט מעבר לכך.

כמו כן, תנועת הרכבות באזור הופסקה, ומסוקים משטרתיים חגים באזור. בית הקפה סמוך למשרדי רשת הטלוויזיה "ערוץ 7" ולכמה בנקים מרכזיים. "לינדט" סגרה את כל סניפיה ברחבי אוסטרליה למשך היום.

מנהל רשת "לינדט" באוסטרליה, סטיב לואן, מסר לרשת "סקיי ביזנס" כי לפחות עשרה אנשי צוות העובדים בבית הקפה של הרשת בסידנימוחזקים כבני ערובה, יחד עם "ככל הנראה 30 לקוחות". שלושה בני ערובה נמלטו דרך דלת צדדית, תחת חיפוי משטרתי כבד, כשש שעות לאחר תחילת המצור.

פרטי המקרה טרם התבררו במלואם. דווח כי אישה שהייתה באזור הבחינה באדם חשוד הנושא תיק גדול, ובתוכו ככל הנראה כלי נשק. היא מיהרה לדווח למשטרה, אולם לפני שהכוחות הגיעו למקום, הוא נכנס לבית הקפה וככל הנראה השתלט עליו. בחינת נסיבות האירוע נמשכת.

בית האופרה פונה מחשש לחפץ חשוד

החמוש הוא ככל הנראה אדם מבוגר, אשר חבש לראשו בנדנה שעליה כיתוב איסלאמיסטי. על פי הדיווחים, הוא ביקש לשוחח עם ראש הממשלה טוני אבוט. עם זאת, לא התקבל לכך אישור רשמי.

אבוט כינס מסיבת עיתונאים בקנברה, בה מסר: "אנחנו עוד לא יודעים מה המניע של מי שביצע זאת, ואנחנו לא יודעים אם המניע הוא פוליטי". לדבריו, "גם בחברה כמו שלנו יש אנשים שרוצים לפגוע בנו, ולכן יש לנו כוחות ביטחון ברמת מקצועיות גבוהה ביותר שמוכנים לפעול".

הוא קרא לאזרחי המדינה להמשיך בחייהם כרגיל, אולם לשמור על עירנות, והבהיר: "מטרתה של פעילות ממניע פוליטי היא להפחיד אנשים מלהיות מי שהם. אוסטרליה היא חברה פתוחה, כנה ורודפת שלום". כמו כן, מסר אבוט כי הממשלה "חייבת להמשיך בפעילותה", וכי דוח התקציב שתוכנן להתפרסם מוקדם יותר היום אכן יפורסם בהמשך היום. "אני יכול להבין את החשש של האוסטרלים. לבנו יוצא אל מי שנקלע למצב הנוראי הזה", סיכם.

כמו כן, בית האופרה של סידני פונה לאחר שחפץ חשוד נמצא במקום. זאת, כשעה וחצי לאחר שהשתלטות החמושים על בית הקפה. טרם התקבל אישור רשמי לדיווח, ונסיבות המקרה נבדקות.

בתום ישיבת חירום של הקבינט בקנברה, מסר ראש הממשלה כי הוא שוחח עם מפקד משטרת ניו סאות' וויילס, והבטיח לו כי יספק את כל התמיכה הנדרשת על מנת להתמודד עם המצב. "כוחות הביטחון וסוכנויות המודיעין שלנו מוכשרים ומצוידים היטב, ומגיבים באופן מקצועי", הוסיף ראש הממשלה.

הקונסוליה האמריקנית בסידני, הנמצאת באזור בית הקפה, פונתה. דוברת הקונסוליה קראה לאזרחים אמריקניים "לשמור על ערנות גבוהה, ולנקוט בצעדים מתאימים על מנת להבטיח את הביטחון האישי".

מוקדם יותר היום, משטרת סידני עצרה אדם החשוד במימון לוחמי ג'יהאד בעיראק ובסוריה. החשוד, בן 25, נעצר במסגרת חקירת מתקפה אפשרית על אדמת אוסטרליה והשתתפות לוחמים אוסטרלים בלחימה במזרח התיכון. זאת, לאחר גל מעצרים בתקופה האחרונה של גורמים החשודים בתמיכה בפעילות ג'יהאד.

על פי הרשויות האוסטרליות, אין בהכרח קשר בין המקרים, אולם כוחות המשטרה אישרו כי בחודשים האחרונים התקבל מידע מודיעיני על תכנונים של ארגוני ג'יהאד לפעול באוסטרליה.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.