תיעוד: כינוס היסטורי בעיירה ליובאוויטש שברוסיה

מאות תלמידי הישיבות במוסקבה, ציינו 120 שנה לייסוד 'תומכי תמימים' – גלריה

על חלקת האדמה שעליה הוקמה לפני 120 שנה – בט"ו באלול ה'תרנ"ז – הישיבה הראשונה של 'תומכי תמימים', ישבו השבוע מאות תלמידי ישיבות 'תומכי תמימים' שבמוסקבה והגו בתורה ותפילה, יחד עם רבה של רוסיה הגאון רבי בערל לאזאר, ראשי הישיבות, צוותות החינוך וההנהלה * מחזה מרהיב של פעם ב-120 שנה

עבודת התפילה וקול התורה נשמעו שוב בעיירה ליובאוויטש שברוסיה – והפעם, מפיהם של מאות "תמימים" – הכינוי החב"די לבחורי ישיבות חב"ד שטבע הרבי החמישי בשושלת חב"ד-ליובאוויטש, כ"ק האדמו"ר הרש"ב (רבי שלום-בער) זצוקלל"ה נבג"מ זי"ע, שייסד את הישיבה ובחר גם את שמה: 'תומכי תמימים'.

מאות מתלמידי כל הישיבות הקדושות של חסידות חב"ד במוסקבה, באו כשבת אחים גם יחד לכינוס היסטורי ומיוחד לרגל התאריך ט"ו באלול, ביום בו הוקם לפני 120 שנה בדיוק, הישיבה הראשונה של "תומכי תמימים". כיום פרוסות עשרות רבות של ישיבות 'תומכי תמימים' ברחבי העולם – בישראל, באירופה, באוסטרליה, באפריקה ובאמריקה.

הרש"ב הכריז אז, בתרנ"ז, על הקמת מסגרת ישיבתית, שבה ילמדו חסידות בעיון מדי יום במשך מספר שעות, בהמשך להשקעה גדולה ב"עבודת התפילה" ולימוד תורת הנגלה בעיון ועמקות. הישיבה הצמיחה גדולי עולם, ומאז התפשטה בכל קצווי תבל, עם רבבות 'תמימים' השוקדים בתורה ובתפילה, ובשליחות קודש למען כלל ישראל בכל מקום שהם.

לא בכדי החליט מייסד ישיבות חב"ד במוסקבה, רבה הראשי של רוסיה הגאון רבי בערל לאזאר שליט"א, על כינוס מיוחד זה בכדי לציין את תאריך ההיסטורי, להגדיל תורה ולהאדירה ולהעצימה בעיני התלמידים, אשר רובם ככולם זה עתה באו מרחוק והצטרפו ללגיונו של מלך, והפכו לתלמידים מן המניין בישיבות קדושות של 'תומכי תמימים' במוסקבה.

צי של אוטובוסים יצא מכל הישיבות הפזורות ב-5 שכונות שונות במוסקבה, והגיעו יחד לעיירה ליובאוויטש לפנות בוקר של יום רביעי השבוע, ט"ו באלול, כאשר תחושה עילאית חסידית מיוחדת מקיפה את כל המשתתפים הרבים, בהם גם ראשי הישיבות, הצוות החינוכי, מנהלים ותומכי תורה.
לאחר טבילה בנהר שנמצא מול המתחם שבו עמדה הישיבה, התיישבו התלמידים ללימוד חסידות ותפילת שחרית באוהל ענק שהוקם בשטח בו עמד מבנה הישיבה בשעתו, ואת פת שחרית, ארוחת צהרים והתוועדות חסידית סוחפת – עשו באוהל ענק ומיוחד שהוקם על השטח בו עמד בשעתו אולם האוכל לתלמידי הישיבה המפורסמת.

הכינוס המרכזי נערך בשעות אחר הצהריים, כאשר בשולחן המזרח ישבו ראשי הישיבות עם הרב הראשי לרוסיה הגר"ב לאזאר, ה'צדיק מלנינגרד' הרה"ח ר' יצחק קוגן, הנגיד החסידי בוגר ישיבת 'תומכי תמימים' בטשקנט ר' לוי לבייב, נציג ישיבות 'תומכי תמימים' בארץ הקודש המשפיע הרה"ח ר' יעקב יוסף קופרמן מישיבת 'תומכי תמימים' בקרית גת, והחוקר החסידי הרה"ח ר' יוסף יצחק קמינצקי. ההתוועדות נמשכה שעות רבות, כאשר מאות התלמידים יוצאים בריקודי שמחה על הזכות הגדולה שזוכים ללמוד ולהיות 'תמים' בישיבות קדושות של 'תומכי תמימים'.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.