תיעוד מיוחד: תרגיל של יחידת הקומנדו בקפריסין

במסגרת התרגיל תורגלה יחידת קומנדו המיוחדת,  בלחימה ב”עומק שטח האויב”. היחידה תרגלה לחימה בתצורות שונות \\ תיעוד

צה”ל הודיע בצהריים כי מוקדם יותר היום הסתיים תרגיל יחידת הקומנדו שהקומה לפני כשנתיים, 'אגוז', באי השכן קפריסין. בתרגיל נטלו חלק 500 לוחמים ישראליים, ו-100 קפריסאים.

במסגרת התרגיל תורגלה יחידת קומנדו המיוחדת,  בלחימה ב”עומק שטח האויב”. היחידה תרגלה לחימה בתצורות שונות ביניהן – ובהן לוחמה בשטח בנוי, לוחמה מתחת לפני השטח, לוחמת סבך ועוד. היחידה שתורגלה בידי מפקדת חטיבת הקומנדו, הוטסה לקפריסין באמצעות מטוסי תוסחה מסוג 'שמשון', לשטח שהלוחמים אינם מכירים. שם, הם תרגלו לחימה בתוואי שטח זר, בשרידות ממושכת בעומק וכן תורגלה ההתמודדות התקשובית והלוגיסטית באי.

גורם צבאי מסר כי שנתיים אחרי שהוקמה היחידה, ”במסגרת החלטת הרמטכ"ל להקימה כחלק התכנית הרב שנתית גדעון, סיימה היחידה תרגיל זה המסמל יכולת מבצעית חשובה לצה"ל”. אגב, עד כה ציינה החטיבה ביצעה שישה תרגילים חטיבתיים, מאז הוקמה.

מצה”ל נמסר כי ”הכפפת היחידות לכדי חטיבה אחת תרמה לשיפור היכולת המיוחדת של כל יחידה תוך קיום שיח משותף וקיום קשר רציף בין היחידות.

היחידות, שבעבר התמקצעו במתווה אחד ויכולת מיוחדת ספציפית מצליחות ליעל את היכולות שלהן לצורך מבצעי כלל צה״לי”. ובחזרה לתרגיל שהסתיים היום: שיתוף פעולה בו היה בין-זרועי – עם 5 טייסות, יחידות עוקץ, יהל״ם, ורוכש, לצד שיתוף פעולה בינלאומי.

נקודות נוספות שנבדקו בתרגיל היו גם התרגול הלוגיסטי ושיתוף פעולה בין מערכות פו״ש, ותקשוב – לצד ניהול כח האדם, עמידה בזמנים, נחיתה בשטח ושינוי משימה באוויר. מדובר בתרגיל ראשון מסוגו בסדר הגודל ובהצבת היעדים בצה״ל. אבל לא רק הלוחמים התאמנו בשטח שאינו מוכר להם: התרגיל חידד את המוכנות גם בקרב חיל האוויר הישראלי; הטייסים תורגלו בהתמודדות עם בלת"מים (בלתי מתוכננים, כמו שימוש במערכות שקיימות בקפריסין, אך אינן נמצאות בשימוש בארץ, או תדרוך של טייסים קפריסאים ושיתוף פעולה מלא עם צבא זר.

חיל האוויר שלח לתרגיל 10 מסוקים מ-2 טייסות, ובסך הכול מדובר על יותר מ-150 אנשי צוות. בתרגיל נבחן גם שיתוף פעולה עם טייסי מילואים וכן, שיתוף פעולה עם יחידת החילוץ 669 שדימו התקלות וחילוץ.

צילום : דובר צה"ל

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.